Mała rozbudowa domu

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
climber67
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:58
Lokalizacja: Ruda Śląska
Mała rozbudowa domu

autor: climber67 » 29 lis 2020, 15:30

Witam wszystkich.
Taki mały problem mam. Otóż na wiosnę planuję małą rozbudowę domu. Moja rozbudowa będzie polegać na dobudowaniu dwóch ścian do istniejącego budynku ,tak jak to przedstawiłem na rysunku. Wymiary 2,7mx3m.Ściany będą na parterze i piętrze w technologii lekkiej szkieletowej ,dach pokryty papą .Strop między piętrami drewniany z wylewką pod płytki(będzie tam łazienka).Stary dom natomiast jest z cegły .No i teraz moje pytania .Czy mogę postawić tylko dwie ściany i połączyć je na stałe z istniejącym budynkiem czy muszą być cztery ściany czyli jakby osobna kostka z dylatacją miedzy starym a nowym budynkiem. Wolałbym oczywiście zrobić tylko dwie ściany, tylko czy jeżeli budynek będzie połączony na stałe to czy podczas osiadania fundamentów nie zaszkodzi to konstrukcji.

Dwie ściany na stałe połączone z budynkiem
Dwie ściany na stałe połączone z budynkiem.jpg


Cztery ściany z dylatacją
Cztery ściany z dylatacją.jpg
Andrzej

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 591
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Mała rozbudowa domu

autor: Om3k » 30 lis 2020, 12:41

Ze względu na rozbudowę budynku oraz zastosowanie innej technologii, występowanie różnic w obciążeniach i osiadaniach, lepszym (bezpieczniejszym) rozwiązaniem będzie zdylatowanie konstrukcji starej i nowej. A więc wariant nr 2.

Formalnie - rozbudowa budynku wymagać będzie wykonania projektu budowlanego. Natomiast rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, wymaga aby do projektu budowlanego rozbudowy dołączyć ekspertyzę techniczną budynku podlegającego rozbudowie. W ekspertyzie powinny znaleźć się odpowiedzi na Twoje pytania.
W szczególności opis stanu technicznego istniejącego budynku oraz wytyczne rozbudowy i możliwości dodatkowego obciążenia.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

Gotowe projekty domów