Rozmieszczenie wentylacji

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Fin3
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 19 wrz 2021, 14:55
Rozmieszczenie wentylacji

autor: Fin3 » 19 wrz 2021, 14:59

Dzień dobry,
potrzebuję pomocy z rozmieszczeniem wentylacji. Niestety nie jestem dobrym architektem, dlatego rysunki są czysto... amatorskie :)
Od razu przejdę do sedna.
Pierwsza część - dół domu (metraż tutaj niestety nie jest rzeczywisty, jedynie rozstaw pomieszczeń się zgadza).
Na niebiesko oznaczyłem wloty powietrza kratki wentylacyjne grawitacyjne i jeden nawiewnik w oknie. Na czerwono są kratki grawitacyjne wylotowe z takimi niuansami: (w kuchni jest okapnik zabudowany, w łazience jest zamontowany wentylator). Spiżarka posiada kratkę wentylacyjną która zimą działa jako wlot... i to dość mocny...
Ogólnie brak problemów z pleśnią / grzybem, jedynie w kuchni odczuwalny jest problem z wilgotnością, czasem 80% +
Pytanie do Was jest następujące, gdzie i jak usprawnić przepływ powietrza? Stawiam, że najtańszą opcją będzie umieszczenie w oknach dodatkowych wywietrzników(i tutaj swoje przemyslenia zaznaczyłem niebieskim znakiem zapytania), tylko nie wiem jakie gdzie dokładnie i ile ich. Nie chciałbym montować ich w każdym pomieszczeniu, stawiam, że stworzyłoby to problem z ogrzewaniem. Nie ukrywam, że muszę też coś zrobić z kratką w spiżarce, zimą wieje jak przed otwarte drzwi (kawał dużej kraty).
Toaleta również ma kratkę grawitacyjną - nie oznaczyłem jej omyłkowo.
Obrazek




Druga część domu: pierwsze piętro.
Łazienka numer 1 zamontowany wentylator, bo był problem z odprowadzaniem wilgoci. Problem ustał, jednak musiało być otworzone w Przedpokoju 1 okno, by wentylator nie robił zamieszania w wentylacji w kuchni :)
Kuchnia - okapnik, lecz nie zabudowany, pół kratka - pół okapnik.
Łazienka 2 i Salon - zwykłe grawitacyjne.
Również ponawiam to samo pytanie, gdzie montować ewentualnie wywietrzniki i jakie. Nie ukrywam, że bardzo zależy mi na odpowiednim wyciszeniu pokoju 1,a słyszałem, że wywietrzniki potrafią przepuszczać trochę dźwięku, a to jest strona od ruchliwej ulicy.

Bardzo bym prosił również o jakieś sugestie odnośnie sprzętu jaki mam użyć. Wentylatory, wywietrzniki? Chciałbym dowiedzieć się co jest polecane i co by spełniło swoje zadanie.
Obrazek

Nie da się ukryć, że dom wlotów ma bardzo mało i niewiele rzeczy jest tu przemyślane. Jednak pewne rzeczy już wymieniam / naprawiam od prawie roku, więc powoli próbuje wypracować jakiś kompromis zadowalający.
Bardzo dziękuję za wszelkie uwagi i pomoc.

Pozdrawiam.

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Rozmieszczenie wentylacji

autor: Interno » 19 wrz 2021, 18:33

Kotłownia rządzi się własnym prawami odnoście wentylacji, nawiewu.
Wentylacja wspomagana wentylatorami też potrzebuje odpowiednio wydajnych nawiewów.
Generalnie wentylacja nazywana potocznie grawitacyjna potrzebuje zrównoważonego nawiewu i odpływu powietrza.
Nawiewniki w oknach lub kratki nawiewowe i kratki wentylacyjne w pomieszczeniach w takiej ilości aby wydajność lub przekroje były zrównoważone to jedyne co można zrobić.
Radzę prześledzić ruch powietrza czy napływowe powietrze nie będzie owiewało łóżek , kanap i gdzie drzwi mogą być blokadą /trzeba odpowiednio podciąć/.

Fin3
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 19 wrz 2021, 14:55
Re: Rozmieszczenie wentylacji

autor: Fin3 » 19 wrz 2021, 19:08

Na dole, jakby spojrzeć na dostęp do pomieszczeń, to wystarczyłoby dać jedynie nawiewnik w kuchni. Gdyż drzwi do salonu od strony kuchni i pokoju nr 1 zawsze są otwarte. A kuchnia nie ma drzwi i korytarz prowadzi swobodnie powietrze do obu łazienek.

Myślałem też, by nawiewniki zamontować na górze okien. Dodatkowo jakie te nawiewniki montować? Najtańsze? Czy coś innego? Jaka jest różnica.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Rozmieszczenie wentylacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 wrz 2021, 9:53

Wcześniej czy później i tak zainstaluje Pan wentylację z odzyskiem ciepła, to koszt nawet 10000zł, ale warto. Wentylacja grawitacyjna, poprawnie działa tylko 3% czasu w roku. W pozostałe 97% czasu, albo jest za słaba albo za silna.
HVAC - najtańszy komfort.

