Fundament pod garaż drewniany

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

PanTenorek
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 19 gru 2021, 11:07
Fundament pod garaż drewniany

autor: PanTenorek » 19 gru 2021, 11:39

Witam. Zamierzam zrobić garaż drewniany na 2 samochody oraz miejscem na warsztacik i połączony z wiatką . W sumie całość będzie miała około 11.6m x 6.7m. zamierzam zrobić konstrukcję drewnianą. I teraz mam pytanie jaki rodzaj fundamentu wykonać ? Zastanawiam się nad płytą fundamentowa , lecz nie chce za dużo płacić . Dlatego czy można ją wykonać, bez dawania steropianu ? ( Jest on dość drogi , a garaz i tak nie będzie ogrzewany) A taka płyta byłaby od razu podłoga w garażu. Tylko jaka dać jej grubość ? Jak to wykonać, aby wytrzymało ?

Lub czy drugi sposób klasyczne fundamenty , powiedzmy grubość 20cm i jaka głębokość? (Lokalizacja Małopolska) w środku wyłożyłbym kostka brukowa .

Szukam w miarę taniego rozwiązania, ale trwałego. Czy ktoś może doradzić, która opcja będzie lepsza i dlaczego ? Lub podać jeszcze inne opcje jeśli coś uważa, że będzie lepsze ?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 597
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Fundament pod garaż drewniany

autor: Om3k » 20 sty 2022, 13:56

Jeśli garaż wolnostojący o konstrukcji drewnianej nie będzie ogrzewany to nie ma potrzeby aby pod posadzką wykonywać izolację termiczną z płyt EPS lub XPS.

Myślę, że relatywnie tanim rozwiązaniem będzie:
:arrow: Ułożenie kostki betonowej ułożonej na piaskowej warstwie wyrównawczej i podbudowie z chudego betonu. Na obwodzie nawierzchni z kostki, możesz wykonać betonową podwalinę.
:arrow: Posadzka betonowa wykonana na podbudowie przeciwwysadzinowej z zagęszczonej mechanicznie pospółki. Płyta betonowa z betonu klasy C20/25 grubości 15-20 cm. Po betonowaniu, w posadzce wykonaj prostopadłe nacięcia w rozstawie co 2,2-3,0 m. To są szczeliny skurczowe, których wysokość wynosi od 1/4-1/3 grubości płyty betonowej. Po około 2 miesiącach niniejsze szczeliny wypełnij masą elastyczną.
:arrow: W przypadku wysokiego poziomu wody gruntowej, występowania gliny, piasków gliniastych, pyłów itp. - Zastosuj posadzkę betonową wykonaną na warstwie poślizgowej z folii PE grubości 0,2 mm, warstwie przeciwwilgociowej z papy termozgrzewalnej podkładowej SBS grubości 4 mm, warstwie wyrównawczej z betonu C8/10 grubości 5-10 cm, podbudowie przeciwwysadzinowej z zagęszczonej mechanicznie pospółki. Płyta betonowa z betonu klasy C20/25 może być grubości 15 cm. Nacięcia głębokości 4-5 cm. Po betonowaniu, w posadzce wykonaj nacięcia w rozstawie co 3 m.

Odpowiadając na Twoje drugie pytanie dotyczące głębokości posadowienia fundamentów to informacje na ten temat znajdują się w normie PN-B-03020 z 1981 roku.
:arrow: W przypadku posadowienia w gruntach niewysadzinowych, głębokość zagłębienia fundamentu w stosunku do powierzchni przyległego terenu nie powinno być mniejsze niż 0,5 m. Wykonanie zagłębienia mniejszego niż 0,5 m wymaga uzadadnienia.
:arrow: W przypadku posadowienia w gruntach wysadzinowych, głębokość posadowienia nie powinna być mniejsza od umownej granicy przemarzania, którą należy przyjmować z rysunku nr 1.
Rys.1.JPG

Do gruntów wysadzinowych zalicza się wszystkie grunty zawierające więcej niż 10% cząstek średnicy zastępczej mniejszej niż 0,02 mm oraz wszelkie grunty organiczne.

:idea: Jako ciekawostkę dodam, że pojawiają się publikacje, w których znaleźć też można propozycje nowej mapy przemarzania gruntu.
Rys.4.JPG

[16] J.A. Żurański, T. Godlewski, O przemarzaniu gruntu w Polsce, prace naukowe, Monografie ITB, Warszawa 2017.

konstruktor1991
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 20 lis 2017, 18:12
Re: Fundament pod garaż drewniany

autor: konstruktor1991 » 04 lut 2022, 19:01

Jako ciekawostkę dodam, że pojawiają się publikacje, w których znaleźć też można propozycje nowej mapy przemarzania gruntu.
Rys.4.JPG

[16] J.A. Żurański, T. Godlewski, O przemarzaniu gruntu w Polsce, prace naukowe, Monografie ITB, Warszawa 2017.



Na bogato miałoby się pozmieniać :shock: Nie wiem tylko czy to konieczne, bo osobiście nie widzę problemów wynikających z obecnych głębokości. Lepiej by się zabrali za zmianę normy śniegu i wiatru, bo wszędzie jest zauważalna zmiana klimatu, tylko nie tu.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 597
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Fundament pod garaż drewniany

autor: Om3k » 07 lut 2022, 11:06

@konstruktor1991
W jakim kierunku powinny Twoim zdaniem pójść zmiany norm?
Czy chciałbyś zwiększyć, czy zmniejszyć wartości obciążeń od wiatru oraz śniegu?

konstruktor1991
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 20 lis 2017, 18:12
Re: Fundament pod garaż drewniany

autor: konstruktor1991 » 07 lut 2022, 17:28

Ogólnie mówić, zmniejszyć śnieg, zwiększyć wiatr. Nie od jednej zimy widać taki przebieg wydarzeń.


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

Gotowe projekty domów