Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: szari » 15 lut 2021, 18:51

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Zależy ile chce Pan wydać?
np. przyzwoita centrala MinistAir250 to koszt z kanałami 6000 brutto 23%
dobra centrala MInistAir 350 to już 9000zł komplet
Najwyższa półka jakościowa to Airpack4 z air++ i CF w komplecie do 12000zł

Koniecznie pozbyć się wywiewu z wiatrołapu dać go do łazienki.

Tomcio weź sie chłopie zamknij już nie jeden i nie dwóch pisało że po twoich radach kapie im woda z sufitów. No bo z jakiego innego powodu zamknąłeś firmę, bo batalie sadowe cie pogrążyły i teraz doradzasz w vat 23% bo jak robiłeś to vat był 8% ale musiałeś odpowiadać swoim majątkiem za partactwo.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Filo4444
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 12 mar 2021, 10:56
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Filo4444 » 12 mar 2021, 10:59

Przebrnąłem przez ten wątek i inne podobne. W efekcie wymodziłem załączony projekt rekuperacji parterówki 90 m2 z centralą 250 m3 na poddaszu nieużytkowym. Kanały PE 90 mm (zew.) pójdą w pomiędzy karton-gipsem a wełną izolacyjną. Centrala dostanie swoje iglo. Między centralą a skrzynkami rozdzielającymi spiro izolowane śr. 160 mm. Bardzo Was proszę o krytykę dzieła.
Załączniki
2021-03-11 Rekuperacja Bilans.jpg
2021-03-11 Rekuperacja.jpg

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 mar 2021, 20:00

Filo4444 pisze:Przebrnąłem przez ten wątek i inne podobne. W efekcie wymodziłem załączony projekt rekuperacji parterówki 90 m2 z centralą 250 m3 na poddaszu nieużytkowym. Kanały PE 90 mm (zew.) pójdą w pomiędzy karton-gipsem a wełną izolacyjną. Centrala dostanie swoje iglo. Między centralą a skrzynkami rozdzielającymi spiro izolowane śr. 160 mm. Bardzo Was proszę o krytykę dzieła.

Jak pod wełną to niższe lepsze , PE75 wyjdą taniej niż na zamówienie90
wywiew 3 /3 /2 lub 4/3/1
nawiew 4 x 2
Jezeli centrala będzie w domuto koszt kompletu z dobrą centralą do 7000zł brutto 235
HVAC - najtańszy komfort.

Filo4444
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 12 mar 2021, 10:56
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Filo4444 » 13 mar 2021, 19:28

Dziękuje za odpowiedź.

Policzyłem i faktycznie 75 wyjadą nieco taniej. Kanały 90 mają 1,5 razy większą wydajność ale 2 razy wyższą cenę. No i akcesoria do instalacji 75 chyba bardziej dostępne. Mam jeszcze jedno pytanie: W materiałach instruktażowych jednego z dostawców wyczytałem, że aby nie zachodziły "turbulencje" należy początkowe odcinki od kanałów poprowadzić osiowo - przynajmniej 1x średnica dla wlotów i 3x średnica dla wylotów. Stosujecie w praktyce taka zasadę montażu ? pytam bo mnie akurat to 48 cm (3 x 16 cm) prostego kanału utrudnia lokalizację centrali.
Załączniki
Centrala.jpg
Centrala.jpg (3.34 KiB) Przejrzano 3922 razy

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 mar 2021, 23:39

Filo4444 pisze:Dziękuje za odpowiedź.

Policzyłem i faktycznie 75 wyjadą nieco taniej. Kanały 90 mają 1,5 razy większą wydajność ale 2 razy wyższą cenę. No i akcesoria do instalacji 75 chyba bardziej dostępne. Mam jeszcze jedno pytanie: W materiałach instruktażowych jednego z dostawców wyczytałem, że aby nie zachodziły "turbulencje" należy początkowe odcinki od kanałów poprowadzić osiowo - przynajmniej 1x średnica dla wlotów i 3x średnica dla wylotów. Stosujecie w praktyce taka zasadę montażu ? pytam bo mnie akurat to 48 cm (3 x 16 cm) prostego kanału utrudnia lokalizację centrali.

To na zdjęciach, to profesjonalne drogie firmy robiły... i poza obciachem jak ktoś zobaczy to wentylacja pracuje normalnie.
Załączniki
rekuperator renovent .jpg
DSC_2506 (Kopiowanie).jpg
68399014_506988460138065_3571025827837509632_n.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: szari » 28 mar 2021, 19:17

Przecie to są zdjęcia z instalacji ... rury zawracają o 180* i nic się nie dzieje, skrzynek rozprężnych brak no ale robimy po 20m3/osobę on reguluje te wartości przyklejając taśmy klejące na anemostaty? Czy wciska stare ciuchy w rury?
No i po jaką ... takie średnice rur jak 20m3 przepchniesz tymi zielonymi PE... na te i inne pytania odpowiedzi nie będzie bo się ... nie wypowie :)
Ostatnio zmieniony 29 mar 2021, 8:12 przez Administrator, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Regulamin pkt 4.4.c
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Loco159
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 08 kwie 2021, 10:51
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Loco159 » 08 kwie 2021, 11:32

Dzień dobry. Chciałbym zadać pytanie odnośnie skrzynek rozdzielczych w rekuperacji. Po przeczytaniu większości postów w tym temacie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dlatego też bez nowych tematów pastanowiłem zapytać tutaj. Przedmiotem dyskusji jest rozdzielenie systemu pomiędzy parterem a poddaszem użytkowym.
Założenia:
Rekuperator zamontowany w garażu lub kotłowni - pomieszczenia obok siebie - o wydajności 400 m3/h
Zapotrzebowanie na dom zbilansowane: 300 m3/h wywiew i nawiew.
Budowa parteru:
Wywiew
Anemostat Kuchnia 6x50 mm - zmierzone 13mb
Wiatrołap 2x50mm - 8mb
Łazienka dół 5x50mm - 10mb
Nawiew
Salon i jadalnia 2x 5x50 mm - 17,5mb i 12,5 mb
Pokoj 3x50mm 8,5 mb
Budowa poddasza: tu już mierzyłem po lini najmniejszego oporu z tym że każdy przewód muszę wyprowadzić do góry o 2,5m i tak odpowiednio
Wywiew
Garderoba 1x75 mm - 14,5mb
Hol 2x75 mm - 6mb
Pralnia 2x75 mm - 4mb tu bedzie rozdzielnia
Łazienka 2x75 mm 8mb
Nawiew
Pokoj 1 - 2x75mm - 17 mb
Pokoj 2 - 2x75 mm - 14 mb
Pokoj 3 - 2x75 mm - 12 mb
Pokoj 4 - 2x75mm - 6 mb

Podane długości to oczywiś ie długości do skrzynek czyli odpowiednio po 1 2 lub 5 przewodów do skrzynki.

W sumie łącznie wyszło mi 330 mb przewodu fi 50 mm i jakieś 135 mb przewodu fi 75 na cały dom. Wartość jeśli chodzi o przewód 75 może się tylko zmniejszyć. Natomiast fi 50 kupuje z zapasem na 350 mb i muszę dobrze kombinować żeby nie brakło i nie było żadnych łączeń.

