Hałas w nowym mieszkaniu z pięter poniżej.

Hałas w mieszkaniu czy domu może znacząco obniżyć komfort mieszkania. Straty ciepła przekładają się na rachunki za ogrzewanie. Co zrobić, żeby dom był cichy i ciepły? Jak odciąć się od hałasu i płacić mniej za ogrzewanie? Porady znajdziesz tutaj.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

drygi
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 13 wrz 2021, 17:47
Hałas w nowym mieszkaniu z pięter poniżej.

autor: drygi » 13 wrz 2021, 18:14

Witam,

Niedawno wprowadziliśmy się do nowego mieszkania w bloku, który został wybudowany w 2019r. Blok zbudowany z pustaków 25cm. Ja mieszkam na 3 i ostatnim piętrze, u mnie na suficie są karton gipsy.
Problem polega na tym, ze bardzo mocno słyszę w mieszkaniu głosy z pięter poniżej, ciężko ocenić czy wszystkie z mieszkania poniżej, czy także z pierwszego piętra.
Przede wszystkim słyszę tupanie, ale również bardzo głośno słychać rozmowy. Poza tym także inne głosy normalnego użytkowania mieszkania przez sąsiadów, nie powiedziałbym, że są przesadnie głośni.
Załączam zdjęcie układu mojego mieszkania. Zaznaczyłem na nim kominy wentylacyjne, które tylko przechodzą przez moje mieszkanie, a są z innych mieszkań. Nr 1 to kuchnie innych mieszkań, nr 2 w salonie to łazienki, a nr 3 to ponownie kuchnie.
I teraz co do powodów - wydaje mi się, że głosy przechodzą wszystkim, ale w dużej mierze podejrzewam, że właśnie przez te kanały (ale nie tylko, bo w sypialni nie ma kanału, a głosy również słychać). Te kanały to zwykle karton gipsy, co słychać jak w nie stukam.. Czy to normalne, że przez moje mieszkanie przechodzą kanały z innych mieszkań, które są ze zwykłych gk i nie są zaizolowane akustycznie? Wstyd się przyznać, ale wcześniej się tym nie interesowałem, gdyż nie sądziłem, że będzie z tym problem. Przed kupnem rozmawiałem z wieloma sąsiadami i żaden nie zwrócił uwagę na takie uciążliwości...
Podejrzewam także, że problem jest z podłogą w mieszkaniu poniżej. Jest to wynajmowane mieszkanie i wyremontowane chyba tanim kosztem. W całym mieszkaniu są chyba płytki i przez to mogą nieść się hałasy do mojego mieszkania.. Nie wiem, czy to źle położone plytki mają tutaj znaczenie, czy i te płytki i jakieś problemy generalnie z budynkiem, czy wszystko razem. Pewnie wszystko razem, jako, że także słychać rozmowy...
Pytanie, czy ktoś jest w stanie tutaj coś pomóc, doradzić? Czy takie wykonanie jakie opisałem jest w porządku, czy jednak deweloper coś tutaj mógł zawalić? Mogę występować z jakąś rękojmia, ale chcę najpierw się skonsultować, zorientować co i jak..

Dziękuję z góry i pozdrawiam!
Załączniki
IMG_20210913_184548.jpg

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Hałas w nowym mieszkaniu z pięter poniżej.

autor: Interno » 13 wrz 2021, 21:30

Nie powtarzalność kondygnacji rodzi takie problemy akustyczne.
Pod czy nad lub obok sypialni możemy mieć kuchnię lub łazienkę.
Wszelkie przewody idą od dołu tak więc przez Twój lokal przechodzą wszystkie nawet takie kominy jak nr 2 i 3 z których nie korzystasz ale tak to bywa i jest to prawidłowe.
Kominy z kanałami wentylacyjnymi nie mogą być obudowane tylko płytą gipsową.
Co do podłóg wykończonych kamieniem, brak odpowiedniej izolacji akustycznej pod i dystansów od ścian objawia się intensywniejszym przenoszeniem dźwięków /drgań na konstrukcję a ta je wzmacnia.
Wszystko co opisujesz jest często spotykane i trudne do usunięcia.
Oczywiście sprawdź zgodność wykonania kominów z dokumentacją.
Można sprawdzić również czy wykonawca wykonał prawidłowo izolację akustyczną stropów i odizolowanie akustyczne podłoża od ścian.

drygi
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 13 wrz 2021, 17:47
Re: Hałas w nowym mieszkaniu z pięter poniżej.

autor: drygi » 14 wrz 2021, 8:23

Przede wszystkim bardzo dziękuję za odpowiedź!
Co do płytek - tak się właśnie obawiałem. Jednak czy źle położone płytki mogą mieć też wpływ na to, że słychać dźwięki rozmów, czy to raczej kwestia tupania?
Właśnie dziwna sprawa z tymi kanałami.. u siebie w łazience mam zwykły kg, te w pokojach, co idą z innych mieszkań to też najprawdopodobniej tylko kg, bo jak w nie stukam to jest pusty dźwięk jakbym uderzał właśnie w kg. Czy to normalne, że kanały są zrobione z kg, czy to jakaś mega oszczędność dewelopera? To w ogóle dopuszczalne prawnie? No bo dziwnie, gdyby była to cegła a na to karton gips? Wątpię, żeby tak było.
Zastanawiam się na ile te płytki źle położone mogą być ew.problemem. wydaję mi się, że to przede wszystkim kwestia tych kanałów, potęgowany przez te płytki, ale to tylko moje przypuszczenia.

