Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: szari » 14 gru 2020, 22:23

Tomasz_Brzeczkowski pisze: Szanowny Pan szari napisał kiedyś, że się nie zna na budownictwie, że wręcz jest idio.ą i bardzo wszystkich prosi, by nie zwracać na niego uwagi.
ja posłuchałem tej prośby i mieściłem szariego w ignorowanych.
Wyświetla się tylko coś takiego:" Ten post został napisany przez ignorowanego użytkownika – szari."


Szanowny Tomcio Pompka nawet firmy nie potrafił utrzymać więc co to za fachura widać od razu. Ja czytam posty Tomcia dla beki jak wielu użytkownikom spierdzielił instalację. Bo niby dlaczego sprzedaje wszystko w VAT 23% bo jaby robił usługę 8% to już by z pier... nie wyszedł. Musiał zamknąć działalność bo sądził się z tyloma że plajtę zaliczył.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: szari » 14 gru 2020, 22:24

Budowniczy30 pisze:Chyba na prawdę chodzisz bez zębów.

Jakbyś czytał że zrozumieniem wiedziałbyś że cały ten wątek przeczytałem (łącznie z twoim gnojem).

Pisałem już że jak nie masz zamiaru odpowiadać to nie pisz nic! Kolejna ułomność?


Oczywiście że mam wszystkie zęby w przeciwieństwie do ciebie mam głowę i potrafię jej używać ty niestety pasożytujesz na wszystkich i każdy musi myśleć za ciebie.
Budowniczy a na budownictwie i wentylacji się nie zna :)
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: bachus » 15 gru 2020, 11:10

Budowniczy30 pisze:Sporo ludzi mimo gotowych "fachowych" projektów wentylacji mechanicznej pisze w internecie z zapytaniami czy są one właściwie wykonane, mając wątpliwości.
Niejednokrotnie też czytałam o opiniach ludzi którzy kupują nawilżacze powietrza mając wentyl

Po mimo uprzedzeń do kolegi szari wydaje mi się, że nie wyciągnąłeś wniosków z tego co w może i szorstki sposób próbował przekazać Ci kolega szari.
Przede wszystkim nie napisałeś co chcesz osiągnąć poprzez montaż reku. A więc trudno cokolwiek w tym przypadku doradzać. Tego typu instalacje są szyte jakby na miarę i trochę inne wykonanie daje inny efekt.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Budowniczy30
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 13 gru 2020, 14:48
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Budowniczy30 » 20 gru 2020, 21:31

Jestem w trakcie budowy domu w którym to chcę samodzielnie zrobić rekuperację. Po przeczytaniu tego i innych wątków myślę że spokojnie dam radę. Potrzebuje pomocy, doradzenii w ilości i rozplanowaniu kanałów. Dom 135m2 z poddaszem użytkowym. Mieszkańcy to 2+2. Kotłowni brak, planuje grzać prądem bufor, także bardziej pomieszczenie gospodarcze. W kuchni płyta indukcyjna, nad płytą planuje dać wyciąg z osobnym kanałem do kominka wentylacyjnego w dachu.
Założenia jakie przyjąłem na podstawie tego co wyczytałem: ilość wymiany powietrza dla jednej osoby 20-30m3, 30m3 max przepustowość dla kanału flex fi75 (63), właściwe odprowadzanie wilgoci z łazienek, cicha i komfortowa wentylacja zarówno przy suchym powietrzu zimą jak i wietrzeniu latem przed snem.
Ilość nawiewów:
Salon 3x75
Pokój dół 2x75
Pomieszczenie gospodarcze 1x75
Wiatrołap 1 x75
Sypialnia + garderoba góra 2x75
Pokój dziecięcy góra 1x75
Pokój dziecięcy góra 1x75
Pralnia 1x75

Wywiewy:
Łazienka dół 4 x75
Łazienka góra 4 x75
Kuchnia (otwarta) 2x75

Wychodzi 12nawiewów do 10wywiewów, czyli lekkie teoretyczne nadciśnienie. Przewidując centrale z wyjściami o średnicy 200mm będzie nie zmieniać średnicy wychodzi około 12 kanałów o średnicy 75 (63). Kilka osób pisało że do pokoi w których ktoś śpi na stałe powinno się dać 2 x 75 bo jeden kanał może być słyszalny lecz jak wtedy zbilansować stosunek nawiewów do wywiewów. Zależy mi na skutecznym suszeniu prania w pralni oraz uważam że warto dać nawiew w wiatrołapie w celu usuwania wilgoci i zapachów w butów i ubrania. Dodam że długości nawiewów pojedyńczych do pokojów na górze są stosunkowo krótkie, najkrótszy będzie w pralni bo tam będzie rekuperator

