Ocena gruntu pod budowe

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
warlike
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 17 cze 2021, 18:31
Ocena gruntu pod budowe

autor: warlike » 17 cze 2021, 18:59

Witam, co sądzicie o poniższych wartościach z dwóch odwiertów które miałem wykonane na działce, ktorą chciałbym zakupić. Mnie osobiście troche to wystraszyło jak zobaczyłem gline nasaczoną wodą przy odwiertach. Geolog powiedział, że widział juz gorsze rzeczy. Napisal jeszcze, że przewidywany maksymalny poziom wód gruntowych + 0,3m.
Odwiert I (oznaczył jeszcze poziom wody gruntowej 1,0 m, trójkątem zamazanym i białym)
- 0.5 GbCH
0,5 - 1,1 Piasek drobny
1,1 - 1,8 Piasek gliniasty IL 0,42
1,8 - 3,5 Glina piaszczysta IL 0,32
3,5 - 4,5 Glina piaszczysta IL 0,35
4,5 - 5,0 Glina piaszczysta IL 0,25

Odwiert II
- 0,9 GbCH
0,9 - 2,0 Glina piaszczysta IL 0,44
2,0 - 4,4 Glina piaszczysta IL 0,35
4,4 - 5,0 Glina piaszczysta IL 0,25

Co o tym sądzicie, mowil ze trzeba wy wymienic okolo metra, ale to taki troszke starszy dziadzio z przedwojennym sprzętem wiec nie wiem na ile te badanie jest zgodne z prawda, tym bardziej ze stooien plastyczności to wpisal z glowy? Myslalem ze to badanie laboratoryjne potrzebne.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 599
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Ocena gruntu pod budowe

autor: Om3k » 18 cze 2021, 13:01

@warlike
„Trójkąt zamazany i biały”, oznacza poziom wody ustabilizowany i nawiercony. Jeśli niniejsze trójkąty znajdują się na tej samej rzędnej oznacza to, że woda gruntowa jest o swobodnym zwierciadle. Obecnie jest to poziom -1,0 m p.p.t., natomiast po intensywnych opadach deszczu lub roztopach może podnieść się i wynosić -0,70 m p.p.t.
Jeśli planujesz piwnicę, to z uwagi na wysoki poziom wody gruntowej trzeba będzie wykonać drogie izolacje przeciwwodne. W przypadku budynku niepodpiwniczonego roboty ziemne i fundamentowe zaplanuj w porze suchej, kiedy woda gruntowa będzie znajdować się najniżej. Niestety brak jest informacji o stopniu zagęszczenia piasków drobnych oraz nie podano symbolu konsolidacyjnego gruntów spoistych. Na potrzeby wstępnego rozpoznania gruntu przed zakupem działki, tego typu ocena daje już pewne rozeznanie. Niemniej jednak do rzetelnego zaprojektowania posadowienia budynku brakuje parametrów geotechnicznych oraz wystarczających danych aby konstruktor mógł te dane samodzielnie wyliczyć. Dość duża jest też miąższość humusu, a więc gruntu organicznego nienadającego się do posadowienia na nim budynku. W odwiercie nr 2 miąższość humusu wynosi 0,90 m, stąd też uwaga geologa o konieczności wymiany około 1 metra gruntu. Martwić może dość wysoki stopień plastyczności piasków gliniastych. Być może jest to wartość nieco zawyżona z uwagi sposób badania. Dlatego po zakupie działki, na etapie projektowania budynku, zleciłbym szczegółowsze badania sondą CPTu. Ta metoda pozwala dokładniej i z dużo większą rozdzielczością zbadać parametry gruntu.

dana1974
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 23 maja 2022, 9:30
Re: Ocena gruntu pod budowe

autor: dana1974 » 23 maja 2022, 10:14

Przeczytałam treść tego wpisu.
Widzę, że odpowiadający podkreślił, że wykonane przez Wykonawcę prace były niekompletne przez co nie można było przeprowadzić odpowiedniej oceny tego co dzieje się na terenie działki. Dlatego też postanowiłam podzielić się moimi doświadczeniami. Moje odczucia wynikają również z odczuć mojego konstruktora.

W związku z tym, że kupowałam moją drugą nieruchomość, a nie mogłam przed zakupem pojawić się w Polsce osobiście, musiałam zlecić komuś takie prace. Na forum znalazłam kontakt do Pana Wojciecha Peiserta, jako podobno osoby godnej zaufania.
Wydaje mi się że lepiej trafić nie mogłam.
Szukając informacji w Internecie oraz oczywiście na forumbudowlanym okazało się że działkę nie tylko warto sprawić przed zakupem ale również zmieniające się co chwilę przepisy, od końcówki 2020 r. wymagają przeprowadzenia prac geotechnicznych (Dokumentacja geotechniczna), jeśli będę chciała wystąpić o pozwolenie na budowę.

Zleciłam prace zdalnie. Kontakt z p. Wojciechem (trzeba brać pod uwagę, że jest to specjalista, "bywa" zapracowany) w porządku. Jak się okazało specjalizuje się w pracach dla firm, osób spoza granic Polski. Dlatego też często przebywa w delegacjach w różnych częściach Polski. Jest to specjalista jak się okazuje cieszący się zaufaniem. Zlecone prace ocenione przez mojego konstruktora zostały wykonane prawidłowo, szczegółowo, nic nie wymagało poprawek czy uzupełnień. Bardzo duża wiedza p. Wojciecha, to słychać.
Fachowiec, któremu można zaufać. To chyba już nie występuje?
Dobrze, że tacy ludzie jeszcze są.

Polecam, szczególnie osobom kupującym działki czy chcącym się budować. Warto zaufać i pomyśleć za co się płaci. Widziałam dokumenty wykonane przez inną firmę (pokazał mi mój konstruktor) za 900 zł... bez porównania. Warto zapłacić kilkaset złotych więcej - merytoryka i ilość informacji bez porównania.

Z własnego doświadczenia polecam: Geo-Technika.pl - Wojciech Peisert.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 35 gości

Gotowe projekty domów