Rozumiem, że żeby coś sprawdzać z dokumentacją, to musiałbym mieć dokładny projekt budynku, którego nie mam. Dodatkowo sprawdzenie poprawności izolacji/dystansów będzie chyba trudne w wykończonym mieszkaniu..

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Hałas w nowym mieszkaniu z pięter poniżej.

autor: Interno » 14 wrz 2021, 10:23

Z załączonego rysunku wygląda, że kanały mają być wykonane z kształtek i obmurowane materiałem takim samym jak ściany: cegła, pustaki na zaprawie cementowej albo bloki.
Co do rozchodzenia się dźwięku to jest to temat złożony.
Odbiór dźwięku zależy od czułości ucha osoby na ciśnienie akustyczne.
Fale są pochłaniane, odbijane, przekazywane i tutaj ogromne znaczenie mają użyte materiały.
Dźwięk z powietrza, jego prędkość zostaje wzmocniony w zależności od materiału 10 razy, 20 razy.
Twoje ucho jest atakowane ze zwiększoną częstotliwością a więc dokuczliwość wzrasta.
W nowym budownictwie kanały wentylacyjne ze kształtek betonowych a jeszcze gorzej rury stalowe potrafią być tubą informacyjną.
Generalnie prawie walka z wiatrakami po fakcie wybudowania ale skontrolowanie zgodności z projektem zalecam.

drygi
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 13 wrz 2021, 17:47
Re: Hałas w nowym mieszkaniu z pięter poniżej.

autor: drygi » 14 wrz 2021, 10:45

Rozumiem, dziękuję bardzo jeszcze raz za pomoc.
Tak właśnie sądziłem, że w temacie akustyki niewiele da się zrobić.. dźwięki prawdopodobnie przenoszą się wszędzie, ale co do kanałów i dylatacji:
1) kiedy uderzam w te kanały wentylacyjne to słychać jakbym uderzał w zwykły kg. Gdyby to były cegły, to nie byłoby przecież takiego posłuchu, prawda? Chyba, że to coś jest zabudowane karton gipsem? Mogę potem zrobić zdjęcie jak to u mnie wygląda w kanale w łazience w środku.
2) jak sprawdzić wykonanie kanałów z projektem? Po 1 musiałbym mieć dokładny projekt (gdzie mogę taki uzyskać?), Po 2 musiałbym móc sprawdzić u sąsiadów wnętrza kanałów? U siebie mogę jedynie sprawdzić ten do którego mam dostęp - w łazience co jest w nim w środku.
3) obwody dylatacyjne - sprawdzenie ich chyba też już nie jest możliwe. Ani, czy jest odpowiednia izolacja, ani czy są obwody, ani czy ściany są murowane do samego stropu... Generalnie zbyt wiele chyba nie jestem w stanie sprawdzić?

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Hałas w nowym mieszkaniu z pięter poniżej.

autor: Interno » 14 wrz 2021, 11:55

Pkt. 1 i 2 - musi pomóc zarządca obiektu on jest w posiadaniu dokumentacji technicznej i jemu trzeba zgłosić swoje uwagi.
Wykonawca mógł zrezygnować z tynkowania i przykleił płyty na placki gipsowe ale nie mógł zrezygnować ze ściany osłonowej kształtek wentylacyjnych.
Nie wolno naruszać osłony kształtek wentylacyjnych, nagminne jest rozbieranie, podkuwanie na wanny lub półki takich osłon lub wkuwanie w nie kanalizacji.
W warunkach użytkowania mieszkań istnieją odpowiednie zapisy - proszę zapytać swojego zarządcę czy na obiekcie obowiązuje coś takiego.
Może zdjęcie od strony wlotu kanału da jakieś wskazówki a jak nie to pozostaje mały odwiert w płycie gipsowej.
Pkt. 3 - też mówi o tym dokumentacja i opis oraz oświadczenie Kierownika Budowy o zgodności z projektem.
Zwykle nie wykonują izolacji bocznej akustycznej czy dystansów wszelcy najemnicy wykańczający mieszkania.

drygi
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 13 wrz 2021, 17:47
Re: Hałas w nowym mieszkaniu z pięter poniżej.

autor: drygi » 14 wrz 2021, 15:05

Wykonałem zdjęcie kanału u mnie w łazience (załączam), pewnie w innych pomieszczeniach wygląda to podobnie, ale nigdzie indziej nie mam możliwości sprawdzić. Wygląda na to, ze "coś" w środku jest, ale nie wiem dokładnie co to i na to przyklejone są płyty karton gipsowe.

