Dom szkieletowy / Ogrzewanie

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Sidu86
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 28 sie 2020, 8:17
Dom szkieletowy / Ogrzewanie

autor: Sidu86 » 28 sie 2020, 8:48

Witam,

Temat często poruszany ale wydawać się może, że każdy przypadek jest trochę inny.

Nasz przyszły dom - szkieletowy, parter 109m2, poddasze użytkowe ok 50m2 (w pierwszym etapie zamknięte - będzie adaptowane w przyszłości).

Technologia szkieletowa, sciana zewnętrzna 24cm (steicoZELL, steicoPROTECT). U=0,15 W/m2K. Dom spełniający warunki WT2021.

Chcemy instalować wentylację mechaniczną oraz klimatyzację.

Brak gazu na działce - niby jest u sąsiada, ale temat ciężki - nie będę się fatygował nawet bo człowiek nie jest przyjazny, więc zostaje nam prąd. Będą panele FV (około 5 kWp - zależnie od tego ile będzie brało ogrzewanie).

Chcę wybrać jeden system na ogrzanie całego domu. Nie jestem super związany z jakąkolwiek technologią, nie mam preferencji. Nie szczególnie zależy mi też na podłogówce.

Na chwilę obecną mnogość rozwiązań trochę mnie przytłacza - dlatego zwracam się do was z prośbą o pomoc.

Czym najlepiej w prądzie grzać taką chatę?

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Dom szkieletowy / Ogrzewanie

autor: Enerbau » 28 sie 2020, 10:57

Proponuję ogrzewanie domu podczerwienią.
Proszę zapoznać się z możliwościami jakie daje ogrzewanie na podczerwień na naszej stronie internetowej www.enerbau.pl

W zakładce koszty ogrzewania można znaleźć wiarygodne informacje o zużyciu energii
w domach ogrzewanych podczerwienią.
https://enerbau.pl/koszty-ogrzewania/

Sidu86
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 28 sie 2020, 8:17
Re: Dom szkieletowy / Ogrzewanie

autor: Sidu86 » 28 sie 2020, 12:12

Enerbau pisze:Proponuję ogrzewanie domu podczerwienią.
Proszę zapoznać się z możliwościami jakie daje ogrzewanie na podczerwień na naszej stronie internetowej http://www.enerbau.pl

W zakładce koszty ogrzewania można znaleźć wiarygodne informacje o zużyciu energii
w domach ogrzewanych podczerwienią.
https://enerbau.pl/koszty-ogrzewania/


Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Czy zajmujecie się montażem na terenie całej polski? Chodzi o województwo dolnośląskie. Widzę na waszej stronie, że montujecie również promienniki firmy Atlantic. Jaka jest Pana opinia na rozwiązaniu typu: sypialnie na grzejnikach Solius, salon/jadalnia/kuchnia na grzejnikach Divali, również firmy Atlantic.

Dodatkowo - jaka jest różnica pomiędzy promiennkiem (np Ecosun) a grzejnikiem konwektorowo-promiennikowym?

Pozdrawiam

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Dom szkieletowy / Ogrzewanie

autor: Enerbau » 28 sie 2020, 12:24

Do nowych, niskoenergetycznych budynków zalecamy ogrzewanie powierzchniowe, podłogowe lub sufitowe.
Promienniki są dobrym rozwiązaniem dla starszych, słabo izolowanych domów.
Montujemy na terenie całego Kraju.

Sidu86
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 28 sie 2020, 8:17
Re: Dom szkieletowy / Ogrzewanie

autor: Sidu86 » 28 sie 2020, 13:06

Enerbau pisze:Do nowych, niskoenergetycznych budynków zalecamy ogrzewanie powierzchniowe, podłogowe lub sufitowe.
Promienniki są dobrym rozwiązaniem dla starszych, słabo izolowanych domów.
Montujemy na terenie całego Kraju.


W takim razie mam pytanie dotyczące tych powierzchniowych rozwiązań. Jak to funkcjonuje? Z tego co rozumiem - taka folia jest pod panelami lub regipsem. Czy w takim razie taka folia nagrzewa tą przeszkodę (np regipis) i wtedy one oddają ciepło czy może jednak promieniowanie to przenika przez te materiały?

Laik jestem, koncepcja jest dla mnie trochę "magiczna" :)

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Dom szkieletowy / Ogrzewanie

autor: Enerbau » 28 sie 2020, 13:44

Ponieważ temat jest złożony, łatwiej będzie wytłumaczyć go telefonicznie.
Proszę o telefon. 533 497 667

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: Dom szkieletowy / Ogrzewanie

autor: Konsultant Viessmann » 28 sie 2020, 14:58

Ja mogę zaproponować pompę ciepła - szczególnie jeśli jesteś zainteresowany fotowoltaiką. To obecnie najbardziej efektywne połączenie, które pozwoli Ci zejść z rachunkami do zera, no i oczywiście jest maksymalnie przyjazne dla środowiska.

Sidu86
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 28 sie 2020, 8:17
Re: Dom szkieletowy / Ogrzewanie

autor: Sidu86 » 02 wrz 2020, 12:06

Konsultant Viessmann pisze:Ja mogę zaproponować pompę ciepła - szczególnie jeśli jesteś zainteresowany fotowoltaiką. To obecnie najbardziej efektywne połączenie, które pozwoli Ci zejść z rachunkami do zera, no i oczywiście jest maksymalnie przyjazne dla środowiska.


Pompa ciepła do mnie średnio przemawia. Brzmi jak bardzo duża komplikacja i wysokie koszty początkowe (Pompa + podłogówka). Czy może się mylę i ceny nagle spadły? :)

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: Dom szkieletowy / Ogrzewanie

autor: Konsultant Viessmann » 02 wrz 2020, 14:39

Koszty inwestycyjne są wyższe, ale oszczędności na rachunkach za ogrzewanie już po kilku latach je rekompensują. Obsługa systemu nie jest w ogóle skomplikowana, wręcz przeciwne- jest całkowicie bezobsługowa. Z pompami ciepła faktycznie najlepiej współpracuje ogrzewanie podłogowe, ale koszt jego wykonania jest podobny do instalacji grzejnikowej

robbercik
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 20 wrz 2020, 12:24
Re: Dom szkieletowy / Ogrzewanie

autor: robbercik » 21 wrz 2020, 22:38

Ciekawe projekty estetycznych i praktycznych domów szkieletowych wraz z gotowymi rozwiązaniami w kwestii ogrzewania wykonuje Skandic Hus. Można polegać na ich profesjonalizmie i doświadczeniu.

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: Dom szkieletowy / Ogrzewanie

autor: Konsultant Viessmann » 30 wrz 2020, 10:02

Warto wspomnieć, że nie tak dawno ruszyła nowa kampania informacyjna Dom z Klimatem, która promuje wykorzystanie w domach ekologicznych rozwiązań, ale także wyboru do budowy naturalnych surowców. Jednym słowem promowane są domy drewniane


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Proximic [Crawler] i 43 gości

Gotowe projekty domów