Pytanie 1
System 50 mm będę rozprowadzał po stropie parteru natomiast 75 mm będę rozprowadzał w zabudowie poddasza izolowanego wełną. Czy mohę połączyć to wszystko w jedną skrzynkę rozdzielczą? Skrzynka miała by następującą budowę:
Przyłącze z rekuperatora od dołu fi 200 mm.
Przyłącza WYWIEW dla parter + poddasze wspólna skrzynka - 13x50 mm na bocznej ścianie skrzynki + 7 przyłączy 75 mm na górnej ścianie.
Dla nawiewu byłoby to odpwiednio 13x50 mm i 8x75 mm.
Czy będzie to funkcjonować? Najdalsze odcinki będą miały około 18 m długości i bedzie to zarówno na 75 jak i na 50 mm średnicy. 1 skrzynka wspolna dla parteru i poddasza mimo tego ze bedzie duza to dla mnie będzie łatwiej ponieważ i tak całość rozdzielana będzie na poddaszu. Pytanie czy tak może być?
Pytanie 2 orginał w projekcie to po 2 skrzynki rozdzielcze połączone ze sobą rurą o średnicy fi 200 tutaj było rozdzielenie pomiedzy parter i poddasze a odległość tylko na wysokość ponieważ byłaby umieszczona jedna nad drugą to 2,5m i jedna ze skrzynek byłaby przelotowa aby połączyć się z drugą. Ilość przyłączy podana powyżej 13x50 mm dla skrzynki przelotowej gdzie byłyby dwa króćce po 200 mm dla przyłącza od rekuperatora do skrzynki i ze skrzynki do skrzynki która byłaby jedynie 2,5 m wyżej i z której byłyby wyprowadzone przyłącza odpowiednio 7x75 lub 8x75 (wersja do nawiewu)

Państwa zdaniem ktore rozwiazanienjest lepsze? Czy to co zostało mi zaprezentowane (w pytaniu 2) czy to co po przemyśleniach wymyśliłem sam w pytaniu 1 o połączeniu tych skrzynek?

Czy odległość gdybym już koniecznie musiał zwiększyć do 20 m spowoduje to że nie bedzie to w ogole działać? Tych przewodów jest strasznie duzo czytajac tutaj państwa wątki rzadko kiedy spotkałem się aby ktoś miał tak nawalonych tych przewodów. Dysponuję rysunkami i opisem do wszystkich powyższych danych. Jeśli trzeba będzie to udostępnie tutaj.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 kwie 2021, 21:17

Ten "projekt" wyklucza komfortową i normatywną wentylację 20-30m3/h na osobę
. więc nie ma sensu go realizować
Podstawowym kanałem do wentylacji domowej jest kanał o wewnętrznej średnicy 63 mm wynika to z optymalnych predkości w kanałach, więc i koncepcja jest nie najlepsza
Dlaczego chce Pan drogo i źle?
Załączniki
kanał elastyczny 63mm (2).jpg
kanał PE75 higieniczny i antybakteryjny (2).jpg
0_2226a154cdf70d9ce3cba93e0badbe78990c2686.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: szari » 11 kwie 2021, 22:24

@Loco159
Ja wiem że można spierdzielić cały koncept rekuperacji w planowanym domu ale dlaczego aż tak bardzo? W sensie nie wiem żona Cię bije i chcesz jej na złość zrobić? Dzieci masz nie swoje a musisz wychowywać? Najgorszemu wrogowi bym podobnych rzeczy nie wymyślił a Twoja głowa wpadła na takie pomysły.
Tu nawet nie ma co poprawiać i proponować tu trzeba zmienić cały system i to od początku. Począwszy od wyboru rekuperatora.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Loco159
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 08 kwie 2021, 10:51
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Loco159 » 12 kwie 2021, 5:24

Jak nie macie nic sensownego do powiedzenia/napisania to po jakiego h... wypisujecie tutaj? Zły ades ćiećwierze... projekt rekuperacji pochodzi od ludzi którzy jakąś wiedzę na ten temat mają, a tutaj widzę wszyscy wszystko wiedzący. Dobrze że się swiat nie opiera na takich samozwańczych "fachowcach" bo nie wiem dokąd by to wszystko zmierzało...

Wszyscy widzę fachowcy wszystko wiedzący i przecież "ja wiem najlepiej" dziwne że mój projekt ma nawet pieczęć urzędową tzn ze ktoś się pod tym podpisuje, że jednak to działać będzie.