Odnośnie centrali to myślę o thessli green tylko czy wystarczy 300v czy warto dać 400v.
Doradzcie czy to może właściwie działać

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: bachus » 22 gru 2020, 12:39

Budowniczy30 pisze:Ilość nawiewów:
Pomieszczenie gospodarcze 1x75
Wiatrołap 1 x75
Pralnia 1x75

No i chyba jednak czegoś nie doczytałeś, w tych pomieszczeniach nie daje się nawiewów a wywiewy.
Właśnie o tym pisał kolega szari
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

mattindn
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 20 lip 2018, 8:36
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: mattindn » 22 gru 2020, 13:37

Nie wprowadzaj ludzi w błąd wywiewy tylko i wyłącznie :
- łazienka
- kuchnia (jak otwarta kuchnia zdecydowanie mniejszy)

Chyba, że ktoś lubi wilgotność poniżej 40% to może robić wywiewy wszędzie indziej.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 gru 2020, 13:44

zaczyna się od centrali, bo ona wyznacza ile kanałów jest na N iW. jak rozdzielacz 200/12x75 to bym tak zrobił

Ilość nawiewów:
Salon 2x75
Pokój dół 2x75
Pomieszczenie gospodarcze 0x75
Wiatrołap 0 x75
Sypialnia + garderoba góra 2x75+1x75
Pokój dziecięcy góra 2x75
Pokój dziecięcy góra 2x75
Pralnia 1x75

Wywiewy:
Łazienka dół 5 x75
Łazienka góra 5 x75
Kuchnia (otwarta) 2x75
HVAC - najtańszy komfort.

Budowniczy30
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 13 gru 2020, 14:48
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Budowniczy30 » 22 gru 2020, 18:31

Doczytałem wystarczająco żeby stwierdzić że w temacie rekuperacji są praktykowane dwie szkoły.

Jedna, opisywana np przez kolegów Bachus i szari, mówiąca o podziale na pomieszczenia mokre brudne z wywiewanie, oraz czyste z nawiewami. Zachowując normowe ilości wyciąganego powietrza z łazienek, kuchni, pralni, wiatrołapów itp z sumą około 200m3/h nie zależnie od ilości mieszkańców. Na takiej podstawie są robione gotowe projekty wm, pewnie ich większość.

Druga szkoła, propagowana przez np kolegów TB i mattindn za podstawę do bilansowania wentylacji uznaje 20-30m3/h na osobę. Ilość mieszkańców razy w/w norma i mamy max wydajność wentylacji w celu nie wysuszania powietrza zimą, bilansujemy te 100-120m3/h pomiędzy zazwyczaj dwie łazienki, kuchnię i właściwie to wszystko biorąc pod uwagę ilości wyciąganego powietrza potrzebne do dostatecznego usuwania wilgoci z łazienek. Co zapewne i tak daje dużo lepszy komfort niż grawitacja.

Kiedyś pewna osoba napisała na innym forum że aby zapewnić jakość powietrza na wysokim poziomie należy wyciągać/nawiewać minimum pół kubatury na godzinę i powietrze nawilżać ( alternatywa ręku z erv), czyli szkoła pierwsza.
Lub wentylować dom z wydajnością rzędu 100m3/h i sprawdzać wilgotność powietrza, czy nam jeszcze odpowiada oraz zawartość dwutlenku węgla w sypialni po nocy z zamkniętymi drzwiami, czyli szkoła druga.

Ot to małe podsumowanie informacji w internecie.

Pytanie, jak to w sposób racjonalny wypośrodkować bez wydawania fortuny, każdy dom inny

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 gru 2020, 3:58

Dlaczego przy 20-30m3/h na osobę CO2 ma przekraczać "zdrowy" poziom?

Na zdjęciach moje prymitywne przyrządy (50m3/h 2 osoby) i w domu instalatora, który też robi "na kubaturę"... ale innym 100m3/h na4 osoby. Zdjęcie wkleił w innym wątku, nie dotyczącym wentylacji, chcąc się pochwalić aplikacją.
Załączniki
89055209_10158221764478200_1929145141512110080_o.jpg
128278924_10208046193309337_3679764687973444597_o.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: szari » 26 gru 2020, 21:38

Tomcio weź no idź do szkoły ja wiem że z uczelni wyższej cie wywalili bo za mądry byłeś ale to było 40 lat temu. Mądrzejszy nie jesteś tylko nadal nieuk bez szkoły.
Po te domowe rekuperatory mają po 200 - 450m3 na godzinę bo mieszkamy w 1 domu w 10-22 osób w domu - prawda? Bo przecie 20-30m3/h trza robić. Czemu producenci nie robią urządzeń przeznaczonych dla liczby mieszkańców a m3?
Może z tego powodu że tak głupi jesteś!!!!

