Parterówka bez stropu czy piętrowy w aspekcie kosztów

Dom jednorodzinny czy wielorodzinny z poddaszem użytkowym czy parterowy? Jaki projekt domu jednorodzinnego wybrać? Jak dostosować projekt gotowy do naszych potrzeb? Zapraszamy do wymiany uwag i spostrzeżeń oraz nurtujących problemów dotyczących projektów domów oraz do zamieszczania zdjęć z realizacji Waszych domów.
Adiams
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 09 sty 2013, 11:54
Kontaktowanie:
Parterówka bez stropu czy piętrowy w aspekcie kosztów

autor: Adiams » 24 wrz 2021, 10:18

Witam rozważam kilka opcji:

1. Wielospadowa parterówka

Obrazek


1B. płaski dach garażu


Obrazek

2. Kostka 4-spadowa bez tego balkonu + garaż, ale na 2 stanowiska.

Obrazek


3. Stodoła + garaż (może wiatopodobny na bruku lub murowany) z opaską, żeby to nie wyglądało jak gołębnik - przy małym metrażu stodoły.

Obrazek

No i co tu wybrać? Na projekcie wszytko wygląda ładnie, a w rzeczywistości kluczowe jest wykończenie. Dlatego też postanowiłem się kierować głównie kryteriami ekonomicznymi. Szczególnie przy dzisiejszych chorych cenach.

_________________
www - opinie.
Ostatnio zmieniony 09 paź 2023, 13:06 przez Adiams, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 591
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Parterówka bez stropu czy piętrowy w aspekcie kosztów

autor: Om3k » 24 wrz 2021, 13:02

Kierując się li tylko kryteriami kosztu budowy 1 metra kwadratowego budynku to najtańsza będzie kostka 4-spadowa bez tego balkonu + garaż.
...następnie:
- Stodoła + garaż;
- wielospadowa parterówka + płaski dach garażu.
- wielospadowa parterówka;
Niemniej jednak koszt jednostkowy budowy Stodoły + garażu będzie tylko trochę niższy od wielospadowej parterówki + płaski dach garażu; ponieważ drogie będą okna w ścianach szczytowych oraz ta opaska architektoniczna.

Adiams
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 09 sty 2013, 11:54
Kontaktowanie:
Re: Parterówka bez stropu czy piętrowy w aspekcie kosztów

autor: Adiams » 27 wrz 2021, 15:01

Bardzo dziękuję. Czy parterówki wyjdą więcej nawet przy założeniu braku stropu betonowego i konstrukcji na przykład w oparciu o wieńce betonowe, a podłoga strychu na płytach OSB lub MDF?

Stodoła by chyba musiała być większa niż 100-120 m2, żeby to nie wyglądało jak kurnik. Wymaga też właśnie chyba drogich wykończeń. Okna mogłyby być mniejsze, ale też ze skosem, więc pewnie drogie. Opaska też mniejsza np. tylko z przodu. Opaska i garaż pozwalają uniknąć efektu kurnika/obory, a ludzie dzisiaj stawiają niby nowoczesne stodoły, ale to bez okien, bez wykończeń wcale nie wygląda ładnie.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 591
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Parterówka bez stropu czy piętrowy w aspekcie kosztów

autor: Om3k » 28 wrz 2021, 10:13

Porównując proste budynki o jednakowej powierzchni: budynek parterowy z poddaszem użytkowym vs. budynek parterowy bez stropu, z konstrukcją nośną stropodachu w formie wiązarów kratownicowych; to cena jednostkowa (PLN / m^2) tego pierwszego budynku będzie niższa.

