Czy mogę usunąć belki wiązara

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja dachu, jego szkielet, który jest elementem konstrukcyjnym. Dlatego tak ważną sprawą jest jej dobre i bezpieczne wykonanie. Poznaj tajniki więźby dachowej i nie daj się zaskoczyć przy budowie dachu swojego domu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

andrzej9192
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 25 sty 2021, 17:09
Czy mogę usunąć belki wiązara

autor: andrzej9192 » 25 sty 2021, 17:30

Witam, remontuje stary dom z lat 60. Chciałbym w salonie i kuchni otworzyć sufit, jednak mam problem. Możecie doradzić z poniższych zdjęć, czy można usunąć belki wiązara? Jeśli nie ma takiej możliwości, to może przynajmniej jest opcja zmniejszenia ilości tych belek, żeby wizualnie ładniej to wszystko komponowało się.
Załączniki
IMG_20210105_122817.jpg
IMG_20210105_122738.jpg
IMG_20210105_122731.jpg

AMK
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 10 sty 2021, 0:24
Re: Czy mogę usunąć belki wiązara

autor: AMK » 25 sty 2021, 18:10

Nie jestem pewny o których dokładnie elementach jest mowa, ale odpowiedzi są dość oczywiste.

Czy można usunąć elementy konstrukcji? Bez konsultacji z konstruktorem - nie można.

Czy da się zmienić układ konstrukcyjny - oczywiście. Konstruktor jest w stanie określić co jest możliwe i ile może kosztować.
Zapraszam do kontaktu:
https://amkd.pl/

andrzej9192
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 25 sty 2021, 17:09
Re: Czy mogę usunąć belki wiązara

autor: andrzej9192 » 25 sty 2021, 18:52

Dzięki za zainteresowanie. Dokładnie chodzi mi o te elementy zaznaczone na zdjęciu poniżej, chciałbym zrobić coś takiego, nawet, jeśli nie dałoby rady, to myślałem żeby usztywnić konstrukcję jętkami i wtedy zdemontować te długie belki
Załączniki
vdf.jpg
zm.jpg

AMK
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 10 sty 2021, 0:24
Re: Czy mogę usunąć belki wiązara

autor: AMK » 25 sty 2021, 20:22

Twój dach jest inny. Składa się z układu kratownic, czyli elementów których nie możesz pozbawić pasów dolnych (które zaznaczyłeś), bo zwyczajnie przestaną pracować. Taki układ konstrukcyjny jest podyktowany małym kątem nachylenia połaci.
Na pierwszym zdjęciu ten kąt jest znacznie większy dlatego możliwe było zrezygnowanie z poziomych elementów (ustrój krokwiowy).
Każda wizja inwestora jest do zrealizowania, ale nie zawsze jest to opłacalne. Dobry konstruktor zaproszony na budowę udzieli Ci bezcennych porad i pomoże oszacować koszty ;)
Zapraszam do kontaktu:
https://amkd.pl/

andrzej9192
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 25 sty 2021, 17:09
Re: Czy mogę usunąć belki wiązara

autor: andrzej9192 » 25 sty 2021, 20:36

Dziękuje za szczegółową odpowiedź. Więc nie pozostaje mi nic innego jak poszukać dobrego konstruktora, w ostateczności pozostać przy takim układzie i dobrze zaaranżować wnętrze


Wróć do „Więźba dachowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

Gotowe projekty domów