Walka o ekogroszek - zawyżanie norm

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

rabbek
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 12 mar 2021, 10:37
Walka o ekogroszek - zawyżanie norm

autor: rabbek » 12 mar 2021, 10:41

Potyczki z ekologami o węgiel przybrały na sile. Nie sądzicie? Chcą ciagle zawyżać normy ekogroszków, ale czy to ma sens? Sadzą się z tymi zakazami, ze aż boli po kieszeni. Czy to, że nie będziemy spalać w ogóle węgla za 29 lat to naprawdę możliwe? Nie chce mi sie w to wierzyć. Zmierzam wymienić całą instalacje i oczywiście ponownie postawie na węgiel bo to tanie i wydajne ogrzewanie. Jaka jest Wasza opinia? :)

karlmeco
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 17 gru 2020, 14:51
Re: Walka o ekogroszek - zawyżanie norm

autor: karlmeco » 15 mar 2021, 14:10

Przyjrzyjmy się realiom. Poziom gazyfikacji Polski to 58 procent. Usuńmy z tej liczby największe miasta, w których stopień gazyfikacji sięga w wielu przypadkach 90 procent, a w których ogrzewanie indywidualne węglem to margines i na pozostałym obszarze Polski stopień gazyfikacji spada do około 30%. Ciepło sieciowe dostępne jest tylko w dużych miastach. Jaki wybór źródła ciepła pozostaje mieszkańcom? Gaz z butli – drogi, skomplikowany w instalacji i wymaga miejsca na zbiornik. Olej opałowy – bardzo drogi. Obydwa źródła nie eliminują emisji CO2. Może więc ogrzewanie elektryczne? Najdrozsze i też z węgla. To może pompa ciepła zasilana prądem z paneli fotowoltaicznych? To drogie w zakupie rozwiązanie ma sens w nowych, ocieplonych domach. A 70 procent tkanki mieszkaniowej w naszym kraju to domy stare, słabo lub wcale nieocieplone. Jakie zostają możliwości? Tylko ekogroszek i pellet. Ja przy budowie mojego domu znowu postawiłem na węgiel dokładnie ekogroszek Sztygar – dlaczego? Bo spalam go czysto i jest do tego tanio. Wysokiej klasy koły eliminują emisję do 97% a ekogroszek jest tez najczystszym i najbardziej energetycznym węglem wiec nie mam żadnych wyrzutów. Przy spalaniu sztygara z komina unosi się smużka białego dymu i uwaga mniej wyraźna i dotkliwa dla nosa niż ta u mojego brata z ogrzewania gazowego. Tak to moi drodzy wygląda. Ekolodzy niech skierują swoja energię na odpowiednich ministrów niech pomogą w łatwiejszy sposób finansować wymianę starych pieców i kopciuchów. :lol:

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: Walka o ekogroszek - zawyżanie norm

autor: Konsultant Viessmann » 15 mar 2021, 14:32

W wymianie kopciuchów pomaga np. program Czyste Powietrze, w którym im bardziej ekologiczne źródło ciepła, tym na wyższą dotację można liczyć. Dlatego największą dotację można otrzymać na gruntowe pompy ciepła oraz powietrzne pompy ciepła o podwyższonej klasie energetycznej, Węgiel na szczęście odchodzi do lamusa, a im szybciej się go pozbędziemy (szczególnie przy ogrzewaniu domów jednorodzinnych), tym szybciej przestaniemy się truć jako społeczeństwo. Przykro tylko słyszeć i czytać, jak ludziom się wydaje, że ekogroszek jest ekologiczny bo ma eko w nazwie. :(

A jeśli chodzi o węgiel w elektrowniach, to oczywiście jest to węgiel, ale emisja nie jest niska, a wysoka. Pompę ciepła można zasilać też z fotowoltaiki i faktem jest że koszty inwestycyjne są stosunkowo duże, ale za to koszty eksploatacyjne mogą spaść do minimum.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Walka o ekogroszek - zawyżanie norm

