Zastosowanie dwóch elastycznych węży gazowych

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Eric2011
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 18 sty 2011, 18:42
Zastosowanie dwóch elastycznych węży gazowych

autor: Eric2011 » 18 sty 2011, 18:48

Witam
Jak w temacie czy dopuszcza się zastosowanie dwóch razem połączonych elastycznych weży gazowych? Płyta gazowa jest w linie prostej ok 2 m, czyli tyle ile ma najdłuzszy dostępny waż elastyczny do gazu, niestety nie może on isc w lini prostej stad moje pytanie. Chodzi mi zarówno od strony prawnej jak i zwyczajowej.Z góry bardzo dziekuje za odp.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Zastosowanie dwóch elastycznych węży gazowych

autor: Bolas » 18 sty 2011, 21:07

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 12 kwietnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich
usytuowanie.

(Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)

§ 173. 1. Przy instalowaniu urządzeń gazowych należy spełnić następujące
warunki:


1) urządzenia gazowe należy połączyć ze stalowymi lub miedzianymi
przewodami instalacji gazowej na stałe lub z zastosowaniem elastycznych
przewodów metalowych (zwróć uwagę na certyfikat CE - ostatnio spotkałem się z pięknym wężem niby z nierdzewki a w środku był zwykły gumowy!!!!)

2) zawór odcinający dopływ gazu do urządzenia należy umieścić w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowane urządzenie gazowe, w miejscu łatwo dostępnym, w odległości nie większej niż 1 m od króćca przyłączeniowego, (czyli nie jest określona odległość na jaką może być prowadzony wąż giętki a odległość od kurka do przyłącza kuchenki czyli lipa w twoim wypadku)

3) kuchnie i kuchenki gazowe należy instalować w odległości co najmniej 0,5 m od okien do boku urządzenia, licząc w rzucie poziomym,
Firma Ogólnobudowlana K-BOLBUD Bolesław Wujczyk
Żory - śląskie

malgo_25
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 20 gru 2020, 9:22
Re: Zastosowanie dwóch elastycznych węży gazowych

autor: malgo_25 » 20 gru 2020, 9:25

Czy w takim razie można zastosować czy nie?
Był u mnie fachman od gazu i tak właśnie zrobił. Połączył wąż 2m z 50 cm, bo kuchenka stoi w takiej odległości od stałej rurki która ma zawór. Teraz zastanawiam się czy to bezpieczne? :roll:

Kusza
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 11 lip 2003, 18:09
Lokalizacja: skarżysko kamienna
Kontaktowanie:
Re: Zastosowanie dwóch elastycznych węży gazowych

autor: Kusza » 21 gru 2020, 8:28

Przeczytałeś pkt 2 powyższego postu? Skoro tak jest jak ktoś zacytował to rozporządzenie to u ciebie będzie lipa z połączeniem bo zawór jest za daleko. Dlatego na rynku masz przewody o długości do dwóch metrów bo trzymając się przepisów dłuższe nie są potrzebne.


Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: FB ext hit [Bot] i 56 gości

Gotowe projekty domów