Kreatywny deweloper - kanał od wyciągu

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

mmae
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 12 cze 2021, 20:00
Kreatywny deweloper - kanał od wyciągu

autor: mmae » 12 cze 2021, 20:09

Dzień dobry,

Kupiłem od dewelopera mieszkanie, w którym jest salon z aneksem kuchennym posiadający dedykowany kanał wentylacyjny do wyciągu. Kanał wychodzi zupełnie bez sensu na salon, natomiast kratka wentylacji mechanicznej pomieszczenia na meble kuchenne (ktoś chyba nieźle zapił). Tak beznadziejny układ wymaga od nabywcy sporo kreatywności żeby okap podłączyć, rzecz jasna nie wolno zamienić pionów wentylacyjnych i przenieść kratkę... Deweloper wyprowadził wyjście do pochłaniacza za pomocą rury 125 mm razem z zaworem zwrotnym. Żeby poprowadzić wentylację do wyciągu/okapu musiałem obejść kratkę wentylacyjną rurami, a żebym mógł to w miarę sensownie zrobić użyłem kanałów wentylacyjnych prostokątnych 204 na 60. Kanał będzie dość długi (coś między 3, a 4 metry) i ma kilka załamań 90 stopni. Czy tak zamontowany kanał pozwoli działać wyciągów kuchennemu? Troszkę obawiam się dużych oporów.... Czy powinienem w związku z tym wybrać wyciąg o dużej sile?

IMG_20210612_191504113.jpg

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kreatywny deweloper - kanał od wyciągu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 cze 2021, 8:33

Wyciąg musi mieć krótki kanał na zewnątrz. I nie chodzi tu o opory, bo z tym sobie wentylator poradzi. Głównie chodzi o zdrowie. W takich kanałach jak na zdjęciu, będzie tłuszcz wilgoć i ciepło i ciemno. Najlepsze możliwe warunki do rozwoju grzybów strzępkowych. Zarodniki tych grzybów są wielkości bakterii i wypełniają całe mieszkanie, powodując skażenie nawet 15 razy przekraczające normy .
Załączniki
0_ef8882cd41ed59a15c1d37e34fc5941eb2261795.jpg
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

Gotowe projekty domów