Fotowoltaika - na co zwracać uwagę?

Fotowoltaika w domu to instalacja składająca się z paneli słonecznych, falownika i odpowiedniego okablowania. Instalacja fotowoltaiczna pozwala wykorzystać energię słoneczną jako nieograniczone źródło zasilania. Panele słoneczne to połączone ogniwa fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną. Dowiedz się czy warto inwestować w fotowoltaikę i jak starać się o dofinansowanie do niej. Poznaj plusy i minusy wykorzystania energii słonecznej jako odnawialnego źródła energii.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

damijot
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 06 mar 2020, 13:18
Fotowoltaika - na co zwracać uwagę?

autor: damijot » 06 mar 2020, 14:30

Dzień Dobry,

chciałbym pokrótce opisać doświadczenia po rozmowach z ludźmi, którzy mają fotowoltaikę, a którzy są niezadowoleni, bo źle się za to zabrali.. a więc na co zwracać uwagę?

1. Sprawdź czy firma pół roku wcześniej nie zajmowała się zupełnie czym innym, a teraz zajmuje się instalacjami - fakt jest boom, na fotowoltaikę i wiele firm w to wchodzi, ale jeżeli firma tak łatwo się przebranżowiła, to pytanie czy za 5 lat będzie dalej na rynku albo czy dalej będzie zajmować się tym samym?
2. Zwróć uwagę na moc instalacji - średnio do swojego rocznego zużycia dodaj 15/20%, aby uwzględnić bilans energetyczny, żeby nie dopłacać do rachunków, które powinny zawierać już tylko opłaty dystrybucyjne
3. Taniej nie znaczy lepiej, wiele firm proponując usługę w niskich cenach dając dobre panele czy inwertery, oszczędza na osprzęcie montażowym - pamiętajmy, że jest to inwestycja na lata, jeżeli firma zasłania się, że w większych firmach musi więcej osób zarobić, dlatego jest taniej - pomyślmy, im większa firma, tym większy zakup hurtowy, czyli niższa cena zakupu sprzętu w hurcie ( na YouTube, znajdziemy pełno filmów ze złych montaży )
4. Zastanów się na czym Ci zależy - szybki zwrot czy jakość sprzętu
5. Przejrzyj dokładnie kartę katalogową inwertera sprawdź nominalne obciążenie urządzenia w stosunku do mocy paneli - inne obciążenie będą dawać chociażby panele w stosunku wschód - zachód, a inne gdy cała konstrukcja skierowana jest na południe
6. Nie zwracaj uwagi tylko na panele i inwerter, ale całość usługi, podpytaj o rekomendację firmy czy korzysta z własnych ekip montażowych
7. Dobre wykonanie montażu gwarancją uzyskania gwarancji

Tak jestem Doradcą/Przedstawicielem i piszę ten post tylko po to, żeby trochę wyczulić i jednocześnie ułatwić sobie pracę, bo firmy, które wykonują instalacje źle i tworzą zły piar rynku, to utrudnienie dla firm, które wykonują to dobrze.

Zapraszam zainteresowanych rozmową również na mój adres email: damian.jablonski@wolnaenergia.eu.

PVolt
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 16 sty 2020, 10:25
Re: Fotowoltaika - na co zwracać uwagę?

autor: PVolt » 18 mar 2020, 19:40

Popieram powyższe uwagi. Dodatkowo powinno się poczytać coś przystępnego o fotowoltaice, aby wiedzieć na co zwrócić uwagę i o co się zapytać wykonawcy instalacji PV.

jarekmaz
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 15 mar 2020, 15:39
Re: Fotowoltaika - na co zwracać uwagę?

autor: jarekmaz » 08 kwie 2020, 10:50

Firmy krzaki to z tego co zauwazylem duzy problem w waszej branzy :) Sam decydujac sie na instalacje spotkalem sie z kilkoma, na poczatku zalezalo mi na cenie :) ale spotkania wygladaly jak wciskanie umowy na sile. Ale podczas spotkania ze strefa energii z zabierzowa ich doradca mowil bardzo podobne rzeczy jak pan tu pisze i byla roznica od tych innych firm, dlatego sie zdecydowalem. Pozdrawiam

wojcik.tomek82
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 08 maja 2020, 15:14
Re: Fotowoltaika - na co zwracać uwagę?

autor: wojcik.tomek82 » 21 maja 2020, 13:29

bierze się firmę, która jest długo na rynku bo obecnie tych firm wyrosło jak grzybów po deszczu

dariarymanowska
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 14 maja 2020, 13:23
Re: Fotowoltaika - na co zwracać uwagę?

autor: dariarymanowska » 26 maja 2020, 11:00

tez jestem tego zdania żeby brać sprawdzone firmy, które są na rynku kilka lat ja np. mam od zielonego volta ktory jest 5-6lat na rynku i wiadać ze znają się na rzeczy.

