Zmiany w projekcie

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
marc1804
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 24 mar 2021, 21:30
Zmiany w projekcie

autor: marc1804 » 12 kwie 2021, 20:10

Witam,

Jak to jest ze zmianami których może dokonać deweloper? Czy może on dokonać dowolnej zmiany w projekcie budowlanym jako zmianę nieistotną?

W mieszkaniu które kupiłem deweloper dokonał wielu takich zmian i wszędzie powołuje się na to że jest to zmiana nieistotna, np.:

1. zmiana sposobu odprowadzania wody z balkonu, miał byś wypust balkonowy, zlikwidowano go jednak i woda ma spływać po zastosowanym spadku.
2. Zlikwidowano jedno gniazdko, bo według wykonawcy niepraktyczne (za każdą zmianę na wniosek klienta trzeba było płacić.
3. zmiany lokalizacji lamp
4. zmiana technologii odwodnienia tarasu (deweloper nie chce podać jaką technologię zastosowano)
5. zamiana ścianki murowanej w komórce lokatorskiej, na ściankę z blachy
6. zmiana położenie drzwi

Czy deweloper nie powinien mnie o tym poinformować?
Czy w przypadku dokonania zmian w projekcie budowlanym nie ma obowiązku udostępnić mi zaktualizowanego projektu?

Deweloper twierdzi że miałem wgląd do projektu budowlanego, że może dokonywać zmian ponieważ są one nieistotne, natomiast jak twierdzi nie musi i nie udostępni mi projektu wykonawczego.
Nie chce podać informacji na temat zastosowanych technologii i norm które według dewelopera dopuszczają zastoiny wodne na tarasie.

Druga sprawa to kompletnie spartaczone klatki schodowe, każda z płyt które przyklejono wokół drzwi i wind jest przyklejona krzywo, od razu rzuca się to w oczy a po pomiarze okazuje się że różnica na dole płyty i na górze wynosi ponad 2 cm, ściany na klatce są nierówne i popękane jeszcze przed odbiorem. Czy mam jakiś wpływ na to biorąc pod uwagę że to część wspólna?

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Zmiany w projekcie

autor: Om3k » 14 kwie 2021, 12:53

Jeśli dana zmiana została zakwalifikowana przez projektanta jako nieistotna, to nie ma potrzeby uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
Wcale nie oznacza to jednak, że tego typu zmiany nie wymagają poinformowania/uzgadniania z Inwestorem. Inwestor widział bowiem wcześniej projekt budowlany oraz rozwiązania techniczne w nim zawarte. Natomiast bez jego wiedzy dokonano zmian w konsekwencji, których otrzymuje inne mieszkanie, inny standard, rozwiązania techniczne, niż pierwotnie zamawiał.

marc1804
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 24 mar 2021, 21:30
Re: Zmiany w projekcie

autor: marc1804 » 22 maja 2021, 11:07

Om3k pisze:Jeśli dana zmiana została zakwalifikowana przez projektanta jako nieistotna, to nie ma potrzeby uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
Wcale nie oznacza to jednak, że tego typu zmiany nie wymagają poinformowania/uzgadniania z Inwestorem. Inwestor widział bowiem wcześniej projekt budowlany oraz rozwiązania techniczne w nim zawarte. Natomiast bez jego wiedzy dokonano zmian w konsekwencji, których otrzymuje inne mieszkanie, inny standard, rozwiązania techniczne, niż pierwotnie zamawiał.


Dziękuję.
A czy istnieje jakiś przepis mówiący o tym, że deweloper musi udostępnić na moją prośbę wykaz zmian nieistotnych, jakie wprowadzono do projektu architektoniczno-budowlanego, który mi przedstawiono wcześniej?

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Zmiany w projekcie

autor: Om3k » 22 maja 2021, 12:12

Raczej nie ma takiego przepisu (Tzn. nic mi na ten temat nie wiadomo. W razie czego, przeczytaj jeszcze aktualny tekst Ustawy Deweloperskiej), jeśli nie zapisano w Umowie takiego obowiązku.
Jeśli developer nie będzie chciał Tobie przekazać tego wykazu, to możesz zwrócić się do Nadzoru Budowlanego o udostępnienie Oświadczenia Kierownika Budowy, które składa na koniec budowy. W niniejszym oświdczeniu znajduje się wykaz wszystkich zmian wprowadzonych podczas budowy oraz podpis inspektora nadzoru inwestorskiego i projektanta, który kwalifikuje je jako nieistotne.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości

Gotowe projekty domów