Tomcio znajdź mi proszę rekuperator dla 2 osób taki 40-60m3/h seryjny nie że tam se biegi zmieniam w zależności od ilości osób w domu.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

adamcio
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 09 sty 2021, 0:03
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: adamcio » 09 sty 2021, 0:16

Dzień dobry wszystkim. Jestem nowy na tym forum, chciałbym zapytać czy jest ktoś w stanie pomóc mi tzn wytłumaczyć jak zrobić wentylacje w moim domu. projekt "gawra" ten z użytkowym poddaszem mam już wyliczone zapotrzebowanie powietrza itp. chodzi głównie o to w jaki sposób najlepiej doprowadzić powietrze i odwrotnie,- odprowadzić z piwnicy. myśle zrobić to w najprostrzy sposób na na jednym pionie poprzez rozdzielacze przelotowe, czy będzie to ok? czy może do piwnicy zrobić pion ze strychu a a do parteru też osobny pion? rekuperator ma być zamontowany na strychu. z góry dzięki za zainteresowanie tematem.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 sty 2021, 0:41

adamcio pisze:Dzień dobry wszystkim. Jestem nowy na tym forum, chciałbym zapytać czy jest ktoś w stanie pomóc mi tzn wytłumaczyć jak zrobić wentylacje w moim domu. projekt "gawra" ten z użytkowym poddaszem mam już wyliczone zapotrzebowanie powietrza itp. chodzi głównie o to w jaki sposób najlepiej doprowadzić powietrze i odwrotnie,- odprowadzić z piwnicy. myśle zrobić to w najprostrzy sposób na na jednym pionie poprzez rozdzielacze przelotowe, czy będzie to ok? czy może do piwnicy zrobić pion ze strychu a a do parteru też osobny pion? rekuperator ma być zamontowany na strychu. z góry dzięki za zainteresowanie tematem.

Prosi się Pan o same problemy.
HVAC - najtańszy komfort.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: szari » 11 sty 2021, 12:39

Tomasz_Brzeczkowski pisze: Prosi się Pan o same problemy.


to że ty robisz wszystko źle nie znaczy że facet źle myśli. Dobrze kombinuje i będzie mu to dobrze działało. Ty przecież instalatorem już nie jesteś bo splajtowałeś, te twoje opinie o kaloryferze naprzeciw okien o rurach z napylonym srebrem nawet sam producent nie wie ile tego srebra tam jest i czy w ogóle jest.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

wugerl
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 14 lut 2021, 15:19
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: wugerl » 14 lut 2021, 16:06

Witam i proszę o pomoc.

Kupiłem dom z lat 50tych po generalnym remoncie. Pozostał strop drewniany – trociny z wapnem – od góry deski podłogi strychu, od dołu wykończenie katrongipsem. Postanowiłem ocieplić strop dodając warstwę wełny skalnej. Podczas dokładnego oglądu strychu okazało się, że kratki wentylacyjne z salonu i sypialni zakończone są otworem w stropie i zastawione cegłą. Ponadto okap i wywietrznik łazienkowy kończą się radośnie metr ponad podłogą strychu. Poprzednicy rozebrali nie tę stronę starego komina.
Pozostaje więc przy okazji ocieplenia stropu zrobić wentylację.
Proszę o radę czy taki wstępny projekt ma rację bytu (plan domu poniżej):
- kubatura ok. 230m3
- liczba osób 2
- okap – wyciąg oddzielny
- kotłownia (szczelna) wentylacja oddzielna
Zastanawiałem się nad pefleksem:
Nawiewy:
- pokój dzienny 3x75
- sypialna 2x75
- salon 2x75
- wiatrołap 1x75 (są różne opinie z tego co czytałem – jedni są za nawiewem inni wyciągiem)
Wywietrzniki:
- kuchnia 4x75
- łazienka 4x75
Czerpnia będzie od strony północnej a wyrzutnia podłączona do starego nieużywanego komina.
I jaki rekuperator polecacie 300m3? Będzie zamontowany w kotłowni.
Będę wdzięczny za komentarze.
Obrazek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 15 lut 2021, 4:56

Zależy ile chce Pan wydać?
np. przyzwoita centrala MinistAir250 to koszt z kanałami 6000 brutto 23%
dobra centrala MInistAir 350 to już 9000zł komplet
Najwyższa półka jakościowa to Airpack4 z air++ i CF w komplecie do 12000zł

Koniecznie pozbyć się wywiewu z wiatrołapu dać go do łazienki.
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości

Gotowe projekty domów