Jak poprawnie uszczelniać pakułami połączenia gwintowane, stalowe i mosiążne?

Instalacja wodna w mieszkaniu czy w domu to bardzo istotna kwestia. Jeżeli masz problem ze swoją instalacją wodną, nie wiesz jak ją rozplanować, jak zainstalować hydrofor, czy wykonać podłączenia, tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

rysiek55
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 18 gru 2020, 13:02
Jak poprawnie uszczelniać pakułami połączenia gwintowane, stalowe i mosiążne?

autor: rysiek55 » 19 gru 2020, 8:35

Widziałem mnóstwo filmów dotyczących uszczelnienia połączeń stalowych i mosiężnych za pomocą pakuł i smaru i w dalszym nie potrafię opanować tej sztuki.

Robię dokładnie jak proponują:

Brzeszczotem skrobię gwint zewnętrzny kształtki
smaruję pastą do uszczelnień, np Unipak lub GB1
Ucinam kawałek sznurka pakuły o długości ok 10-15cm, wyrównuję go i usuwam krótkie włoski (nie pewności, czy używać całą grubość sznurka czy podzielić go na ciensze?)
zaczynam nawijanie na gwincie od końca gwintu w prawo stronę (zgodną z kierunkiem zegara) i mocno naciągam, żeby włosia dobrze weszły w rowki gwintu
nawijam ok 2, 3 obrotu na całej szerokości gwintu
Potem ponownie smaruję nawinięta pakułę, dookoła mocno wciskając, żeby pakuła dobrze weszła w rowki gwintu.
Tak przygotowany element wkręcam w gwint wewnętrzny, 2 obroty ręcznie, a potem kluczem do końca gwint

Dla sprawdzenia, czy dobrze się uszczelniło, odkręcam kształtkę, i co widzę, czysty gwint, całkowity brak jakikolwiek pakuły w nim.

Już nie wiem co ja robię niewłaściwie???

Może ktoś udzieli mi jakiejś rady?

Dziękuję z góry

Ryszard

Maus
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 19 gru 2020, 15:45
Re: Jak poprawnie uszczelniać pakułami połączenia gwintowane, stalowe i mosiążne?

autor: Maus » 19 gru 2020, 16:00

Nie smaruj gwintu pastą przed nałożeniem pakuł, bo się po prostu ślizgają.

rysiek55
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 18 gru 2020, 13:02
Re: Jak poprawnie uszczelniać pakułami połączenia gwintowane, stalowe i mosiążne?

autor: rysiek55 » 20 gru 2020, 21:58

Wydaje mi się, że załapałem na czym to polega. Wczoraj założyłem pakuły na 5 mosiężnych przedłużkach, jednym korku i kraniku, czyli na 7 złączkach i nic nie cieknie.

Myśłę, że nie ma znaczenia, czy smarujemy przed nałożeniem pakuł, czy nie. I tak położony smar na pakułach spokojnie nasmaruje całe pakuły.
Bardzo ważne jest jak zaczynamy nawijanie pakuł, pierwszy zwój powinien być prowadzony od końca do początku gwintu, żeby następne zwoje przyciskały początek kosmyku, i dzięki można dobrze go mocniej naciągnąć co zapobiegnie zsuwanie go podczas wkręcania złączki.
Lepiej stosować dług a cieńszy wiązkę włókien pakuł, bo wtedy bardziej równomiernie udaje się nawinąć na gwincie i zwoje lepiej trzymają się gwintu i nie zsuwają się.
Ważne jest też rozcieranie nasmarowane pakuły, żeby lepiej je wyrównać i naciągnąć (rozcieranie w te samą stronę co nawijamy)


Wróć do „Instalacje wodne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Proximic [Crawler] i 12 gości

Gotowe projekty domów