wiązary dachowe czy więźba dachowa

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja dachu, jego szkielet, który jest elementem konstrukcyjnym. Dlatego tak ważną sprawą jest jej dobre i bezpieczne wykonanie. Poznaj tajniki więźby dachowej i nie daj się zaskoczyć przy budowie dachu swojego domu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

Slawomir Buza
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 14 sty 2010, 21:20
wiązary dachowe czy więźba dachowa

autor: Slawomir Buza » 06 lut 2010, 19:34

Zaczynam w tym roku budowe domu wedlug projektu z 24 z biura projektowego studio 500 .W projekcie konstrukcja dachowa jest wykonana z wiazarow . Nie mam zamiaru zagospodarowywac poddasza wiec nie jestem zainteresowany powzierzchnia strychu. Przychylam sie rowniez do wykonania stropu drewnianego jako lzejszy (nie wim czy latwiejszy i tanszyw wykonaniu ?) oraz latwiejszy do ocieplenia .Czytalem ze ten typ konstrukcji jest duzo szybszy w wykonaniu a cenowo porownywalny z tradycyjna wiezba dachowa .Ale caly czas czym wiecej czytam tym wiecej sie zastanawiam nad wyborem .Pewnie tak bedzie do rozpoczecia prac dekarskich. Czy ktos z uzytkownikow strony moze mi doradzic i podzelic sie swoimi doswiadczeniami.Nie chcialbym sie opierac tylko na informacjach oferowanych przez firmy wykonujace te konstrukcje poniewaz nie sa one obiektywne .Moze ktos ma jakies pozytywne doswiadczenia z takimi firmami( cena i jakosc ) w tej materii.

pozdrowienia

Młotek
Aktywny
Aktywny
Posty: 200
Rejestracja: 13 lip 2008, 20:57
Lokalizacja: Rzeszów ; 608799038
Re: wiazary dachowe czy wiezba dachowa tradycyjna

autor: Młotek » 06 lut 2010, 22:02

Dach z wiązarów dachowych na budynku jednorodzinnym zamyka możliwość wykorzystania w przyszłości poddasza na cele np. mieszkalne.
Znam pewnego inwestora, który już w czasie robót wykończeniowych chciał adaptować część poddasza na pomieszczenie do majsterkowania dla syna i było już za późno.
Co do szybkości to konstrukcję dachu tradycyjną zrobi się szybciej (przygotowanie i montaż) niż dach wiązarowy i nie trzeba dźwigu do montażu.
Dach zwykły pod łacenie 3 dni w 4-5 osób. Ale wcześniej musimy wylać strop żelbetowy. To potrwa (szalunek i zbrojenie i zabetonowanie) około 5 dni w 5 osób.
Stal zbrojeniowa około 2 000 zł, beton 4 000 zł
A zrobienie wiązarów na dole to co najmniej 3 dni, montaż z dźwigiem co najmniej 1 dzień (12 godz. x 110 zł = 1320 zł minimum).
W dachu wiązarowym drewna idzie nie mniej niż na zwykłą więźbę, bo przecież strop jest tu z drewna.
Jednocześnie do wykonania konstrukcji tego typu potrzeba bardziej wykwalifikowanej ekipy cieśli i trudniej jest naprawić wszelkie błędy i niedoróbki.
To jest tylko moja osobista ocena. Ja bym wybrał strop betonowy i więźbę tradycyjną.

Awatar użytkownika
witia2807
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 72
Rejestracja: 22 sie 2009, 20:08
Lokalizacja: małopolska
Kontaktowanie:
Re: wiazary dachowe czy wiezba dachowa tradycyjna

autor: witia2807 » 07 lut 2010, 0:24

Młotek pisze: Ja bym wybrał strop betonowy i więźbę tradycyjną.


