Rozbudowa domu a MPZP

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

tomi9872
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2021, 21:17
Rozbudowa domu a MPZP

autor: tomi9872 » 24 sty 2021, 21:35

Witam. Zwracam się do użytkowników tego forum mających większe pojęcie na temat prawa budowlanego odnośnie do mojego problemu. Moi rodzice mają wybudowany dom na osiedlu o zabudowie szeregowej. W przyszłości ja zostanę właścicielem tego domu, ale już mam pewne plany odnośnie do jego rozbudowy ze względu na powiększenie mojej rodziny. Poza domem, który stoi na całej szerokości działki (ok 10m szerokości) zaraz obok jest druga działka również należąca do moich rodziców o podobnej szerokości. W MPZP uchwalonym 4 lata temu obie te działki zostały przypisane do działek pod usługi publiczne. Czy istnieje możliwość rozbudowy tegoż domu na tej wolnej działce w postaci połączonego piętra a poniżej coś na kształt garażu z klatką schodową prowadząca na piętro? Jeżeli obecnie obowiązujący MPZP na to nie pozwala to, czy jest jakaś szansa w postaci wniosku o jednostkową zmianę w MPZP i wydanie pozytywnego pozwolenia na budowę? Czy do takich działań jest w ogóle potrzebne pozwolenie na budowę, czy zgłoszenie wystarczy? Odrębne pytanie to jeżeli bym dostał pozwolenie na budowę to jakie są ograniczenia, jeśli chodzi o wykorzystanie działki? W stronę, w którą planowałbym się rozbudować na kolejnej po wolnej od moich rodziców działce jest wybudowany sąsiad którego dom odbiega od ogólnej zabudowy szerogowej na osiedlu i ma jedno okno oraz drzwi balkonowe skierowane w stronę granicy działki. Czy muszę zachować jakiś odstęp od granicy, czy też nie? Przy działce szerokości 10m odejście od granicy może być bardzo odczuwalne.

Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości

Gotowe projekty domów