Więźba dachowa - drewniana czy stalowa?

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja dachu, jego szkielet, który jest elementem konstrukcyjnym. Dlatego tak ważną sprawą jest jej dobre i bezpieczne wykonanie. Poznaj tajniki więźby dachowej i nie daj się zaskoczyć przy budowie dachu swojego domu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

12345654321
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 16 lis 2020, 17:41
Więźba dachowa - drewniana czy stalowa?

autor: 12345654321 » 16 lis 2020, 17:49

Dzień dobry,

planuję zbudować magazyn 10 x 60 m. Ściany będą z pustaka. Mam jednak wątpliwość z jakiego materiału wykonać więźbę dachową. Rozmawiając z fachowcami spotkałem się z zupełnie odmiennymi opiniami. Która więźba jest co do zasady tańsza?

Mam jeszcze jedną wątpliwość. Budynek ma mieć dach dwuspadowy. Czy w drewnianej lub stalowej wersji więźby możliwa jest konstrukcja dachu (kąt nie został jeszcze ustalony) bez poziomych legarów położonych na naprzeciwległych ścianach budynku? Chodzi mi o taką konstrukcję dachu jak np. w halach stalowych. Czy na budynku z pustaka możliwe jest położenie takiej konstrukcji bez poziomych legarów, tak żeby wewnątrz od podłogi do czubka dachu zostało możliwie dużo wolnej przestrzeni?

Dziękuję z góry za pomoc.
Pozdrawiam,
Zbyszek

martyna55
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 07 sty 2021, 13:12
Re: Więźba dachowa - drewniana czy stalowa?

autor: martyna55 » 07 sty 2021, 13:19

Zdecydowanie więźba dachowa drewniana. Prezentuje się znacznie lepiej niż metalowa. Od lat mój mąż pracuje jako operator dźwigu i sam mówi, że więźba drewniana jest najczęściej stosowana.

siwiński77
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 12 mar 2021, 13:25
Re: Więźba dachowa - drewniana czy stalowa?

autor: siwiński77 » 26 kwie 2021, 20:03

Też uważam, że konstrukcja drewniana sprawdzi się lepiej. Sam miałem wątpliwości, gdy budowałem własny dom, ale specjaliści z biura projektowego BINDER-PROJEKT z Włocławka przedstawili mi projekt, który przekonał mnie, że drewno to dobry wybór. W razie wątpliwości bardzo polecam się z nimi skontaktować - przedstawią projekt, który będzie wytrzymały i opłacalny. Można też dopytać ich o wszelkie szczegóły, bez problemu wyjaśnią wszystko i odpowiedzą na pytania.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Więźba dachowa - drewniana czy stalowa?

autor: Om3k » 26 kwie 2021, 20:58

Jeśli nie chcesz mieć rządnych podpór i słupków wewnętrznych, a konstrukcja nośna dachu ma opierać się tylko na przeciwległych ścianach (w rozstawie około 10 m) to tańszym rozwiązaniem będzie wykonanie wiązarów drewnianych niż stalowych. Chociaż wiązary ze stalowych kształtowników cienkościennych będą tylko niewiele droższe.
Jeśli natomiast nie chcesz aby konstrukcja nośna dachu składała się z poziomego pasa dolnego to ustrój zaczyna się trochę komplikować. W przypadku drewna będzie to np. wiązar nożycowy. W przypadku konstrukcji stalowych może to być rama dwuspadowa. Wszystko zależy też od tego jaki będzie kąt dachu. Niemniej jednak problem wynika z tego, że w przypadku braku poziomego pasa dolnego kratownicy (lub co najmniej ściągu lub słupów podpierających dach w kalenicy) konstrukcja jest rozporowa. Oznacza to, że nawet od obciążeń pionowych, konstrukcja rozporowa przekazuje znaczne poziome siły na ściany budynku. Jeśli ściany podłużne są murowane i nie ma innych, usztywniających je ścian poprzecznych (poza ścianami szczytowymi w odległości 60 m) to rozpór poziomy z dachu musi być przeniesiony np. przez słupy (trzpienie w ścianach murowanych), które sztywno połączone są z fundamentem.

Norek77
Aktywny
Aktywny
Posty: 130
Rejestracja: 28 lut 2017, 12:09
Re: Więźba dachowa - drewniana czy stalowa?

autor: Norek77 » 24 lis 2021, 5:39

Ja mam u siebie więźbę drewnianą, o stalowej słyszałem, ale to mało popularna u nas rozwiązanie jeśli chodzi o dachy w domach jednorodzinnych. Co do konkretnych rozwiązań, to najlepiej po prostu zlecić wykonanie projektu dachu sprawdzonej firmy.


Wróć do „Więźba dachowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości

Gotowe projekty domów