Padnięte trafo i zwarcia

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

globalman
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 25 lut 2021, 21:04
Padnięte trafo i zwarcia

autor: globalman » 25 paź 2021, 12:00

Dzień dobry, potrzebuję porady doświadczonych elektryków.
Padły mi żarówki w oprawach sufitowych Kanlux typu downlight 12V (zamontowane pod podwieszanym sufitem, zasilane poprzez trafo 230/12V). Najpierw migały, później jedna po drugiej przestały działać. Żarówki sprawdziłem podłączając do innego trafo, sprawne. Zmierzyłem miernikiem napięcie na stykach opraw lamp – ok. 6V (zamiast 12V). Myślałem, że padło trafo podając za małe napięcie, dlatego nie świecą żarówki. Wymontowałem oprawy sufitowe i okazało się, że w OBU podwójnych oprawach nastąpiło przepalenie i stopienie kostek na połączeniu przewodów wyjściowych 12V od trafo z oprawą lampy. Co mogło być powodem? Czy to możliwe, by kostki stopiły się od tak niskiego napięcia? Instalacja 230V (przewód zasilający ze ściany) jest sprawna, podaje 236V, podłączyłem zwykłą żarówkę i działa, żadnych niepokojących reakcji. Wyjściowo z trafo na kablach 6V, tak jak na stykach opraw. Rozumiem, że problemem mogło być padnięte trafo (do wymiany), skąd jednak te przepalenia? Przewód zasilający trafo miał 3x1,5mm (z zaizolowanym, nieaktywnym uziemieniem), przewody wychodzące z trafo 2x1mm. Może zmienić na 2x1,5mm? Jedno trafo zasila tu dwie podwójne oprawy, każda 2x50W (w sumie max 200W).
Czy wystarczy:
- wymiana trafo (czy identyczne jak zastosowane tj. Govena YT210 będzie jakościowo ok?)
- wymiana przepalonych przewodów (dać 2x1,5mm czy 2x1mm?)?
- jak uniknąć przepaleń ponownych kostek?
Załączniki
IMG_7076.PNG
IMG_7077.PNG
6918216400_1629372165.jpg

elpapiotr2
Aktywny
Aktywny
Posty: 184
Rejestracja: 11 lis 2016, 13:33
Re: Padnięte trafo i zwarcia

autor: elpapiotr2 » 25 paź 2021, 19:52

Witam.
To już odpowiedzi na ISE i elektrodzie nie wystarczają?

globalman
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 25 lut 2021, 21:04
Re: Padnięte trafo i zwarcia

autor: globalman » 25 paź 2021, 23:33

elpapiotr2 pisze:Witam.
To już odpowiedzi na ISE i elektrodzie nie wystarczają?

Może spójrz najpierw na godziny postów, zamiast się głupio mądrzyć (albo wcześniej po prostu merytorycznie pomóc). Co w tym dziwnego, że szukałem szybkiej porady w dwóch nowych miejscach, nie otrzymując rozwiązania w trzecim i nie wiedząc gdzie tą pomoc finalnie uzyskam. Odrobinę zrozumienia Panie spięty, pozdrawiam.


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości

Gotowe projekty domów