gaz w butli

Pomysły na wystrój kuchni, dobór armatury kuchennej i mebli. Porady jak zaprojektować funkcjonalną, oryginalną kuchnię. Radzimy jakie dobrać meble kuchenne, sprzęt AGD oraz odpowiedni zlewozmywak. Nowości dotyczące trendów w aranżacji przestrzeni kuchennej.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

lucyna
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 14 sie 2007, 15:09
gaz w butli

autor: lucyna » 14 sie 2007, 15:11

Witam, nie bardzo wiem gdzie zadać to pytanie ale tu napewno ktoś
będzie wiedział, mieszkam w nowym bloku wybudowanym w 2002 i w
kuchni mam prąd i wodę i nic więcej. Więc mam gaz w butli. Dochodzą
mnie słuchy, iż podobno nie można mieć gazu w butli w
mieszkaniach ???
jak to ?? są jakieś prawne ustalenia ? gdzie można poczytać ?
z gory dzięki za uświadomienie

GallAnonim1981
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 08 sie 2007, 10:35
Lokalizacja: Zdolnyśląsk

autor: GallAnonim1981 » 29 paź 2007, 21:54

Pierwsze słyszę - żaden znany mi akt prawny o tym nie mówi. Może to być jedynie zarządzenie wewnętrzne spółdzielni.

bohdan
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 31 mar 2005, 1:25
Re: gaz w butli

autor: bohdan » 10 lut 2008, 12:55

lucyna pisze: ... Dochodzą mnie słuchy, iż podobno nie można mieć gazu w butli w
mieszkaniach ??? ...

jakiego rodzaju są te słuchy ?
moze to duchiiiiii ??!! :shock:

marcins
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 27 lis 2007, 21:50

autor: marcins » 12 lut 2008, 16:31

W budynku mieszkalnym nie może być dwóch rodzajów gazu tzn. butla i gaz ziemny, jeżeli w Twoim bloku jest instalacja zasilana gazem ziemnym to nie możesz miec butli jesli nie ma to nie widze problemu :D

proboszcz
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 03 sty 2008, 13:58

autor: proboszcz » 14 lut 2008, 10:45

To co pisze marcins ma sens, bo po co byłyby butle skoro nie można byłoby ich używać..
Swoją drogą, nie lepsza jest kuchenka indukcyjna od gazowej?

corleone
Aktywny
Aktywny
Posty: 155
Rejestracja: 26 sie 2008, 11:07

autor: corleone » 05 wrz 2008, 17:41

Wyraźnie jest napisane, ze w kuchni jest tylko woda i prąd. O gazie ziemnym nie ma mowy
corleone

Awatar użytkownika
zanti76
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 61
Rejestracja: 30 sie 2008, 17:16

autor: zanti76 » 10 wrz 2008, 23:42

Jeśli piszesz, że budynek nie ma doprowadzonego gazu to oczywiście nie ma przeszkód żebyś miał gaz z butli. Może faktycznie jakieś dziwne zarządzenia wewnętrzne spółdzielni, ale to faktycznie byłoby dziwactwo. Popytaj może administratora, zarządcę, powinien coś wiedzieć
Tuturu tuturu rutu tutu... :)

mnestor
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 63
Rejestracja: 25 sie 2008, 15:15

autor: mnestor » 12 wrz 2008, 9:33

Dokładnie jak pisze zanti76, Zapytaj administratora/zarządcę budynku i będzie po sprawie

corleone
Aktywny
Aktywny
Posty: 155
Rejestracja: 26 sie 2008, 11:07

autor: corleone » 14 wrz 2008, 14:28

Trochę popytalem znajomych i może tak być, że zarząd spółdzielni oddając budynki bez podłaczonego gazu,może chcieć, aby mieszkańcy mieli podłączone w mieszkaniach płyty indukcyjne albo elektryczne. Nie wiem jak to wygląda z punktu prawnego i czy mieszkańcy nie powinni być wcześniej informowani
corleone

szklanka
Aktywny
Aktywny
Posty: 195
Rejestracja: 23 sie 2008, 20:07

autor: szklanka » 16 wrz 2008, 8:44

Aby można korzystać ogólnie z gazu/musi w pomieszczeniu znajdować się przewód wentylacyjny - i to są wymogi , które trzeba spełnić / Butli gazowych nie wolno używać w przypadku wyposażenia tego budynku w przyłącze gazu ziemnego. Ale z tego co piszesz, takiego gazu nie ma . Mieszkaniówka nic wcześniej nie informowała mieszkańców
o przeciwskazaniach korzystania z gazu PROPAN-BUTAN ?. Więc? :lol:

nudzia
Aktywny
Aktywny
Posty: 109
Rejestracja: 26 sie 2008, 9:32

autor: nudzia » 21 wrz 2008, 19:27

Szklanka ,skąd Ty to wszystko wiesz?