Zastanawiam się jak podejść do tematu.
Z jednej strony wydaje mi się, że nie jest to normalne, że słyszę takie dźwięki tupania sąsiadów z dołu (!), z drugiej jeśli wszystko jest wykonane zgodnie z projektem...
Teoretycznie żeby zgłosić rękojmię do dewelopera mam 30dni od wykrycia wady, jednak nie wiem, czy to 30dni od czasu, jak zacząłem mieszkać i to słyszeć, czy 30dni od momentu kiedy ktoś konkretnie by stwierdził jakieś niezgodności z projektem..
Zastanawiam się jednak co zgłosić jako ewentualną rękojmię do dewelopera, że według mnie to nie jest normalne, że słyszę tupanie z dołu?
Pewnie w dodatku te płytki u sąsiadów nie pomagają i też dołożyły się do problemu...

Edit: wydaje mi się, że jest u nas wykonana podłoga pływająca (załączam zdjęcia, gdzie widać, że posadzka nie dochodzi do końca do ściany, tylko jest jakaś warstwa przy ścianie, która izoluje), mogę to oczywiście jeszcze potwierdzić. Możliwe więc jest, że przez położone płytki została spieprzona u sąsiada ta podłoga i przez to słyszę tak te dźwięki? Czy możliwe jest, że mogę cokolwiek ugrać, żeby on to poprawił, czy nie ma takiej możliwości?
Załączniki
IMG_20210503_171345.jpg
IMG_20210914_155814.jpg
IMG_20210914_155804.jpg

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Hałas w nowym mieszkaniu z pięter poniżej.

autor: Interno » 14 wrz 2021, 19:17

Jaka jest jakość pionowej izolacji akustycznej trudno dociec, gdyż została obcięta na równo z warstwą podłoża pod posadzki.
Na tynku powinna być izolacja pionowa i do niej dochodzi warstwa posadzkowa tyle teorii.
Zwykle izolacja pionowa to taśma grubości 5 mm lub rzadziej styropian 1-2 cm.
Kiedyś były kształtki ze styropianu ale cena i brak zainteresowania wyeliminował je z rynku.
Kominy zostały pomurowane z kształtek betonowych jaki to system znak ?, i nie mają ściany osłonowej.
Są kształtki, które nie wymagają obmurowania lecz ich izolacyjność od dźwięków powietrznych jest NPD / No Performance Declared /.
Na rysunku wygląda, że była takowa osłona projektowana ale rysunek to tylko papier, który wszystko przyjmuje.

drygi
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 13 wrz 2021, 17:47
Re: Hałas w nowym mieszkaniu z pięter poniżej.

autor: drygi » 14 wrz 2021, 19:22

Czyli teoretycznie możliwe, że kanały zostały wykonane niepoprawnie, co należałoby sprawdzić dokładnie z projektem?

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Hałas w nowym mieszkaniu z pięter poniżej.

autor: Interno » 14 wrz 2021, 20:10

Czy nie poprawnie to trudno orzec.
Projekt mógł przewidywać ściany osłonowe kominów ale deweloper zastosował alternatywne rozwiązanie na etapie realizacji i jest to dopuszczalne.
Niestety tak teraz działa wiele firm.
Ja bloczków wentylacyjnych nie obmurowuję w budynkach jednorodzinnych ale w wielorodzinnych tak z uwagi na ich akustykę NPD.
Ewentualnie 10 cm wełny, stelaż i płyty gipsowe.

drygi
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 13 wrz 2021, 17:47
Re: Hałas w nowym mieszkaniu z pięter poniżej.

autor: drygi » 15 wrz 2021, 15:22

Kurcze, czyli tak w sumie to niewiele mogę zrobić zarówno z deweloperem jak i sąsiadem na to wychodzi... Pozostaje mi się wyprowadzić?

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Hałas w nowym mieszkaniu z pięter poniżej.

autor: Interno » 15 wrz 2021, 15:54

Trzeba zacząć od "śledztwa" co było w projekcie a co i jak wykonano.
Trzeba rozmawiać z innymi lokatorami i ich doinformować i uświadomić.
Być może za chwile to im będą przeszkadzać dźwięki z Twojego mieszkania.
Tak to już bywa, że ból najlepiej odczuwamy po chwili jak sami się skaleczymy.
Ja swoim inwestorom odradzam zakup mieszkań, gdzie co piętro inna funkcjonalność pomieszczeń, nad , pod stropem i za ścianą.

drygi
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 13 wrz 2021, 17:47
Re: Hałas w nowym mieszkaniu z pięter poniżej.

autor: drygi » 04 paź 2021, 18:45

Wydaje mi się, że problem leży głównie w kanałach wentylacyjnych. Ogólnie jest problem, ale z tym największy... Mogę jakkolwiek się starać dochodzić swoich praw i prosić o sprawdzenie tego hałasu, który się niesie przez te kominy?
Do bloczków prawdopodobnie przyklejony jest tylko kg i tyle z tego...


Wróć do „Izolacje termiczne i akustyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów