Studnia zamiast wodociagu ?

Instalacja wodna w mieszkaniu czy w domu to bardzo istotna kwestia. Jeżeli masz problem ze swoją instalacją wodną, nie wiesz jak ją rozplanować, jak zainstalować hydrofor, czy wykonać podłączenia, tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

domen88882
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 11 lis 2013, 17:20
Lokalizacja: rzeszów
Studnia zamiast wodociagu ?

autor: domen88882 » 11 lis 2013, 17:56

Witam.
Z mojego pozwolenia na budowę wynika że mój dom ma być zasilany wodą z sieci wodociągowej .Wynika tak ponieważ dostałem od wodociągów zapewnienie dostawy wody .Czy mogę się teraz nie podłączyć a swój dom zasilić wodą ze studni ??

Dzięki za dobrą wole ,i wszystkie porady .Pozdrawiam .

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Studnia zamiast wodociagu ?

autor: Bolas » 11 lis 2013, 18:25

Nie masz obowiązku podłączania się do wodociągu. Pytanie czy wiercenie studni będzie ci się opłacać i jaka jest jakość wody. Ale w tym państwie to co gmina to inne prawa więc lepiej udać się do odpowiedniego referatu w Urzędzie Gminy / Miasta i zapytać.

IWUBE
Re: Studnia zamiast wodociagu ?

autor: IWUBE » 11 lis 2013, 18:49

na czas budowy kop studnię głębinową a potem przyłączysz się do wodociągu
tak robi chyba większość - woda droga jakby nie patrzył a wywiercenie studni głbinowej się przyda

do czego zapytasz ??? o to samo pytali moi klienci ;-)

domen88882
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 11 lis 2013, 17:20
Lokalizacja: rzeszów
Re: Studnia zamiast wodociagu ?

autor: domen88882 » 13 lis 2013, 18:02

Dzięki za informacje już cos tam wiem .Zastanawiam się rzeczywiście nad sensem tej studni ,bo w mojej okolicy nie ma kanalizacji więc mój rachunek będzie się składał tylko z ceny wody ,a nie wody + ścieków .będę płacił nie całe 50 PLN miesięcznie.

pompa24
3 - ostatnie ostrzeżenie !!!
Posty: 141
Rejestracja: 13 wrz 2012, 20:16
Lokalizacja: Kraków
Re: Studnia zamiast wodociagu ?

autor: pompa24 » 13 lis 2013, 18:25

Wszystko zalezy od gminy , bo mimo ze nie bedziesz miał wodociągu to bedziesz i tak musiał zainstalować wodomierz na instalacji by pózniej ,,pokazać kwitek,, ze tyle samo ścieków wywiozłeś.
Ale wszystko zalezy od gminy

wazer
Aktywny
Aktywny
Posty: 189
Rejestracja: 10 kwie 2015, 6:09
Re: Studnia zamiast wodociagu ?

autor: wazer » 19 lut 2021, 10:45

Czy ktoś może obecnie zdecydował się na studnie zamiast wodociągu? Czy jesteście zadowoleni i czy jest to oplacalne ?

Awatar użytkownika
Tomek5
Aktywny
Aktywny
Posty: 238
Rejestracja: 18 lis 2014, 11:18
Re: Studnia zamiast wodociagu ?

autor: Tomek5 » 19 lut 2021, 11:22

Wszystko zalezy od tego, jaka jest sytuacja w danym miejscu - jeżeli gmina ma podciagniętą nitkę kanalizacji pod twoją działkę to beż podłączenia się nie obejdzie, nie po to inwestowali żeby teraz nie zarabiać. Z drugiej strony jeśli wodociągi są daleko, a jeśli woda w danej okolicy jest dobra, to jest to bardzo wygodna opcja.

Trzeba jednak przebadać wodę, tak aby zobaczyć czy nie jest szkodliwa. Można takie badanie zlecic w sanepidzie ale również i w zewnętrznym laboratorium.

Awatar użytkownika
Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Studnia zamiast wodociagu ?

autor: Sławek12 » 01 mar 2021, 14:29

Cześć.

"Rozkminy" tutaj jakiejś dużej nie ma... Studnia z reguły się opłaca.
Zgodnie z ustawą Prawo wodne korzystanie w ilości do 5 m3/d na potrzeby gospodarstwa domowego jest BEZPŁANE... Już z tego widać, że się opłaca.

Jeśli występują warunki, tj. warstwa wodonośna występuje przypowierzchniowo - piasek od powierzchni, nawodniony poniżej powierzchni terenu... wysokość zwierciadła do dna warstwy lub studni przynjamniej 1,5 - 2,0 m ... to nie ma się co zastanawiać, zamówić firmę, która wykonuje STUDNIE KOPANE i jazda... Jeśli występuje sytuacja, że mamy glinę czy inny materiał słabo czy nieprzepuszczalny, i dopiero warstwę wodonosną, to wtedy lepiej wykonać STUDNIĘ WIERCONĄ (rura, m.in. średnicy 110 mm)... koszta do 10 m średnio 3,5 - 4 tys. zł przez firmę, która się tym zajmuje a nie przez EDKA, który kupił wiertnie i rżnie głupa, że studnie umi robić.
PAMIĘTAJCIE, aby dowiedzieć się czy macie do czynienia z HYDROGEOLOGIEM czy osobą, która tylko kupiła sprzęt do wiercenia. Wykonanie studni to m.in. szerego obliczeń aby ją prawidłowo wykonać... Inaczej może pocieszycie się studnią rok, dwa ... albo tylko kilka dni i wydane pieniądze pójdą Z BŁOTEM.
Zawsze należy zatrudniać fachowców ... czy drożej? Na pewno ... czy wykonać za różnicę w cenie 2 zamiast 1 studni - NIE... TAKICH RÓŻNIC CENOWYCH NIE MA. W przypadku prawidłowo wykonanej studni powinna ona służyć latami !
geo-technika.pl

slewek
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 03 wrz 2021, 11:30
Re: Studnia zamiast wodociagu ?

autor: slewek » 03 wrz 2021, 12:31

tez mam ten dylemat. Miejskie wodociągi czy studnia? Chyba zdecyduje się mimo wszystko na studnię. Trzeba mięć jakieś pozwolenia odnośnie studni?

lulus90
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 19 lis 2021, 16:18
Re: Studnia zamiast wodociagu ?

autor: lulus90 » 19 lis 2021, 16:20

Studnia głębinowa to bardzo dobre rozwiązanie :) Mam kilku znajomych, którzy zdecydowali się na takie rozwiązanie. Jesteśmy wtedy niezależni :) no i zawsze mamy dopływ ciepłej wody :)

MajsterkowiczR
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 01 lut 2022, 12:45
Re: Studnia zamiast wodociagu ?

autor: MajsterkowiczR » 01 lut 2022, 13:49

Studnia to dobre bo niezależne rozwiązanie. Jednak trzeba być przygotowanym na ewentualne koszty uzdatniania wody. Woda z własnego ujęcia bywa zanieczyszczona. Jeśli ktoś chce ją używać na co dzień czy pić z kranu, najlepiej wykonac badania wody.

Awatar użytkownika
Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Studnia zamiast wodociagu ?

autor: Sławek12 » 08 mar 2022, 10:16

slewek pisze:tez mam ten dylemat. Miejskie wodociągi czy studnia? Chyba zdecyduje się mimo wszystko na studnię. Trzeba mięć jakieś pozwolenia odnośnie studni?

Patrz na post powyżej. ;)
geo-technika.pl

Awatar użytkownika
Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Studnia zamiast wodociagu ?

autor: Sławek12 » 08 mar 2022, 10:20

MajsterkowiczR pisze:Studnia to dobre bo niezależne rozwiązanie. Jednak trzeba być przygotowanym na ewentualne koszty uzdatniania wody. Woda z własnego ujęcia bywa zanieczyszczona. Jeśli ktoś chce ją używać na co dzień czy pić z kranu, najlepiej wykonac badania wody.

Oczywiście. Jednak pamiętajmy, że barwa, np. żółtawa (słomkowa) nie świadczy o ZANIECZYSZCZENIU wody i jej nieprzydatności do spożycia - inaczej nikt z naszych dziadów i pradziadów by nie przeżył. ;)
Lekki żółtawy odcień (barwa) jest typowa dla płytko występujących wód (gruntowych) i związana jest z występowaniem niewielkich ilości substancji organicznej związanej z infiltracją wody z powierzchni terenu i pewnym wymyciem substancji organicznej z warstwy gleby (humusu). Usunięcie tego mankamentu jest bardzo proste i nie jest czymś kosztownym (jeśli komuś nie pasuje zabarwienie i chciałby mieć "kryształ").
geo-technika.pl

MajsterkowiczR
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 01 lut 2022, 12:45
Re: Studnia zamiast wodociagu ?

autor: MajsterkowiczR » 11 mar 2022, 10:36

Oczywiście, jednak przy nieodpowiedniej barwie warto zbadać tę wodę i sprawdzić czym jest ta barwa spowodowana. Poza tym, to że wiele ludzi przeżyło picie takiej wody, nie oznacza że też mamy pić wodę o niesprawdzonych parametrach :)

Wiem, ze badania mozna łatwo wykonac w sanepidzie albo w firmie, ktora zajmuje sie uzdatnianiem wody - np. (uzdatnianie wody, filtry do wody).

Awatar użytkownika
Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Studnia zamiast wodociagu ?

autor: Sławek12 » 11 mar 2022, 13:55

Trzeba było odrazu napisać, że reprezentujesz firmę zajmującą się badaniami wody... Czy badania wody są tanie... Tak, jednak czy z takich badań otrzymasz ważne informacje, o których piszesz? Podaj proszę zatem cenę zakresu grupy A i grupy B wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Będzie jasność :)
geo-technika.pl


Wróć do „Instalacje wodne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości

Gotowe projekty domów