Utwierdziłem się tylko w jednej ważnej kwestii sens takich forów jak to w dzisiejszych czasach nie ma najmniejszego sensu, ponieważ można tu przeczytać samą krytykę i przemądrzalstwo "ja to przeiceż umiem i zrobię lepiej"...

A gdyby tak parę złociszy tutejszym ćiećwierzą wszystko wiedzącym sypnąć to całkiem inaczej by śpiewali... żałosne.

I zamiast o wątku napisać po normalnemu oczywiście wypowiadają się ludzie gów... wiedzący fachowcy...

Loco159
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 08 kwie 2021, 10:51
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Loco159 » 12 kwie 2021, 5:31

szari pisze:@Loco159
W sensie nie wiem żona Cię bije i chcesz jej na złość zrobić? Dzieci masz nie swoje a musisz wychowywać? .


Nie rozumiem - po co wypisujesz o swoich prywatnych problemach na ogólnopolskim forum? Chcesz żeby Cię szkodowano? Tematem była rekuperacja a nie problemy jakie masz w domu

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: szari » 12 kwie 2021, 10:38

Loco159 pisze:Nie rozumiem - po co wypisujesz o swoich prywatnych problemach na ogólnopolskim forum? Chcesz żeby Cię szkodowano? Tematem była rekuperacja a nie problemy jakie masz w domu

Jak masz pieczątki to rób będzie Pan zadowolony ;)
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 kwie 2021, 14:57

Loco159 pisze:Jak nie macie nic sensownego do powiedzenia/napisania to po jakiego h... wypisujecie tutaj? Zły ades ćiećwierze... projekt rekuperacji pochodzi od ludzi którzy jakąś wiedzę na ten temat mają, a tutaj widzę wszyscy wszystko wiedzący. Dobrze że się swiat nie opiera na takich samozwańczych "fachowcach" bo nie wiem dokąd by to wszystko zmierzało...

Wszyscy widzę fachowcy wszystko wiedzący i przecież "ja wiem najlepiej" dziwne że mój projekt ma nawet pieczęć urzędową tzn ze ktoś się pod tym podpisuje, że jednak to działać będzie.

Utwierdziłem się tylko w jednej ważnej kwestii sens takich forów jak to w dzisiejszych czasach nie ma najmniejszego sensu, ponieważ można tu przeczytać samą krytykę i przemądrzalstwo "ja to przeiceż umiem i zrobię lepiej"...

A gdyby tak parę złociszy tutejszym ćiećwierzą wszystko wiedzącym sypnąć to całkiem inaczej by śpiewali... żałosne.

I zamiast o wątku napisać po normalnemu oczywiście wypowiadają się ludzie gów... wiedzący fachowcy...

Przepraszam, ale ten projekt robił ktoś, kto o wentylacji nie ma pojęcia. PN wyraźnie określa nawiew 20-30m3/h na osobę, Przy 300m3/h Pan nie zaśnie, a zimą wilgotność spadnie do <20%. Gdyby przy tym "projekcie" ustawił Pan nawiew (np. na 4 osoby ) 100m3/h to i tyle samo powietrza musi pojawić się na wywiewie. Przez łazienki powinn0o wyjść koło 50m3/h... a wszystko poleci do kuchni i korytarza, bo tam nie ma drzwi.
Nie powinien Pan się obrażać, że chcę Panu wyjaśnić? Ktoś Panu krzywdę zrobił. Trafił Pan na tumana i trzeba ratować sprawę póki można.
Jeżeli ten tuman robi takie "projekty" zawodowo, to należy podać jego namiary, by inni nie byli wkręceni. Wentylację robi się dla ludzi a nie kubatury!!! Pana rodzina tyle samo wytwarza CO2 oraz H2O w kawalerce jak i wielkiej rezydencji.
HVAC - najtańszy komfort.