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Rozmieszczenie wentylacji

autor: Interno » 20 wrz 2021, 10:04

Fin3 pisze:1. Na dole, jakby spojrzeć na dostęp do pomieszczeń, to wystarczyłoby dać jedynie nawiewnik w kuchni. Gdyż drzwi do salonu od strony kuchni i pokoju nr 1 zawsze są otwarte. A kuchnia nie ma drzwi i korytarz prowadzi swobodnie powietrze do obu łazienek.

2. Myślałem też, by nawiewniki zamontować na górze okien. Dodatkowo jakie te nawiewniki montować? Najtańsze? Czy coś innego? Jaka jest różnica.

1. Trzy kratki wentylacyjne chcesz obsłużyć jednym nawiewnikiem to raczej mało prawdopodobne. Nawiewnik źle dobrany będzie buchał zimnym powietrzem.
Powietrze wybiera najkrótsza drogę od wlotu do wylotu
2. Nawiewniki sterowane ręcznie, ciśnieniowe lub higrosterowane.

Fin3
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 19 wrz 2021, 14:55
Re: Rozmieszczenie wentylacji

autor: Fin3 » 20 wrz 2021, 11:40

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Wcześniej czy później i tak zainstaluje Pan wentylację z odzyskiem ciepła, to koszt nawet 10000zł, ale warto. Wentylacja grawitacyjna, poprawnie działa tylko 3% czasu w roku. W pozostałe 97% czasu, albo jest za słaba albo za silna.

Mimo wszystko jest prawie łącznie 400 metrów kwadratowych :)
Dwa piętra, trzy niezależne mieszkania. Coś tak czuję, że by wyszło ciut więcej niż zostało tu podane powyżej.
Ostatnio poszło sporo na foto oraz remont z zewnątrz ... teraz dochodzi wymiana pieca gazowego, wiec nie wyobrażam sobie kolejnych wielkich zmian przez najbliższe lata.

Fin3
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 19 wrz 2021, 14:55
Re: Rozmieszczenie wentylacji

autor: Fin3 » 20 wrz 2021, 11:43

Interno pisze:
Fin3 pisze:1. Trzy kratki wentylacyjne chcesz obsłużyć jednym nawiewnikiem to raczej mało prawdopodobne. Nawiewnik źle dobrany będzie buchał zimnym powietrzem.
Powietrze wybiera najkrótsza drogę od wlotu do wylotu
2. Nawiewniki sterowane ręcznie, ciśnieniowe lub higrosterowane.


Jeśli mówimy o "dole" to w pokoju nad kuchnią jest wywietrznik, a kuchenna wentylacja jest zabudowana przez okap. Jedyną drogą zostają kratki w łazienkach i sporadycznie okapnik.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Rozmieszczenie wentylacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 wrz 2021, 10:37

Fin3 pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Wcześniej czy później i tak zainstaluje Pan wentylację z odzyskiem ciepła, to koszt nawet 10000zł, ale warto. Wentylacja grawitacyjna, poprawnie działa tylko 3% czasu w roku. W pozostałe 97% czasu, albo jest za słaba albo za silna.

Mimo wszystko jest prawie łącznie 400 metrów kwadratowych :)
Dwa piętra, trzy niezależne mieszkania. Coś tak czuję, że by wyszło ciut więcej niż zostało tu podane powyżej.
Ostatnio poszło sporo na foto oraz remont z zewnątrz ... teraz dochodzi wymiana pieca gazowego, wiec nie wyobrażam sobie kolejnych wielkich zmian przez najbliższe lata.

Wentylację tego typu robi się dla ludzi i jednej strefy. na trzy mieszkania wyszłoby niecałe 2000zł.
Wentylację tego typu, robi się w celu obniżenia kosztów instalacji. Przy małych potrzebach ciepła, nie robi się ogrzewania wodnego (centralnego)
Sam mam w przedwojennym domu 100m2 pompę ciepła + rekuperację + ogrzewanie zadaniowe i wody, za 12000zł , a viessmanna wyrzuciłem .
Załączniki
79009750_10206436172859832_1966217460965179392_o.jpg
69382141_10206042440616772_1247486148909989888_o.jpg
28471968_10204123924855077_5406420682409734429_n.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

Fin3
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 19 wrz 2021, 14:55
Re: Rozmieszczenie wentylacji

autor: Fin3 » 24 wrz 2021, 14:07

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Fin3 pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Wcześniej czy później i tak zainstaluje Pan wentylację z odzyskiem ciepła, to koszt nawet 10000zł, ale warto. Wentylacja grawitacyjna, poprawnie działa tylko 3% czasu w roku. W pozostałe 97% czasu, albo jest za słaba albo za silna.