ewacebula3
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 08 maja 2020, 15:19
Re: Fotowoltaika - na co zwracać uwagę?

autor: ewacebula3 » 27 maja 2020, 12:05

trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na: ile kto jest na rynku, na jakim sprzęcie pracuje, jaką daje gwarancje i czy pomaga wypełniać całą dokumentacje

Romano75
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwie 2020, 12:33
Re: Fotowoltaika - na co zwracać uwagę?

autor: Romano75 » 01 cze 2020, 15:50

podobno nowe firmy moga szybko sie zwijac i potem jest problem z gwarancja jak cos sie zepsuje ja bym nie ryzykowal od takiich swiezakow na rynku jak sa 5 lata to jest juz chyba ok

smichalek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 553
Rejestracja: 24 paź 2017, 9:58
Re: Fotowoltaika - na co zwracać uwagę?

autor: smichalek » 26 lis 2020, 10:33

Jak dla mnie stawianie na przypadkowe firmy, które powstały wczoraj dlatego, bo mają trochę niższą cenę to bzdura totalna i proszenie się o problemy. Radzę szukać wyłącznie sprawdzonych firm. Macie porównywarkę Eco-fachowcy. Łatwo możecie sprawdzić, u kogo jakie otrzymacie warunki i jakie będą się składać na to elementy. Czy tak nie lepiej?

Tomek320
Aktywny
Aktywny
Posty: 170
Rejestracja: 13 lip 2017, 14:44
Re: Fotowoltaika - na co zwracać uwagę?

autor: Tomek320 » 03 gru 2020, 15:27

Oprócz fotowoltaiki warto zainwestować też w pompy ciepła. Taka kompletna instalacja będzie najlepsza i najbardziej oszczędna.

eleczkaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 07 maja 2020, 13:56
Re: Fotowoltaika - na co zwracać uwagę?

autor: eleczkaaa » 07 gru 2020, 9:57

Najlepiej znaleźć firmę, która jest już wiele lat na rynku. W ten sposób uniknie się problemu jakim jest zamknięcie firmy. Ja szukając spotkałam się z kilkoma osoba i wypytałam sąsiadów, którzy też mają. Wybrałem w końcu Strefę Energii i na razie jestem zadowolona :)

Pozdrawiam, Ela

ale.m
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 21 cze 2017, 15:42
Re: Fotowoltaika - na co zwracać uwagę?

autor: ale.m » 14 gru 2020, 19:39

Wiele lat na rynku nie zawsze oznacza, że ta firma będzie w stanie zagwarantować dobre rozwiązanie. To znaczy po części zgadzam się z przedmówcami, ale nie sam staż ma największe znaczenie. Najlepiej zapytać firmę o wcześniejsze realizacje, zobaczyć jakieś zdjęcia z wykonanych prac. Im większa firma tym mniej indywidualnie podejdzie do klienta więc trzeba wiedzieć za co się płaci i komu. Fotowoltaika to nowoczesna branża i faktycznie sporo firm powstało w ciągu ostatnich 2 lat. Ale też nie przesadzajmy, że każda jest zła i każda będzie chciała nas oszukać. Z takim podejściem taki klient nie będzie raczej zadowolony :)

laura3212
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 15 gru 2020, 9:58
Re: Fotowoltaika - na co zwracać uwagę?

autor: laura3212 » 15 gru 2020, 10:01

Obecnie na rynku jest bardzo dużo firm, które oferują instalację fotowoltaiki. Bardzo często dzwonią z ofertami. Czy warto decydować się na ofertę takich firm?

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Fotowoltaika - na co zwracać uwagę?

autor: bachus » 15 gru 2020, 10:44

damijot pisze:Dzień Dobry,

chciałbym pokrótce opisać doświadczenia po rozmowach z ludźmi,.

I jak to w tutejszej tradycji po merytorycznym poście następuje lawina reklam
firm-krzaków.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

adamsobczak90
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 41
Rejestracja: 17 cze 2020, 13:45
Re: Fotowoltaika - na co zwracać uwagę?

autor: adamsobczak90 » 18 gru 2020, 8:21

Myślę, że taką profesjonalną pomoc możesz uzyskać za pośrednictwem firmy EnergyRE nie tylko wykonują montaże instalacji, ale tematem zajmują się kompleksowo i faktycznie można na nich liczyć jeśli chodzi o wybór dobrych propozycji, podpowiedzi odnośnie finansowania. Temat mają zgłębiony od A do Z i to czuć jak się z nimi rozmawia.

agame
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 67
Rejestracja: 27 kwie 2010, 10:39
Re: Fotowoltaika - na co zwracać uwagę?

autor: agame » 28 gru 2020, 19:36

Zgadzam się, trzeba patrzeć na doświadczenie i realizacje. U nas montaż fotowoltaiki wykonywała firma. Zajęli się tematem jak należy.


Wróć do „Instalacje fotowoltaiczne i panele słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Gotowe projekty domów