Dom weekendowy - czym ogrzewać? czy opłaca się PV + piec elektryczny?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

szoszon
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 15 cze 2021, 13:43
Dom weekendowy - czym ogrzewać? czy opłaca się PV + piec elektryczny?

autor: szoszon » 15 cze 2021, 13:44

Witam serdecznie.

Od niespełna roku użytkujemy razem z rodziną DOM weekendowy w okolicach Babiej Góry (MAŁOPOLSKA).

Niedawno zaglądneli do nas panowie ze straży miejskiej/gminnej i poinformowali nas, że nasz kocioł na EKO - groszek jest piecem bezklasowym i musimy go wymienić do końca 2022 roku.

Stąd poważne rozważania na temat zmiany źródła ogrzewania domu + instalacji PV.



Załóżenia:

Dom:

powierzchnia 136m2 użytkowej, po podłogach 150m2, trzy kondygnacje
użytkowany co tydzień od piątku wieczorem do niedzieli popołudniu
dobrze ocieplony, w tym roku wymieniona stolarka okienna na okna plastikowe
instalacja grzewcza - kocioł na ekogroszek
podgrzewanie wody dodatkowo z bojlera elektrycznego 2000 L
dogrzewany kominkiem, szczególnie wiosna/jesień
prąd w taryfie G12w - tanszy codziennie od 22:00 - 6:00, od 13:00 - 15:00 oraz w weekendy i w dni wolne (idealna taryfa pod dom letniskowo/weekendowy)
rachunki za prąd są niskie - myślę, że nie więcej niż 100 zł na msc, nie mam jeszcze dokładnego rozliczenia za poprzednie pół roku
dom w zimie jest niezamykany, tzn. nie spuszczamy wody z instalacji i ogrzewamy go przez całą zimę ekogroszkiem (w ciągu tygodnia piec z podajnikiem działa przy włączonych kilku kaloryferach, żeby utrzymać 16'C-17' przed przyjazdem domowników


Rozważamy:

Instalację PV około 6kWp w wakacje, szczególnie biorąc pod uwage niekorzystne zmiany dla prosumentów od nowego roku, mamy już ofertę od jednej firmy
Wymianę pieca na elektryczny, ogrzewanie domu do 15'C i dogrzewanie go kominkiem


Plusy:

Piec bezobsługowy - nie trzeba go czyścić, uzupełniać i kupować paliwa
Możliwość ustawienia termostatu w kilku pomieszczenianiach i utrzymywanie minimalnej niskiej temperatury (zdalnie?)
Jest czyściej w domu, nie ma popiołu
Jest bardziej ekologicznie (?)


Minusy:

Dogrzewanie kominkiem jest dość czasochłonne (konieczność dokładania drewna, żeby kominek nie zgasł)
Kominek się wygasza w nocy
Koszt inwestycji w fotowoltaikę, z którym się liczymy (liczę, że piec i tak musimy wymienić)




PYTANIA:

Czy moję założenia są poprawne? Czy istnieje lepsza alternatywa niż piec na prąd?
Czy jesteście mi w stanie polecić kogoś na terenie Krakowa kto służy doradztwem w takich sprawach?
Nie chce się konsultować z producentem pieców,który będzie forsował swoje rozwiązanie.
Jaka powinna byc optymalna temperatura z którą można zostawić dom bez ryzyka pojawienia się grzyba lub innych niedogodności?
Z czym powinniśmy się liczyć przy wymianie pieca na elektryczny? Czy możemy używać obecnej instalacji - tj. grzejników?
Czy taki piec jest bezpieczny? Czy można go zostawiać na tydzień bez obsługi?
Piece jakiej firmy polecacie?






Dzięki za pomoc!

szymonlew1987
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 31 paź 2021, 10:27
Re: Dom weekendowy - czym ogrzewać? czy opłaca się PV + piec elektryczny?

autor: szymonlew1987 » 03 gru 2021, 13:06

mam doświadczenie z PV + PC i całkiem znośnie to wychodzi
PV planowane że musi zasilić PC
wydajność dobrana do zapotrzebowania
obecnie od 4 miesięcy 30 zł za prąd :) i ciepło i oszczędnie
PV i PC zasila domki całoroczne pod wynajem

ciszakP
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 09 mar 2019, 23:42
Re: Dom weekendowy - czym ogrzewać? czy opłaca się PV + piec elektryczny?

autor: ciszakP » 04 gru 2021, 17:49

Też mam podobny dylemat chociaż to dom całoroczny. Rozwiązania są różne i nie wiem co najlepszego można zrobić. Pompa ciepła to jednak dość droga inwestycja i chyba lubi się bardzo z podłogówką, więc jak się jej nie ma, to trzeba by dodatkowo zrobić.
Co do grzyba, to temperatura to jedno ale i wilgoć. Dobra wentylacja też w tym przypadku jest istotna.

Lena80
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 09 lis 2016, 16:07
Re: Dom weekendowy - czym ogrzewać? czy opłaca się PV + piec elektryczny?

autor: Lena80 » 06 gru 2021, 23:17

ciszakP pisze:Też mam podobny dylemat chociaż to dom całoroczny. Rozwiązania są różne i nie wiem co najlepszego można zrobić. Pompa ciepła to jednak dość droga inwestycja i chyba lubi się bardzo z podłogówką, więc jak się jej nie ma, to trzeba by dodatkowo zrobić.
Co do grzyba, to temperatura to jedno ale i wilgoć. Dobra wentylacja też w tym przypadku jest istotna.


Jeżeli dom jest dobrze ocieplony i nie ma strat ciepła to warto rozważyć wybór ogrzewania elektrycznego w postaci paneli na podczerwień. Jest to bardzo wydajny system grzewczy, który parametry ma dostosowywane do powierzchni domu.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom weekendowy - czym ogrzewać? czy opłaca się PV + piec elektryczny?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 gru 2021, 16:05

najtaniej i najlepiej założyć klimatyzację. Latem schłodzi a zimą ogrzeje 5 x taniej niż piec. Sam ogrzewam przedwojenną stodołę klimą za 4500zł
Kominek ma zapiankowany komin.
Załączniki
79009750_10206436172859832_1966217460965179392_o.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

dom789
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 28 gru 2022, 10:16
Re: Dom weekendowy - czym ogrzewać? czy opłaca się PV + piec elektryczny?

autor: dom789 » 28 gru 2022, 10:24

Warto też zainwestować w parasole grzewcze. Są one często używane w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci elektrycznej lub gdzie nie ma dostępu do innych źródeł ciepła. Jeżeli jest to dom weekendowy to pewnie często spędzacie czas na zewnątrz, ja polecam parasole grzewcze bo jest szeroki wybór produktu. Ostatnio zainwestowałam w taki i podczas zimowych wieczorów sprawdza się idealnie :)


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], Yandex [Bot] i 63 gości

Gotowe projekty domów