Przy założeniu jednakowego standardu wykończenia, instalacji oraz materiałów budowlanych, istotne różnice w cenie jednostkowej budynku mogą wynikać również z:
- warunków gruntowo-wodnych (rodzaju fundamentu, typu powłok przeciwwodnych oraz przeciwwilgociowych),
- kształtu budynku (im bardziej skomplikowany rzut, występują wykusze, podcienie, duża ilość podciągów żelbetowych - tym drożej).
- rodzaju stropu (najdroższy jest strop żelbetowy monolityczny, tańsze są stropy gęstożebrowe, Teriva, Vector, Smart)
- kształtu dachu (najdroższe są dachy wielospadowe, z lukarnami itp., a najtańsze są dachy dwuspadowe).
Dobry konstruktor powinien zaprojektować budynek nie tylko bezpieczny ale również taki, który będzie optymalny pod względem kosztów budowy. To wymaga jednak większych nakładów pracy projektowej oraz doświadczenia zdobytego na budowach. Dlatego przy wyborze projektanta błędem jest kierowanie się tylko najniższą ceną projektu. Trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na jakość dokumentacji projektowej oraz na doświadczenie projektantów biorących udział w opracowaniu projektu.

Jeśli nie podobają się Tobie stodoły oraz chciałbyś zapobiec złośliwym porównaniom Twojego nowego domu do kurnika, tudzież obory, to po prostu unikaj tego typu architektury.

Adiams
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 09 sty 2013, 11:54
Kontaktowanie:
Re: Parterówka bez stropu czy piętrowy w aspekcie kosztów

autor: Adiams » 29 wrz 2021, 9:16

No właśnie wziąłem architekta z polecenia. Powiedział mi, że najdroższy będzie ten budynek sześcian z pełnym piętrem. No i zgłupiałem.

Ogólnie mi się podobają stodoły. Te projekty są rewelacyjnie. Tylko robotę robią tutaj niestandardowe okna, wykończenia designerskie, obróbka blachą, opaski i wszystkie te dodatki. Właśnie wtedy wygląda to ładnie. Z kolei w rzeczywistości w praktyce ludzie z tego co widzę z nich rezygnują. Przypuszczam, że ze względu na koszty. W połączeniu z małym metrażem, małymi okienkami wręcz piwnicznymi wychodzi to co wychodzi potem.

Bryła budynku małej stodoły piętrowej bez jakiegoś ładnie wkomponowanego garażu opaski itp. tworzy właśnie ten efekt kurnika. Zatem decydując się na taki projekt muszę uwzględnić koszty tych wykończeń. Oczywiście mam świadomość, że to wszystko zależy od tego co się zrobi i określenie orientacyjnego kosztu na tym etapie nie jest możliwe.

Co do fundamentu to liczę, że tak jak w przypadku sąsiadów nie będzie problematyczny w kwestii gruntu, ale to się okaże po geotechnice.

Sąsiad mi powiedział, że jego czterospadowy dach parterówki 109 m2 + dwuspadowy garaż 1 stanowisko kosztował dwa lata temu 150 tys. Owszem ma jeszcze nad tarasem i gankiem dwuspadowe daszki.

Tylko to było dwa lata temu, no to przy 120 metrach i garażu na 2 stanowiska to nie wiem ile teraz taki dach może kosztować tyle co cały dom 2 lata temu?

Zastanawia mnie przede wszystkim fakt, czy dach czterospadowy nad parterówką + fundament będzie niższym kosztem niż wszystko zmniejszone o połowę, ale + strop na piętro.

Oraz czy wykończenia stodoły są tak drogie, że to wszystko i tak na jedno wyjdzie, mimo że dach będzie tańszy.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 591
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Parterówka bez stropu czy piętrowy w aspekcie kosztów

autor: Om3k » 29 wrz 2021, 10:00

Porównując budynki o tej samej powierzchni, najniższa cena wybudowania 1 metra kwadratowego, będzie dla tzw. budynku kostki z 4-spadowym dachem i bez balkonu. Optymalnie jeśli strop będzie gęstożebrowy typu Teriva lub inny prefabrykowany np. Vector, S-Panel lub Smart15. Niestety strop żelbetowy monolityczny jest drogi, chociaż ma też kilka zalet. Najdroższa (pod względem ceny jednostkowej) będzie budowa budynku parterowego z dachem wielospadowym. W środku stawki będzie: stodoła + garaż, a także budynek parterowy z dachem wielospadowym oraz garażem z płaskim dachem.