Mimo wszystko jest prawie łącznie 400 metrów kwadratowych :)
Dwa piętra, trzy niezależne mieszkania. Coś tak czuję, że by wyszło ciut więcej niż zostało tu podane powyżej.
Ostatnio poszło sporo na foto oraz remont z zewnątrz ... teraz dochodzi wymiana pieca gazowego, wiec nie wyobrażam sobie kolejnych wielkich zmian przez najbliższe lata.

Wentylację tego typu robi się dla ludzi i jednej strefy. na trzy mieszkania wyszłoby niecałe 2000zł.
Wentylację tego typu, robi się w celu obniżenia kosztów instalacji. Przy małych potrzebach ciepła, nie robi się ogrzewania wodnego (centralnego)
Sam mam w przedwojennym domu 100m2 pompę ciepła + rekuperację + ogrzewanie zadaniowe i wody, za 12000zł , a viessmanna wyrzuciłem .

Rekuperacja to u mnie koszt 25k. Pompa ciepła jest bezsensu gdy prąd jest 6 razy droższy od gazu... :) itp itd
Nie wiem czy przypadkiem nie jesteś z jakiejś firmy co się reklamuje tutaj, ale wbiłem z zapytaniem o wentylacje, a nie jak stracić bezsensownie +100 tysięcy.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Rozmieszczenie wentylacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 wrz 2021, 3:11

To trafił Pan na naciągaczy! Materiały nawet z najwyższej półki nie kosztują więcej jak 10000zł a roboty by te puzzle złożyć jest na 3h. Ogrzewanie wodne nie nadaje się do domu. za ciepła podłoga zimą, brak komfortu latem . Zapraszam do odwiedzin.
Mam rekuperacje i pompę ciepła, +ogrzewanie wody i grzejniki zadaniowe, za 12000zł
A zajmuję się efektywnością energetyczna od 32 lat.
Załączniki
69382141_10206042440616772_1247486148909989888_o.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Rozmieszczenie wentylacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 wrz 2021, 3:20

Pompa ciepła jest bezsensu gdy prąd jest 6 razy droższy od gazu... :) itp itd

Ponieważ założyłem pompę ciepła mając gaz (viessmann) to miałem możliwość porównać dobowe zużycie na utrzymanie identycznej temperatury.
Pierwsza pozycja temperatura na zewnątrz druga zużycie gazu i prądu
+7 st.C 7m3 i 7kWh
0 st.C 10m3 i 12kWh
-15 st.C 16m3 i 22kWh.
cena kWh wtedy 0,57zł m3 to 2,1zł
Załączniki
viess.png
HVAC - najtańszy komfort.

Fin3
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 19 wrz 2021, 14:55
Re: Rozmieszczenie wentylacji

autor: Fin3 » 26 wrz 2021, 1:57

Dalej nie wiem co to ma wspólnego z moim tematem, prócz namawiania na Pańskie inwestycje, które mnie nie interesują..

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 597
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Rozmieszczenie wentylacji

autor: Om3k » 06 paź 2021, 13:45

@Fin3
Zastosuj nawiewniki w oknach oraz wentylację hybrydową, np. nasadki kominowe wymuszające ciąg. Wentylacja hybrydowa, wykorzystuje przewody kominowe wentylacji grawitacyjnej i dodatkowo wspomaga ich prawidłową pracę. Nasadka obracając się wytwarza podciśnienie i prawidłowy kierunek przepływu powietrza w kanałach wentylacyjnych. Jeśli wiatr jest zbyt słaby aby uzyskać prędkość obrotową ustawioną na sterowniku, to silnik bezszczotkowy małej mocy napędza nasadę do zadanej prędkości. Natomiast gdy wiatr jest zbyt silny to silnik ogranicza prędkość obrotową nasady.
Wywiew powietrza z mieszkania powinien być kratkami wentylacyjnymi do przewodów wentylacyjnych znajdujących się w pomieszczeniach tzw. brudnych (kuchni, łazience i WC). Drzwi do łazienki oraz WC powinny posiadać w dolnej części - otwory lub szczelinę dla dopływu powietrza do tych pomieszczeń. Natomiast nawiew powietrza do mieszkania nawiewnikami okiennymi.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Rozmieszczenie wentylacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 paź 2021, 4:23

Fin3 pisze:Dalej nie wiem co to ma wspólnego z moim tematem, prócz namawiania na Pańskie inwestycje, które mnie nie interesują..
Podał Pan, że rekuperacja to 25000, a u mnie rekuperacja + pompa ciepła + ogrzewanie wody wyszły 12000zł , Wiem też, bo przez rok był viessmann i była pompa, więc mogłem porównać, że pompą ciepła jest dwa razy taniej mimo że doszło chłodzenie.
Drogo nie zawsze znaczy dobrze.
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Grapeshot [Crawler], Proximic [Crawler] i 34 gości

Gotowe projekty domów