Wentylacja w Łazience

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

froglin
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 10 sty 2022, 23:17
Wentylacja w Łazience

autor: froglin » 10 sty 2022, 23:31

Jestem nowy i przypuszczam że będę gadał głupoty bo wogóle nie znam się na takich rzeczach ale mam małą prośbę o pomoc.

W mieszkaniu w którym mieszkam jest wentylacja grawitacyjna, z tego co rozumiem to wentylacja elektryczna odpada ze względu na to że mam piecyk gazowy do ciepłej wody. (A i tak skończyło by się to pewnie remontem bo w miejscu w którym jest wentylator raczej nie ma nawet jak podłączyć kabli.)

Ostatnio zaczęło niestety pojawiać się trochę grzyba no i nie wiem teraz za bardzo jak z tym walczyć. Panowie moja łazienka to dosłownie korytarz. Kabina prysznicowa jest na drugim końcu, okno w łazience jest na tej samej ścianie co kabina i na tej samej ścianie jest też wentylacja (poza kabiną no ale to jest dystans dosłownie kilku cm).

Problem jest w tym że wentylacja prawie na 100% nie wyciąga powietrza tylko wprowadza, jakbym nie sprawdził to czuć że powietrze wlatuje a nie odwrotnie. W kuchni też jest kratka i zakładam że ona już odprowadza to powietrze bo jest podłączona do komina w bloku ale sam już nie wiem. (Tutaj pojawia się problem że w lecie podczas wysokich temperatur albo właśnie z tej kratki albo z pieca na węgiel wychodzi strasznie niemiły zapach ale to już inny problem(chyba)).

No i teraz nie wiem co z tym fantem zrobić. Boję się że bez remontu się nie uda no ale na remont nie stać, z kolei bardzo dobrze wiem że nie stać to mnie dopiero będzie jak od grzyba zaczną robić się problemy. Liczę tylko na to że moja wiedza jest taka płytka że Panowie z doświadczeniem coś poradzą zanim zaczne wyrywać sobię włosy.

Dziękuję z góry.

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Wentylacja w Łazience

autor: Interno » 11 sty 2022, 1:58

Masz piec na węgiel i piec gazowy o ile dobrze zrozumiałem.
Wentylacja nie działa prawidłowo.
A Ty się martwisz grzybem.
O nawiewach powietrza nic nie wspominasz.
Radzę zacząć od kontaktów z kominiarzami zanim wydarzy się nieszczęście.
Co do zapachów latem to tak bywa, że temperatura na dachu jest wyższa niż w mieszkaniu i jest cofka.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wentylacja w Łazience

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 sty 2022, 10:29

najlepsze rozwiązanie to wentylacja plus, czyli mechaniczny nawiew świeżego powietrza do mieszkania. Mechaniczną wentylację wywiewną proponują tylko tumany, więc faktycznie ustawodawca zakazał takich praktyk. Dla Pana i pana rodziny ważniejsze jest skąd pobieracie powietrze, a nie gdzie zepsute wyrzucacie.
To prosta i tania instalacja (dobre materiały to 500zł) , więc łatwo zrobić we własnym zakresie.
HVAC - najtańszy komfort.

froglin
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 10 sty 2022, 23:17
Re: Wentylacja w Łazience

autor: froglin » 11 sty 2022, 23:01

Tomasz_Brzeczkowski pisze:najlepsze rozwiązanie to wentylacja plus, czyli mechaniczny nawiew świeżego powietrza do mieszkania. Mechaniczną wentylację wywiewną proponują tylko tumany, więc faktycznie ustawodawca zakazał takich praktyk. Dla Pana i pana rodziny ważniejsze jest skąd pobieracie powietrze, a nie gdzie zepsute wyrzucacie.
To prosta i tania instalacja (dobre materiały to 500zł) , więc łatwo zrobić we własnym zakresie.


Czy napewno jest to kwestia pobierania powietrza skoro kratka w łazience już je pobiera a wywiew nie jest adekwatny skoro robi się kondensacja na oknach w sypialni?

Czy może Pan wyjaśnić trochę bardziej tą wentylacje plus bo szukanie czegoś pod takim hasłem nie do końca pokazuje konkretnych rzeczy.

froglin
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 10 sty 2022, 23:17
Re: Wentylacja w Łazience

autor: froglin » 11 sty 2022, 23:05

Interno pisze:Masz piec na węgiel i piec gazowy o ile dobrze zrozumiałem.
Wentylacja nie działa prawidłowo.
A Ty się martwisz grzybem.
O nawiewach powietrza nic nie wspominasz.
Radzę zacząć od kontaktów z kominiarzami zanim wydarzy się nieszczęście.
Co do zapachów latem to tak bywa, że temperatura na dachu jest wyższa niż w mieszkaniu i jest cofka.


Tak martwię się grzybem bo tak jak mówiłem nie znam się wogóle na tym.

O nawiewach też nie wspominałem bo owszem jestem [...]. Nawiewów nie ma. Okna w mieszkaniu są jakie są już od chyba 15 lat. Nie jest to moje mieszkanie i nie ja je remontowałem więc niestety nie miałem kontroli nad takimi rzeczami w wieku drugoklasisty a że mieszkam tu spowrotem od dosyć niedawna to zaczynają mnie niektóre rzeczy martwić.

Gość152243
Re: Wentylacja w Łazience

autor: Gość152243 » 12 sty 2022, 8:21

zacznij od wsadzenia lusterka w kanał wentylacyjny i sprawdź czy przypadkiem jakieś fruwające stworzenia nie zrobiły sobie gniazda w kanale w kominie. Brak ciągu jest spowodowany albo blokadą kanału albo też zimnym kanałem w kominie. Efekt kominowy nie zadziała jeśli odprowadza się zimne powietrze. Jeśli komin jest za nisko od połaci dachu także nie pociągnie powietrza przez kanał wentylacyjny

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wentylacja w Łazience

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 sty 2022, 9:30

froglin pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:najlepsze rozwiązanie to wentylacja plus, czyli mechaniczny nawiew świeżego powietrza do mieszkania. Mechaniczną wentylację wywiewną proponują tylko tumany, więc faktycznie ustawodawca zakazał takich praktyk. Dla Pana i pana rodziny ważniejsze jest skąd pobieracie powietrze, a nie gdzie zepsute wyrzucacie.
To prosta i tania instalacja (dobre materiały to 500zł) , więc łatwo zrobić we własnym zakresie.


Czy napewno jest to kwestia pobierania powietrza skoro kratka w łazience już je pobiera a wywiew nie jest adekwatny skoro robi się kondensacja na oknach w sypialni?

Czy może Pan wyjaśnić trochę bardziej tą wentylacje plus bo szukanie czegoś pod takim hasłem nie do końca pokazuje konkretnych rzeczy.
Na domowych instalacjach HVAC, zna się w Polsce może 3-4 osoby, więc nic dziwnego, że trudno coś znaleźć. Łazienką powietrze powinno być usuwane a nie pobierane . Wentylacja to dość ściśle określony nawiew - jak w tabeli - Nie może być zbyt silna, bo będzie za sucho, nie może być zbyt słaba, bo będzie to co u Pana.
Skoro ilość nawiewanego powietrza jest dość ściśle określona i w zależności od zmian sytuacji musi być regulowana, a szczelność domów jest bez porównania wyższa niż w czasach wentylacji dyfuzyjnej, nie można zostawić wentylacji naturze. Syf w powietrzu, spowodowany przez kominy, wymaga też filtracji. Dlatego, obecnie są dwa rozwiązania, przy centralnym ogrzewaniu mechaniczny nawiew powietrza do pokoi i jego ujście, przez kratki w łazience i kuchni. Gdy mamy komfortowy dom czy mieszkanie z klimatyzacją, to robi się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
Załączniki
wentylacja na osobę.png
HVAC - najtańszy komfort.

bzykovski
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 12 lis 2021, 19:28
Re: Wentylacja w Łazience

autor: bzykovski » 28 sty 2022, 0:06

Witam. Nie będę zakładał kolejnego tematu.
Mam pytanie. Czy na najwyższym piętrze w bloku 3-piętrowym, gdzie komin idzie tylko w górę i nie ma mieszkań powyżej można zamontować wentylator w łazience?
Bo wszędzie czytam że nie można montować go żeby nie zakłócać wentylacji grawitacyjnej sąsiadom powyżej i wtłaczać im wilgotne powietrze z naszej łazienki...
Podobnie rzecz się ma z okapem w kuchni. Nikomu nie będzie pachnieć/smrodzić jak nikt wyżej nie mieszka i każdy ma swój kanał kominowy?
Z góry dziękuję za odpowiedzi
Pozdrawiam

Argentina
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 15 gru 2015, 6:05
Re: Wentylacja w Łazience

autor: Argentina » 28 sty 2022, 11:47

Wentylacja jest bardzo istotnym elementem w naszym domu, o czym zreszta napisane jest tutaj. Wszelkie zanieczyszczenia, CO2 czy dym inne substancje powinny byc zastąpione czystym powietrzem.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 92 gości

Gotowe projekty domów