Wyrównywanie terenu na dużej działce - jak to zrobić, czy warto

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
Augustowiak
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 09 sty 2022, 16:47
Wyrównywanie terenu na dużej działce - jak to zrobić, czy warto

autor: Augustowiak » 09 sty 2022, 18:29

Cześć wszystkim, jestem nowy na forum i nie mam absolutniej żadnej wiedzy na temat prac ziemnych itp dlatego uznałem że warto tutaj zapytać.

Kupiliśmy wspólnie z narzeczoną działkę 2830 m2, na działce mamy duży spadek w dół
Stąd moje pytanie
1.Jak można wyrównać teren ( czy warto przyjmować ziemię i niwelować dół)
2. Czy może lepiej po prostu poczekać na budowę domu i wszelką ziemią z prac przy budowie domu niwelować dół?
3. Na działce wczesniej aby nie marnować ziemi była sadzona kukurydza, co zrobić aby uporządkować teren ( zaorać, i potem przejechać bronami ?) jestem laikiem w temacie

Jeśli warto już teraz zacząć wyrównywać teren to jak najlepiej podejść do tego tematu ?

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

W załączniku zdjęcia działki

Awatar użytkownika
Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Wyrównywanie terenu na dużej działce - jak to zrobić, czy warto

autor: Sławek12 » 02 lut 2022, 10:14

Cześć.

1.Jak można wyrównać teren ( czy warto przyjmować ziemię i niwelować dół)
2. Czy może lepiej po prostu poczekać na budowę domu i wszelką ziemią z prac przy budowie domu niwelować dół?
3. Na działce wczesniej aby nie marnować ziemi była sadzona kukurydza, co zrobić aby uporządkować teren ( zaorać, i potem przejechać bronami ?) jestem laikiem w temacie

1. Najpierw pomyślcie, co chcecie wybudować na tej działce - patrz pkt. 2
2. Budowy domu nie zrealizujesz na masach ziemi przemieszczonej - są to tzw. grunty antropogeniczne stanowiące niekontrolowany nasyp niebudowlany. Dodatkowo może być tak, że mas ziemnych nie będziesz mógł niwelować własnego terenu (to również jest określone w wykładni prawnej). Ponadto nie wiesz co jest pod wierzchnią warstwą gruntu ... może glina, może ił a może czysty piasek ... jeśli przemieścisz grunty nieprzepuszczalne będziesz miał lepką i miękką powierzchnię działki ... piasek z kolei - nic nie urośnie... Warto wykonać rozpoznanie geotechniczne dla potrzeb rozpoznania terenu pod planowaną inwestycję budowlaną (w chwili obecnej dokumentacja wymagana przed uzyskaniem pozwolenia na budowę). Przedmiotowa powie co masz pod powierzchnią gruntu, czy nie będzie problemów z posadowieniem etc.
3. Nie orałbym, ponieważ mocno rozpulchnisz ziemię... Próbowałbym ściągnąć powierzchniowo...
Mam nadzieję, że pomogłem i pozdrawiam. :)
geo-technika.pl


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości

Gotowe projekty domów