czajnik
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 310
Rejestracja: 19 mar 2005, 17:28

autor: czajnik » 27 wrz 2008, 13:15

Słuchajcie, no szklanki, filiżanki i inne naczynia. Dla właściwego zrozumienia sprawy musimy wziąć kilka rzeczy pod uwagę:

1. Po pierwsze, Lucyna, napisałaś, że w kuchni masz tylko prąd i wodę. Z punktu widzenia przepisów techniczno-budowlanych, nie jest ważne, co masz w kuchni, tylko, co masz w budynku. Jeżeli u Ciebie stosuje się gaz ziemny, to nie można równocześnie stosować gazu płynnego. Doprecyzuj, bo precyzja jest tu ważna. Czy masz w lokalu instalację gazową (np. do kotła dwufunkcyjnego w łazience) oraz czy w budynku masz przyłącze gazowe i instalację gazową wewnętrzną.

2. Napisałaś też Lucyna, że to jest nowy blok, oddany w 2002 roku. Nie spodziewam się zatem sytuacji, w której w budynku jest gaz, a nie zrobiono go tylko u Ciebie. Przyjmuję zatem, że budynek nie jest przyłączony do sieci gazowej w ogóle. Typowa rzecz u dzisiejszych deweloperów. W końcu właściciel lokalu nie musi się znać na rzeczy i można z niego robić frajera wzdłuż i wszerz.

Mechanizm polega na tym, że zakłada się ogrzewanie i podgrzew c.w.u. z miejskiej sieci ciepłowniczej, bo przedsiębiorstwa ciepłownicze wykonują przyłącze i węzeł cieplny "na własny koszt". Deweloper nie ponosi więc żadnych kosztów z tym związanych, a rzeczywiste koszty przenosi się na frajerów, którzy przez lata spłacają później przyłącze i węzeł wykonany przez przedsiębiorstwo ("na własny koszt") w postaci zwiększonych opłat za energię cieplną. Ostatecznie gaz jest zbędny, bo jak tu robić instalację gazową tylko do kuchenek.

Niekiedy jest też tak, że gaz nie może być zastosowany w budynku z przyczyn technicznych. Nie można stosować bezwarunkowo gazu ziemnego np. w budynkach o wysokości powyżej 35 m (mniej więcej powyżej 10 pięter). W budynkach o wysokości ponad 25 m można stosować gaz pod warunkiem uzyskania pozytywnej opinii właściwego komendanta wojewódzkiego PSP. Może Twój budynek należy właśnie do takich.

3. Jeżeli nie ma gazu ziemnego, możesz stosować butle z gazem płynnym w swoim lokalu i nikt nie ma prawa ci tego zabronić. Ani spółdzielnia mieszkaniowa, ani spółdzielnia pszczelarska i mleczarska, ani też mściwy sąsiad itp. Jeśli ktokolwiek chciałby Ci zabronić używania butli z gazem płynnym, pomimo, że spełniłaś wszystkie wymagania, możesz śmiało mu powiedzieć "spieprzaj dziadu".

Musisz jednak pamiętać, że w lokalu możesz mieć maksymalnie dwie butle o zawartości gazu do 11 kg. Nie chce mi się szczegółowo rozpisywać o warunkach technicznych, ale przeczytaj paragraf 177 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75, poz. 690).

4. Oczywiście muszą być spełnione wymagania dotyczące wentylacji, ale nie musisz się o to obawiać, bo na pewno są, jeżeli budynek został odebrany i oddany do eksploatacji.

5. Nie słuchaj fałszywych proroków, jak ten gall anonim. On Cię wyprowadzi na manowce.

A swoją drogą, rzeczywiście nie mogłabyś pomyśleć o płycie ceramicznej lub indukcyjnej? Kuchnia gazowa, to kłopot, a kuchnia gazowa na gaz płynny to kłopot podwójny.

Pozdrawiam.

DELTA
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 03 sty 2008, 21:15
Lokalizacja: Wrocław-Kalisz
Kontaktowanie:
gaz z butli

autor: DELTA » 09 paź 2008, 21:13

" 3. Jeżeli nie ma gazu ziemnego, możesz stosować butle z gazem płynnym w swoim lokalu i nikt nie ma prawa ci tego zabronić. Ani spółdzielnia mieszkaniowa, ani spółdzielnia pszczelarska i mleczarska, ani też mściwy sąsiad itp. Jeśli ktokolwiek chciałby Ci zabronić używania butli z gazem płynnym, pomimo, że spełniłaś wszystkie wymagania, możesz śmiało mu powiedzieć "spieprzaj dziadu".