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 15 mar 2021, 16:23

Wyrównanie cen kWh niezależnie od nośnika, zmiecie z rynku nieefektywne kotły na każde paliwo.
Międzynarodowa Agencja Energii wezwała do zmniejszenia różnicy między cenami energii elektrycznej i gazu ziemnego, aby przyspieszyć upowszechnianie się pomp ciepła.
Holandia, która ma jedną z największych na świecie penetracji ogrzewania gazem kopalnym, zdecydowała się niedawno wesprzeć przejście z gazu kopalnego na niskoemisyjne ogrzewanie poprzez reformy podatków od energii. Rząd zwiększy opodatkowanie gazu kopalnego nawet o 43% do 2026 r. (W porównaniu do poziomu z 2019 r.) I obniży opodatkowanie energii elektrycznej .
Dania wdraża obecnie podobne kroki: duńskie porozumienie klimatyczne dla energetyki i przemysłu zobowiązuje rząd do obniżenia podatków od zielonej energii do ogrzewania, przy jednoczesnym podniesieniu podatków od paliw kopalnych.

https://www.euractiv.com/section/electricity/opinion/unlocking-electrification-through-rebalancing-levies-and-taxes/
HVAC - najtańszy komfort.

Kantorek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 92
Rejestracja: 09 lut 2017, 18:55
Re: Walka o ekogroszek - zawyżanie norm

autor: Kantorek » 16 mar 2021, 22:25

Mysle ze z ekologami nie wygramy, zawsze znajda sobie jakis punkt zapalny i doczepia sie ze cos jest nie halo. My mamy nowoczesny piec 5 klasy, zadne kopcuchy kozy i inne. Kupujemy ekogroszek bardzo dobrej jakosci, zamawiany w workach na palecie, nic sie nie kurzy, nic nie brudzi. Chcialem byc bardziej eco ale nie stac mnie na montaz pompy ciepla a z kolei gazu nie mamy podciagnietego wiec takie ogrzewanie tez odpada

kojka
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 70
Rejestracja: 06 sty 2017, 21:17
Re: Walka o ekogroszek - zawyżanie norm

autor: kojka » 23 mar 2021, 9:39

Masz racje Kantorek, to jak walka z wiatrakami. Dlatego należy patrzeć na siebie i robić swoje. My założyliśmy ogrzewanie na pellet, zmieniliśmy dostawcę i zamawiamy teraz od Pana Groszka. Dzięki stronie naszego dostawcy możemy policzyć jakie ilości są nam niezbędne bo ma kalkulator pelletu. Owszem chcemy być eko ale nie zawsze i nie ze wszystkim się da.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Walka o ekogroszek - zawyżanie norm

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 mar 2021, 13:59

Kantorek pisze:Mysle ze z ekologami nie wygramy, zawsze znajda sobie jakis punkt zapalny i doczepia sie ze cos jest nie halo. My mamy nowoczesny piec 5 klasy, zadne kopcuchy kozy i inne. Kupujemy ekogroszek bardzo dobrej jakosci, zamawiany w workach na palecie, nic sie nie kurzy, nic nie brudzi. Chcialem byc bardziej eco ale nie stac mnie na montaz pompy ciepla a z kolei gazu nie mamy podciagnietego wiec takie ogrzewanie tez odpada

Wyrzuciłem gazowego viessmanna ogrzewam przedwojenny dom pompą ciepła za 4700 z montażem... to co znaczy "nie stać na pompę ciepła"? To ile kosztuje kocioł na ekogroszek?
Załączniki
61105639_10205687702268535_3020875637167489024_n.jpg
72712597_10206336562169627_2101223500147589120_o.jpg
26219223_10203891359481088_5909024515323662580_n.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Walka o ekogroszek - zawyżanie norm

autor: szari » 23 mar 2021, 19:41

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Wyrzuciłem gazowego viessmanna ogrzewam przedwojenny dom pompą ciepła za 4700 z montażem... to co znaczy "nie stać na pompę ciepła"? To ile kosztuje kocioł na ekogroszek?

Przecież ty w bloku mieszkasz na Warszawskim blokowisku na Gagarina ciężko tam znaleźć domy a są same bloki.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości

Gotowe projekty domów