A ja bym wybrał wiązary..Oto kilka sugestii przemawiających za wiązarami..oczywiście to też moja sugestia i opinia...
Po pierwsze konstrukcja z wiązarów jest zaimpregnowana ciśnieniowo już w fabryce a nie tak jak w tradycyjnej więźbie na budowie,pędzlem albo w tartaku konewką do podlewania warzyw :-)
Po drugie płacisz za rzeczywistą kubaturę zużytego drewna..Bez odpadów i robocizny..bardzo duża dokładność wykonania.
Po trzecie odpada strop żelbetowy...Koszty samego wykonania takiego stropu przedstawił kolega Młotek..
Po czwarte troche nieprawdy jest w tym że "dach z wiązarów dachowych na budynku jednorodzinnym zamyka możliwość wykorzystania w przyszłości poddasza na cele np. mieszkalne."
[img][img]http://images41.fotosik.pl/253/352086b6b99fddadm.jpg[/img][/img]Sam zobacz że nie jest to NIEWYKORZYSTANIE poddasza.Pas dolny wiązarów może pełnić funkcję konstrukcji stropu. Eliminując kosztowny strop betonowy, uzyskuje się znaczne oszczędności. Więźba może być "za darmo" gdyż zwykle za cenę stropu w tradycyjnej technice można zakupić wiązary w systemie płytek kolczastych, które zastępują zarówno ciesielską więźbę jak też są konstrukcją stropu. Z reguły jest taniej zastosować wiązary łączone płytkami kolczastymi niż zbijane w sposób tradycyjny, a to głównie ze względu na mniejsze zużycie tarcicy.Tradycyjne rozwiązania ciesielskie zwykle wymagają stosowania słupów. Podział przestrzeni poddasza na poszczególne pomieszczenia za pomocą ścian działowych jest z reguły wymuszony poprzez konieczność wbudowanie w nie tych słupów. Inaczej mogłyby one przeszkadzać przy poruszaniu się po mieszkaniu. Wiązary z płytkami kolczastymi są natomiast "ramą" i nie potrzebują słupów.Dzięki temu przestrzeń poddasza może być całkiem dowolnie podzielona ściankami działowymi.Konstrukcja poddasza w tej technologii nie tworzy przeszkód w swobodnym zagospodarowaniu przestrzeni.
no i po 5..często jest tak że taki dach montuje firma u której zamawiałeś konstrukcję..Dają oni gwarancje na drewno i wykonaną usługę..
Ale decyzja należy do Ciebie Panie Sławomirze..poczytaj troche o wiązarach w technologii MITEK..Złóż kilka zapytań ofertowych,to nic nie kosztuje.
Nie wiem z jakiego rejonu Polski jesteś ale jeśli opolskie albo małopolskie to mogę Ci polecić 2 firmy które wykonują takie konstrukcje.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w wyborze technologii..Jedno jest pewne.jeśli zamontujesz wiązary wyprodukowane przez profesjonalną firmę to będziesz spał spokojnie.

ecodach
Re: wiązary dachowe czy więźba dachowa

autor: ecodach » 10 lut 2010, 23:56

Podpisze się pod kolegą witia2807 .
Montowałem przez 3 latka tego typu wiązary i jest to super rozwiązanie :)
Jeżeli był by pan zainteresowany mogę pokazać zdjęcia wykonanej pracy w tym systemie .
Obrazek

Przemek
Re: wiązary dachowe czy więźba dachowa

autor: Przemek » 11 lut 2010, 10:33

super zdjęcie :) !

hammer
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 06 paź 2009, 15:07
Lokalizacja: Lubsko
Kontaktowanie:
Re: wiązary dachowe czy więźba dachowa

autor: hammer » 09 mar 2010, 20:08

Apropos wiązarów gotowych: jeśli masz ściankę kolankową gdzieś koło 30-40cm, to daj sobie spokój z wiązarami gotowymi. Szkoda zachodu, bo estetyka jest zerowa przy gotowcach. Przy takiej ściance, to jeszcze podnieś to trochę do góry i masz piękne poddasze do zaaranżowania. Nie wiem, co wy widzicie w tych gotowych wiązarach...chata wygląda potem jak market albo stajnia, a używając zwykłej ciesielki zyskujemy na efekcie. Więcej! Teraz firmy oferują więźby do składania jak klocki LEGO. My np. oferujemy takie rozwiązania. Murłata podbita papą już w firmie, wszystko docięte na wymiar z 5 cm zapasem, ponumerowane z rysunkiem, z pasami rozładunkowymi. Jedno na drugie i masz w jeden dzień więźbę.

Przemek
Re: wiązary dachowe czy więźba dachowa

autor: Przemek » 22 cze 2010, 9:09


kuba123
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 20 lut 2021, 16:21
Re: wiązary dachowe czy więźba dachowa

autor: kuba123 » 20 lut 2021, 16:24

Przekonałem się do stworzenia dachu właśnie z wiązarów.

szymek33
Aktywny
Aktywny
Posty: 135
Rejestracja: 05 lis 2016, 9:46
Re: wiązary dachowe czy więźba dachowa

autor: szymek33 » 17 gru 2021, 6:28

Też polecam wiązary. Dach się robi szybko i takie wiązary mają świetne wytrzymałość i są bardzo stabilne. Dach jest porządnie zrobiony i na lata .

Norek77
Aktywny
Aktywny
Posty: 130
Rejestracja: 28 lut 2017, 12:09
Re: wiązary dachowe czy więźba dachowa

autor: Norek77 » 11 sty 2022, 12:54

Zgadzam się. Dachy z prefabrykatów to najlepszy wybór. Nam taki dach robiła firma Binder Projekt z Włocławka (oczywiście przyjmują zlecenia z całej Polski). Bardzo solidna, profesjonalna firma, która wykonała dach porządnie i sprawnie (zrobili projekt, dowieźli materiał, zamontowali wszystko na budowie). Polecam

Fikol
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 28 cze 2022, 7:57
Re: wiązary dachowe czy więźba dachowa

autor: Fikol » 27 paź 2022, 12:16

Swoje działania w tym zakresie oferuje między innymi Jonda. Firma ma do dyspozycji osprzęt, który ułatwia im wykonywanie różnorakich konstrukcji z drewna przy zachowaniu zadowalającej precyzji tych wykonywanych prac.


Wróć do „Więźba dachowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 21 gości

Gotowe projekty domów