Tak, czterospadowy dach oraz fundament budynku parterowego, będą droższe niż strop nad parterem, który ma o połowę mniejszą powierzchnie.

Tak, wykonanie tych wszystkich opasek i ozdobników, jak na załączonej przez Ciebie wizualizacji będzie sporym wydatkiem. Możesz zresztą zwrócić się o wycenę kompleksowego wykonania (materiał + robocizna + sprzęt) tego typu elementów do rzetelnego wykonawcy, aby się przekonać. Na wizualizacji widać wyraźnie, że opaska rzuca na ścianę garażu ażurowy cień, a więc nazwał bym to nie tylko opaską ale tak zwanym „łamaczem światła” (Brise soleil).

Jeśli już tak szczegółowo piszemy na niniejsze tematy, to myślę że również warto zastanowić się i uwzględnić późniejsze koszty konserwacji wszelkich zewnętrznych elementów drewnianych oraz drewnianej elewacji budynku.

palomek
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 29 wrz 2021, 13:05
Re: Parterówka bez stropu czy piętrowy w aspekcie kosztów

autor: palomek » 29 wrz 2021, 13:13

Bardzo podoba mi się te parapetówka i płaski dach na garażu, widziałem ostatnio podobny do na żywo, wygląda to bardzo efektowanie,

Adiams
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 09 sty 2013, 11:54
Kontaktowanie:
Re: Parterówka bez stropu czy piętrowy w aspekcie kosztów

autor: Adiams » 30 wrz 2021, 9:52

Om3k pisze:Tak, czterospadowy dach oraz fundament budynku parterowego, będą droższe niż strop nad parterem, który ma o połowę mniejszą powierzchnie.


Czyli całkiem odwrotnie niż mi architekt powiedział. Dlatego tak dopytuję, bo już zgłupiałem.

Przy stodole nie robiłbym takiego dużego łamacza światła tylko np. garaż wysunął do przodu i przedłużył go łamaczem światła nad drzwi wejściowe.

Co do wykończeń z drewna to oczywiście biorę pod uwagę późniejszą konserwacji i raczej z tych elementów drewnianych bym całkiem zrezygnował. Może ewentualnie w tym łamaczu światła zostawił belki drewniane, których byłoby niewiele, bo tylko nad drzwiami.

Adiams
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 09 sty 2013, 11:54
Kontaktowanie:
Re: Parterówka bez stropu czy piętrowy w aspekcie kosztów

autor: Adiams » 02 paź 2021, 10:22

A gdyby ten sześcian miał tak wyglądać nie licząc wykończeń i okien.

Obrazek

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 591
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Parterówka bez stropu czy piętrowy w aspekcie kosztów

autor: Om3k » 04 paź 2021, 8:05

Cześć centralna, dwukondygnacyjna wygląda na dosyć prostą w budowie, ponieważ jest na planie prostokąta i pokryta została najprawdopodobniej stropodachem z prefabrykowanych wiązarów kratownicowych. Niestety wykusz, pergola po prawej stronie oraz spore zadaszenie wejścia do budynku wpłyną na wzrost ceny jednostkowej, a więc i kosztów budowy całego domu. To są moje pierwsze wrażenia na postawie jednego zdjęcia. Zamieść proszę rzuty oraz przekroje tego budynku, to będzie możliwość napisania czegoś więcej.

Adiams
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 09 sty 2013, 11:54
Kontaktowanie:
Re: Parterówka bez stropu czy piętrowy w aspekcie kosztów

autor: Adiams » 04 paź 2021, 10:13

Niestety nie mam zrobiłem tylko zdjęcie zza płotu.

A jak to jest potem z ocieplaniem, bo już też się spotkałem z bardzo różnymi opiniami.

Ocieplenie parterówki jest chyba zdecydowanie droższe?

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 591
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Parterówka bez stropu czy piętrowy w aspekcie kosztów

autor: Om3k » 04 paź 2021, 10:24

Generalnie tak.
Co masz dokładnie na myśli?
Czy chodzi Tobie o porównanie kosztów ocieplenia ścian budynku parterowego vs. budynku dwukondygnacyjnego? Czy może pytasz o koszt wykonania wszystkich izolacji termicznych, a więc izolacji ścian zewnętrznych, ścian fundamentowych, podłogi na gruncie, stropodachu, itd.?