A swoją drogą, rzeczywiście nie mogłabyś pomyśleć o płycie ceramicznej lub indukcyjnej? Kuchnia gazowa, to kłopot, a kuchnia gazowa na gaz płynny to kłopot podwójny."

No dobrze, a ja mam pytanie trochę z innej beczki:
Mam mieszkanie w budynku 5-kondygnacyjnym, w którym jest sieć gazowa ale chcę zrezygnować i korzystać z gazu z butli ( kuchenka plus piec dwufunkcyjny ).
Dla mnie ma to ekonomiczne uzasadnienie, bo korzystam z mieszkania tylko kilka dni w miesiącu, a opłaty stałe za przesył gazu bez względu na zużycie to ok 47zł miesięcznie ( ostatni rachunek za 2 miesiące 98zł, z czego 3 zł za zużycie zgodnie z licznikiem).
Wczesniej mieszkałem w mieszkaniu bez sieci gazowej, w którym butla za 40zł wystarczała mi do kuchenki na cały rok.
W rozporządzeniu, o którym piszesz ( ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie)
sa zapisy, które są dla mnie absolutnie niezrozumiałe:, cyt:
Art. 157
5. Instalacje gazowe zasilane gazem płynnym mogą być wykonywane tylko w budynkach niskich.
(co znaczy „budynek niski ??? )

6. Zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej.

( ZABRANIA SIĘ ???!!! A NIBY DLACZEGO ????? !!!!! )

7. W budynku niskim, mającym w mieszkaniach instalację zasilaną gazem płynnym, dopuszcza się usytuowanie kotłowni gazowej zasilanej z sieci gazowej.

(co znaczy „budynek niski ??? . A co w sytuacji odwrotnej, tzn jeżeli w budynku jest gaz z sieci gazowej? Czy dopuszcza się usytuowanie pieca gazowego zasilanego gazem płynnym ??? !!!)
CZY MOŻE MI KTOŚ TO WYTŁUMACZYĆ?
CZY MAM PRAWO ZREZYGNOWAĆ Z USŁUG "ZŁODZIEJSKIEJ" FIRMY I PŁACIĆ JEDYNIE ZA GAZ FAKTYCZNIE ZUŻYTY
Pozdrawiam

czajnik
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 310
Rejestracja: 19 mar 2005, 17:28
Re: gaz z butli

autor: czajnik » 10 paź 2008, 7:44

DELTA pisze:Mam mieszkanie w budynku 5-kondygnacyjnym, w którym jest sieć gazowa ale chcę zrezygnować i korzystać z gazu z butli ( kuchenka plus piec dwufunkcyjny ).


Dla ścisłości w Twoim budynku jest instalacja, a nie sieć.

(co znaczy „budynek niski ??? )


To jest budynek o wysokości do 12 m nad poziomem terenu w przypadku budynków innych, niż mieszkalne oraz budynek do 4 kondygnacji nadziemnych (parter, 2 piętra i poddasze użytkowe, lub parter, 3 piętra) w przypadku budynków mieszkalnych. Ten drugi przypadek dotyczy Ciebie.


W rozporządzeniu (...) sa zapisy, które są dla mnie absolutnie niezrozumiałe (...) CZY MOŻE MI KTOŚ TO WYTŁUMACZYĆ?


W zasadzie wszystko jest czarno na białym. Doprawdy nie wiem co tu tłumaczyć. Może ktoś inny spróbuje.

A co w sytuacji odwrotnej, tzn jeżeli w budynku jest gaz z sieci gazowej? Czy dopuszcza się usytuowanie pieca gazowego zasilanego gazem płynnym ??? !!!)


W sytuacji odwrotnej nie jest to dopuszczalne. Jak napisałem powyżej, masz to przecież czarno na białym. Zresztą sam to zacytowałeś:

6. Zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej.


Pozdrawiam serdecznie.

DELTA
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 03 sty 2008, 21:15
Lokalizacja: Wrocław-Kalisz
Kontaktowanie:

autor: DELTA » 10 paź 2008, 9:49

Witam.
Dziękuję za wyjaśnienia, zwłaszcza odnośnie "budynku niskiego".
Jednak w dalszym ciągu uważam, że niektóre zapisy rozporządzenia są niezrozumiałe, a wręcz są sprzeczne ze sobą.
"6. Zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej.
7. W budynku niskim, mającym w mieszkaniach instalację zasilaną gazem płynnym, dopuszcza się usytuowanie kotłowni gazowej zasilanej z sieci gazowej. "
W p 6 zabrania się, a w p7 dopuszcza się.
Stąd moje pytanie odnośnie sytuacji odwrotnej
No i dalej nie rozumiem DLACZEGO zabrania się.

Pozdrawiam


Wróć do „Kuchnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 64 gości

Gotowe projekty domów