instalacja z przewodami: niebieskim, czerwonym, czarnym...

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

MKJ
instalacja z przewodami: niebieskim, czerwonym, czarnym...

autor: MKJ » 30 kwie 2005, 14:30

Mam w mieszkaniu (w bloku z przełomu lat '70/'80) sieć z trzema przewodami: niebieskim, czerwonym i czarnym. Czarny - wiadomo - faza (probówka świeci), czerwony - chyba "zero" (probówka nie świeci), ale... po przyłożeniu probówki do trzeciego, niebieskiego przewodu, również świeci - słabiej niż przy fazie, ale jednak świeci. Czy to normalne? Czy może występować taka sytuacja, że po przyłożeniu probówki do bolca ochronnego "świeci" ?

Erni

autor: Erni » 30 kwie 2005, 23:26

Moim zdaniem taka sytuacja nie moze miec miejsca jest wrecz niedopuszczalna, ale probówka nic nam jeszcze nie mówi> Odpowiednim miernikiem dałoby sie sprawdzić co i jak. A tak w ogóle z czerwonym przewodem sie jeszcze nie spotkałem i ciekawi mnie to co piszesz. Odezwij sie na gg 4544922 to szerzej pogadamy...

Gość

autor: Gość » 06 sie 2005, 12:47

probowka swieci nawet przy kilku voltach...

dupek

autor: dupek » 05 paź 2005, 9:27

przewód niebieski nie jest nigdzie podłączony od strony zasilania,jeśli wykorzystasz go jako przewód ochronny i podepniesz go do zacisku PE neonówka świecić nie będzie.W tamtych latach jak powstawał blok to przy jednej fazie wykorzystywano tylko 2 żyły chociaż przewód posiadał więcej/nie dotyczy przełączników światła/. Neonówka jest tylko wskaźnikiem


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości

Gotowe projekty domów