Loco159
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 08 kwie 2021, 10:51
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Loco159 » 12 kwie 2021, 15:45

Nie rozumiem. Póki co robię instalację. Porozwijam to po domu przykryję posadzką i tyle. Centralę mogę przecież kupić mniejszą jakoś około 200 - 300 m3/h to jest już moka indywidualna sprawa. Dla mnie ważniejsza teraz jest instalacja. Z tego co Pan mówi instlacja jest dużo za dużo przewymiarowana. Ale od przybytku głowa nie boli. Gdybym powiedział ile kosztowały mnie materiały na to podejrzewam że większość z was kupiłaby to bez mrugnięcia okiem zamiast "flaszki".
Mi chodzi tylko o to czy mogę dać po jednej dupnej skrzyni czy mam to koniecznie rozdzielić? Przecież rekuperator na 1 biegu będzie chodził na minimum wydajności. Część anemostsów podejrzewam, że całkowicie będą zamknięte jeśli chodzi o nawiewy. Z wywiewów na pewno będzie wyciągało dużo. A jeśli jest dużo przewodów to też ten spręż jest dość duży żeby to powietrze wyciągnąć i wtłoczyć. Jeśli dobrze rozumiem Pana zdaniem pownienem dać o połowę mniej tych przewodów jeśli robiąc instalacje liczę sobie po 20m3/h na osobę to będąc przykładowo 4 osoby mamy około 80 m3/h ale to tylko okazjonalnie te 4 osoby by były to żeby doprowadzić powietrze do tego konkretnie pomieszczenia potrzebowałbym nawiew o mocy powiedzmy 40m3/h czyli 4 przewody średnicy 50 mm aby było 4x11m3/h. Nie dam rady założyć 75mm niestety. To mam jedno pomieszczenie. Cały projekt jest zbilansowany czyli 300 m3/h dostarczonego do domu i tyle samo usiniętego z domu. Dla mnie nie problem aby zrobić to tak żeby wywalić połowę przewodów i wtedy bedzie 150m3/h do 150 m3/h (to tak na przykład) tylko pytanie jak to bedzie działać? Bo ja jestem zdania że obojętnie co będzie z tej "niby rekuperacji" czy tam nawiewu itp to i tak bedzie to duże lepsze niż wentylacja grawitacyjna która tez w domu jest. Rownie dobrze można by nawiewać świeże powietrze do domu a grawitacja niech sobie wyciaga te brudne wtedy mamy hybrydę.

Ile mózgów tyle rozwiązań.

Ale jak jest Pan obeznany w temacie to nie obrażając się chętnie się dowiem jak to powinno wyglądać Pana zdaniem co powinno być zmienione.

Btw ja się nie obrażam jak ktoś nie szuka zaczepki, ale jak się pojawiają takie cfaniaki typu "szari", no to sie nóż w kieszeni otwiera. Od razu przypominaja mi się typy ludzi, którzy obojętnie jakby to bylo dobre itp itd zawsze są na nie.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 kwie 2021, 19:15

Szanowny szari wcześniej pisał, żeby nie zwracać na Niego uwagi, że nie zna się na niczym i tylko będzie hejtował. Po tym jak to napisał, wprowadziłem Go na oślą ławkę i nie widzę Jego wpisów. Można też zgłaszać takich administratorowi.
W Pana przypadku nie chodzi o mniejszą centralę. optymalnie jest jak centrala pracuje na 30% , więc przy wyliczonych 300m3/h powinna być 800-900m3/h.
ma Pan za dużo wywiewów, wywiewy mogą być tylko w łazienkach i mały w kuchni. Inaczej przy komfortowym i cichym nawiewie, łazienki nie będą wentylowane.
Projektowanie instalacji na nietypowych i drogich kanałach świadczy, że komuś one zostały i chce Panu upchnąć.
Ja doradzam złożyć zestaw we własnym zakresie, bo to 2-3h roboty dla dwóch , a firmy nie dość, że robią przewymiarowane instalacje, to jeszcze za te 2-3h biorą minimum 10000zł.
Cena kompletu z dobrą centralą na ogół nie przekracza 8000 netto, a wszystko z najwyższej półki jakościowej to 10000-11000.
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

Gotowe projekty domów