Porównując budynki o takiej samej powierzchni netto oraz o jednakowej grubości i typie izolacji termicznej przegród budowlanych. Budynek parterowy będzie miał około dwukrotnie większą powierzchnię dachu, dwukrotnie większą powierzchnię podłogi na gruncie, większą powierzchnię ścian fundamentowych oraz mniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych, niż budynek dwukondygnacyjny. Oznacza to, że całkowita cena wykonania izolacji termicznej budynku parterowego będzie wyższa od wykonania izolacji termicznej budynku dwukondygnacyjnego o tej samej powierzchni netto.

Adiams
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 09 sty 2013, 11:54
Kontaktowanie:
Re: Parterówka bez stropu czy piętrowy w aspekcie kosztów

autor: Adiams » 04 paź 2021, 15:02

Tak o całą izolacje termiczną. Przy czym chyba trzeba też założyć, że aby uzyskać tę samą powierzchnię użytkową trzeba mieć w przypadku budynku piętrowego chyba większy metraż? Coś tam pójdzie straty na schody z obu kondygnacji, a np. przy poddaszu użytkowym jeszcze skosy. No w przypadku pełnych pięter nie ma skosów. W każdym razie chyba nie powinno porównywać się tych budynków 1:1 na m2?

Znajomy mi doradzał, żeby parterówkę zrobić tak około 110-120m2, a jakbym się zdecydował na stodołę te ze 140-150m2

Doradzono mi też żeby w przypadku parterówki nie robić izolacji dachu tylko samego stropu o ile w ogóle byłby strop, bo też rozważam jakieś rozwiązania na płytach OSB, MFP + ocieplenie. Tylko, w przypadku parterówki z poddaszem nieużytkowym można dać tam rekuperator. Z drugiej strony też go chyba trzeba ocieplić, bo rekuperator nie może stać w temperaturze poniżej zera.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 591
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Parterówka bez stropu czy piętrowy w aspekcie kosztów

autor: Om3k » 05 paź 2021, 14:17

Tak, ale zwróć uwagę, że ja celowo ani razu nie posługiwałem się powierzchnią użytkową. Raz użyłem określenia powierzchnia netto. A powierzchnia netto to nie to samo co powierzchnia użytkowa.

Nie ma jednego optymalnego rozwiązania izolacji dachu. Sposób ułożenia izolacji dachu zależy od konkretnego projektu.
- W przypadku budynku z dachem wykonanym z prefabrykowanych wiązarów kratownicowych, izolację układa się przeważnie w płaszczyźnie pasa dolnego wiązara.
- Przy poddaszu użytkowym izolacja termiczna znajduje się w płaszczyźnie krokwi oraz pod krokwiami, a także w płaszczyźnie jętek.
- W przypadku budynku parterowego ze stropem betonowym oraz więźbą tradycyjną (najdroższe rozwiązanie) izolacje termiczną układa się na stropie lub czasem w płaszczyźnie dachu (jeśli planuje się w przyszłości adaptacje poddasza na cele mieszkalne).

Na temat optymalnej powierzchni budynku nie wypowiem się ponieważ nie znam Twoich potrzeb w tym zakresie.

Rekuperator nie może znajdować się w części nieocieplonej. Optymalnie jest powiesić go w pomieszczeniu technicznym. Może być na poddaszu, ale musi znajdować się w ocieplonym i ogrzewanym pomieszczeniu.

Awatar użytkownika
Paweł AR
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 29 cze 2022, 10:17
Lokalizacja: Poznań i okolice
Kontaktowanie:
Re: Parterówka bez stropu czy piętrowy w aspekcie kosztów

autor: Paweł AR » 30 cze 2022, 10:20

Zgadzam się w 100% z kolegą Om3k - wszystko co pisze to święta prawda i ja podpisuję się pod tym obiema rękami;)


Wróć do „Projekty domów jednorodzinnych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Gotowe projekty domów