Hydrofor ocynkowany czy przeponowy? Jaka pompa?

Instalacja wodna w mieszkaniu czy w domu to bardzo istotna kwestia. Jeżeli masz problem ze swoją instalacją wodną, nie wiesz jak ją rozplanować, jak zainstalować hydrofor, czy wykonać podłączenia, tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Kysiek
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 28 wrz 2021, 17:16
Hydrofor ocynkowany czy przeponowy? Jaka pompa?

autor: Kysiek » 28 lis 2021, 14:25

Witam,
przy swojej działce posiadam studnie kopaną (jeszcze z czasów poniemieckich). Przez ponad 10 lat korzystał z niej mój sąsiad, rok temu się wyprowadził, ja w tym roku (sezon letni) użytkowałem wodę z tej studni do nawadniania foliowca (chińska pompa głębinowa). W najbliższym czasie chciałbym się do niej podłączyć. Obecnie korzystam z wody wodociągowej.

Studnia szeroka na ok. 140 cm, głęboka na ok. 6m, lustro wody na głębokości ok. 3m. Z jej wydajnością nie ma problemu. W pierwszej kolejności wodę dam do badania fizykochemicznego.

Pompę będę chciał zamontować głębinową z przeznaczeniem do studni kręgowych (pompa z pływakiem). Odległość hydroforu od studni w poziomie to ok. 14m. Hydrofor znajdować będzie się w kotłowni (poziom piwnicy, na tym poziomie znajduje się również studnia w ogrodzie), moje mieszkanie znajduje się na pierwszym piętrze.
Pompę jaką chcę zamontować to IBO OLA 70/100 - 1,1 kW, wydajność do 100 l/min, podnoszenie do 71m. Myślałem nad podobną z Omnigena lecz ma średnie opinie.

Woda doprowadzona do kotłowni rurą PE 32 mm. Zastanawiam się nad pojemnością hydroforu. Średnie dzienne zużycie wody z ostatnich 6 miesięcy to 720l (w tym częściowo woda używana do celów gospodarczych, nawadnianie ogródka). Z wody będą korzystać 3 osoby oraz będę chciał w pełni nawadniać foliowiec (w sezonie letnim do 1000l dziennie).
Lepszym wyborem będzie hydrofor 300l czy 500l? Chciałbym uniknąć sytuacji kiedy przy zmniejszonym zapotrzebowaniu na wodę będzie ona stać w zbiorniku i będzie miała nieprzyjemny zapach. Z drugiej strony większy zbiornik to rzadsze załączanie pompy (czyli zwiększona jej żywotność oraz mniejszy pobór prądu).

Drugą równie ważną sprawą jest rodzaj hydroforu - przeponowy czy ocynkowany? Przeponowy jest bardziej higieniczny - brak styczności wody z ściankami zbiornika czy powietrzem jak w przypadku ocynkowanego. Z drugiej strony gumowa przepona też ma swój ograniczony żywot. co w przypadku zwiększonego poboru wody może być problematyczne. W hydroforach ocynkowanych trzeba też znacznie częściej niż w przeponowych uzupełniać powietrze (tak przynajmniej wyczytałem, nie wiem jak jest w rzeczywistości), a do uzupełniania powietrza trzeba całkowicie spuścić wodę z zbiornika.

Bardzo proszę o pomoc, wypowiedź osób które siedzą w temacie, mają doświadczenie z hydroforami ocynkowanymi i przeponowymi oraz stosowanymi do nich pompami. Nie jestem pewnie czy pompa którą opisałem będzie odpowiednia do parametrów studni oraz dziennego zużycia.

Pozdrawiam,
Krzysztof

MajsterkowiczR
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 01 lut 2022, 12:45
Re: Hydrofor ocynkowany czy przeponowy? Jaka pompa?

autor: MajsterkowiczR » 01 lut 2022, 14:01

Cześć,
a czy wykonywałeś badanie wody? To też ma znaczenie przy wyborze osprzętu, jeśli masz jakieś przekroczone normy.

MajsterkowiczR
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 01 lut 2022, 12:45
Re: Hydrofor ocynkowany czy przeponowy? Jaka pompa?

autor: MajsterkowiczR » 11 mar 2022, 14:59

Zbadaj sobie wode w firmie (uzdatnianie wody, filtry do wody)

aq-ja
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 14 mar 2024, 9:45
Re: Hydrofor ocynkowany czy przeponowy? Jaka pompa?

autor: aq-ja » 21 mar 2024, 16:28

Trzyosobowa rodzina zużywa średnio ok. 300-400 litrów wody dziennie , więc woda w zbiorniku 500L będzie stała nieco ponad dobę, kiedy nie będzie podlewania.

Taniej , wygodniej i oszczędniej wyjdzie natomiast zamontowanie specjalnego zestawu z falownikiem. Wtedy wystarczy zbiornik buforowy 8L. Może być to zestaw z pompą do studni kręgowych typu Ola.

Zestaw z falownikiem pozwala na znaczne oszczędności energii, daje ochronę przed zwarciami, przepięciami itd. Małe pudełko i zbiornik 8L zajmują mniej miejsca niż zbiornik 500-litrowy.....

Zestawy takie można dobrać z różnymi pompami i falownikami np. w tej hurtowni.


Wróć do „Instalacje wodne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

Gotowe projekty domów