Cena projektu domu jednorodzinnego

Dom jednorodzinny czy wielorodzinny z poddaszem użytkowym czy parterowy? Jaki projekt domu jednorodzinnego wybrać? Jak dostosować projekt gotowy do naszych potrzeb? Zapraszamy do wymiany uwag i spostrzeżeń oraz nurtujących problemów dotyczących projektów domów oraz do zamieszczania zdjęć z realizacji Waszych domów.
bartosz2105
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 13 sty 2021, 16:10
Cena projektu domu jednorodzinnego

autor: bartosz2105 » 13 sty 2021, 16:26

Witam serdecznie,
mam w planach budowę domu parterowego z piwnicą i garażem. Powierzchnia poziomu zerowego (parter z garażem) około 125 m2, powierzchnia piwnicy 50-60 m2. (projekt indywidualny)
Chciałbym dowiedzieć się orientacyjnie jakie są "normalne" ceny podobnych projektów, ponieważ w jednym biurze projektowym powiedziano mi, że koszt takiego projektu to 10000 zł, w drugim 8000-9000 zł, natomiast koleżanka będąca już w trakcie budowy swojego domu kazała się przygotować na koszt 7000-8000 zł. Jak widać rozrzut jest dość duży, a nie chcę przepłacić z niewiedzy, jeśli realnie da się wyhaczyć projekt za mniejszą kwotę. Tak więc, jeżeli ktoś mógłby mi podpowiedzieć coś w tym temacie to będę bardzo wdzięczny.
Z góry dziękuję za odpowiedź :D

aleksandraola
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 08 kwie 2021, 13:02
Re: Cena projektu domu jednorodzinnego

autor: aleksandraola » 08 kwie 2021, 13:13

Zależy gdzie się Pan buduje. Ceny projektów zaczynają się od 6 tyś. zł w górę. Wszystko zależy od lokalizacji (np. w Warszawie kwota 25 tyś brutto to standard). Może warto podzwonić po okolicznych architektach i otrzymać wstępną wycenę?

Ewentualnie zawsze można wybrać coś z projektów gotowych, na pewno będzie to tańszy wariant.

Awatar użytkownika
Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Cena projektu domu jednorodzinnego

autor: Sławek12 » 02 lut 2022, 10:24

Przypominam, że od końca 2020 roku wszedł obowiązek wykonywania dokumentacji geotechnicznej dla potrzeb rozpoznania warunków gruntowo-wodnych terenu przewidzianego pod lokalizację domu jednorodzinnego (zaliczanego do I kat. geotechnicznej).
Należy mieć na uwadze kilka projektów. Poczekać na rozstrzygnięcia, które przedstawi dokumentacja geotechniczna - jakie problemy natury płytko zalegajacej wody, gruntów słabo nośnych czy nienośnych - potrzeby wymiany gruntu lub przeprowadzenia procesu wzmacniania szkieletu gruntowego np. iniekcyjnie - mikropale etc.).
Nie oszczędzajcie na geotechnice. Prace muszą zostać przeprowadzone przez specjalistę. Należy się zapoznać z problematyką i dobrze wybrać, ponieważ TANIO oznacza pracę przez zwykłego geologa, a nie geotechnika !!! Średnia prac, za które otrzymacie podstawową daną liczbową określającą stan gruntu to ceny między 1000 - 2000 zł za prace terenowe i dokumentację, która stanowi załącznik do pozwolenia na budowę.
Mam nadzieję, że pomogłem i pozdrawiam. :)
geo-technika.pl

Awatar użytkownika
Paweł AR
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 29 cze 2022, 10:17
Lokalizacja: Poznań i okolice
Kontaktowanie:
Re: Cena projektu domu jednorodzinnego

autor: Paweł AR » 29 cze 2022, 10:59

Temat rzeka niestety i trudno, a właściwie nie da się odpowiedzieć na to pytanie co jest tanio, a co jeszcze nie... Powierzchnia domu i ilość kondygnacji, to nie jedyne aspekty decydujące o cenie. Ważny jest chociażby kształt budynku, a szczególnie dachu oraz technologia wykonania (np. projekt domu szkieletowego będzie zdecydowanie droższy, ponieważ każda ściana musi być rozrysowana, a w domu murowanym tego się nie robi).
Akurat powierzchnia nie ma tu największego znaczenia - czy dom ma 100, czy 200 m2 nie robi specjalnie różnicy. Dokładnie to samo przy każdym projekcie trzeba przeanalizować, zdobyć dokumentu. Więc jak ktoś liczy cenę za projekt zależnie od powierzchni, to jest niepoważny. Owszem różnica będzie w cenie za projekt jak ktoś chce dom 100, a 400 m2 lub więcej. Ale czy ktoś chce 100,czy 150 m2 - nie ma różnicy.
Znaczenie ma:
- kształt budynku, a szczególnie dachu
- ilość kondygnacji (stropy do projektowania i schody)
- technologia (to co napisałem wcześniej)
- no i oczywiście zakres samego projektu - czy będą tu wizualizacje, jak będą wyglądały konsultacje, jakiej jakości będą rysunki, itp.
Osobiście uważam, że w obecnych czasach za projekt takiego zwykłego indywidualnego domu koszt to ok. 10-12 tyś. zł netto.

agata.milosnicka
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 05 lip 2022, 9:09
Re: Cena projektu domu jednorodzinnego

autor: agata.milosnicka » 05 lip 2022, 9:16

Cena zależy od wielu czynników. W moim kosztorysie wszystkie materiały wyszły około 100 tys złotych, ale metraż był ponad 150m2.

Zamawiałam projekt u projektantów senkoart.

Awatar użytkownika
Paweł AR
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 29 cze 2022, 10:17
Lokalizacja: Poznań i okolice
Kontaktowanie:
Re: Cena projektu domu jednorodzinnego

autor: Paweł AR » 06 lip 2022, 6:42

agata.milosnicka pisze:Cena zależy od wielu czynników. W moim kosztorysie wszystkie materiały wyszły około 100 tys złotych, ale metraż był ponad 150m2.

Zamawiałam projekt u projektantów senkoart.


Czy mi się wydaje, czy my tu mówimy o projekcie kubatury (o projekcie budynku), a nie o projekcie wnętrza... :/

malinowskistudio
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 29 lis 2022, 17:48
Re: Cena projektu domu jednorodzinnego

autor: malinowskistudio » 01 gru 2022, 10:32

Indywidualny projekt domu dopasowany do potrzeb klienta, który nie jest kopią projekty gotowego to mniej więcej 120-200zł/m2 powierzchni projektowanej. Wszystko zależy od wielu czynników.

leptir
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 14 lut 2023, 18:35
Re: Cena projektu domu jednorodzinnego

autor: leptir » 14 lut 2023, 18:59

witam

Indywidualny projekt dopasowany do klienta to 6000-6500 zł brutto

projekt zagospodarowania terenu
projekt architektoniczno budowlany
projekt techniczny

to nie musi kosztować majątku to ma kosztować uczciwie

zapraszam na PW

pozdrawiam
Maciek


Wróć do „Projekty domów jednorodzinnych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów