Wymiana instalacji blok z lat 60-70

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

fala2010
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 22 gru 2020, 11:44
Wymiana instalacji blok z lat 60-70

autor: fala2010 » 22 gru 2020, 11:51

Witam mam pytanie odnośnie wymiany elektryki w takich blokach. Sprawa wyglada następująco czy można robić rowki pod kabel powiedzmy 2-3cm i następne dać na to np Cersanit cd25 dla wzmocnienia? Chodzi mi o bruzdowanie w żelbecie oczywiście bez naruszania zbrojeń.

Mark Schmit
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 15 kwie 2021, 11:37
Re: Wymiana instalacji blok z lat 60-70

autor: Mark Schmit » 29 kwie 2021, 12:51

fala2010 pisze:Witam mam pytanie odnośnie wymiany elektryki w takich blokach. Sprawa wyglada następująco czy można robić rowki pod kabel powiedzmy 2-3cm i następne dać na to np Cersanit cd25 dla wzmocnienia? Chodzi mi o bruzdowanie w żelbecie oczywiście bez naruszania zbrojeń.


W żelbecie jak najbardziej takie bruzdowanie, szkoda się męczyć na większe bruzdy

elpapiotr2
Aktywny
Aktywny
Posty: 184
Rejestracja: 11 lis 2016, 13:33
Re: Wymiana instalacji blok z lat 60-70

autor: elpapiotr2 » 09 cze 2021, 12:19

Nie szkoda, panie Mark Schmit, tylko jest zakaz naruszenia konstrukcji, ale pewnie nawet o tym nie wiesz!

_Wojtas_
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 12 cze 2021, 9:14
Re: Wymiana instalacji blok z lat 60-70

autor: _Wojtas_ » 12 cze 2021, 9:38

Przepis prawa budowlanego nie pozwala, ale realia są inne.

W przypadku wymiany instalacji elektrycznej jest to rowek głębokości 2-2,5cm, a co mają powiedzieć hydraulicy kiedy mają do wykonania podejście.

Dobrym rozwiązaniem, żeby jak najmniej naruszać "żelbeton" jest:

1- prowadzenie instalacji elektrycznej po suficie na wierzchu i tylko zrobić zejścia pionowe do gniazd i wyłączników, a następnie zrobić sufity podwieszane. zabudowy.
2. prowadzenie instalacji elektrycznej po podłodze przy krawędzi ściana podłoga i następnię podejścia pionowe do gniazd i wyłączików
3. cała instalacja poprowadzona na wierzchu w plstikowych korytach - mało estetycznie i rzadko kiedy stosowana
4. styl loftowy - czarne przewody montowane na czarne ucwyty.


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 7 gości

Gotowe projekty domów