Pęknięty wieniec

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
enussss
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 17 lut 2018, 10:41
Pęknięty wieniec

autor: enussss » 01 wrz 2020, 8:34

Witam, mam problem gdyż buduje sam dom i w czwartek wylewałem wieniec betonem b25. Wieniec wyszedł ok, w niektórych miejscach widać jakieś pojedyncze skurcze, jednakże w jednym miejscu na odcinku 3 metrów jest tragedia. Przypuszczam, że beton został źle zawibrowany. Problem polega na tym, że w miejscu gdzie są strzemionka są pęknięcia, po zdjęciu szalunku bocznego widać że te pęknięcia idą głębiej na około 10cm. Cały wieniec zazbrojony jest 4 prętami fi 12 i strzemionkami co 20cm. W miejscu gdzie są te pęknięcia, mam jedną warstwe bloczka ytong a pod nim nadproże "L19".Wieniec po 2 godzinach został juz polewany wodą. Nie mam zdjęć swoich pęknięć, ale znalazłem w internecie inne z identycznym problemem i zamieszczam je tutaj. Dom to parterówka o wymiarach 10x12m, na tym wieńcu bezpośrednio będą montowane wiązary. Nie rozmawiałem o tym z kierownikiem gdyż pierw chciałbym usłyszeć opinie osób trzecich. Myśle, aby poczekać jeszcze z 2 tygodnie żeby beton wysechł i wykuć wieniec na głębokość 10cm i długość 3m, tam gdzie są spękania i zalać ponownie. Proszę o opinie co o tym myślicie. Pozdrawiam i z góry dziękuje za porady. Poniżej dołączam link do zdjęć.
d22173abe53e3a49.jpg
c8b69926a59ae929.jpg

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 597
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Pęknięty wieniec

autor: Om3k » 03 wrz 2020, 8:20

Pęknięcia betonu pokazane na zdjęciach to zjawisko spowodowane plastycznym osiadaniem mieszanki betonowej, która osiadła zanim związała. Zbrojenie wieńca ze względu na zastosowane podkładki dystansowe oraz strzemiona zostało w niezmienionym położeniu.
Świadczą o tym pęknięcia, które dokładnie odwzorowują położenie prętów zbrojeniowych. Kiedy beton osiadał to część mieszanki betonowej zawiesiła się na prętach zbrojeniowych powodując pęknięcia nad nimi.
Tak się dzieje najczęściej gdy szalunek nie jest wystarczająco sztywny. Mieszanka betonowa rozpycha deskowanie i osiada. Aby temu zapobiec, deskowanie musi być sztywne. Jeśli widoczne są takie spękania, gdy beton jeszcze nie związał to można to zatrzeć.
Jeśli beton już związał to szczeliny w górnej powierzchni wieńca można wypełnić żywicą.
Możliwy jest też zaproponowany przez Ciebie sposób naprawy, czyli skucie uszkodzonego odcinka wieńca i wykonanie nowego. Ostateczna decyzja należy do kierownika budowy.
Na pewno nie należy tego tak zostawić, bez naprawiania, ponieważ tak szerokie pęknięcia wpłyną na obniżenie trwałości elementu żelbetowego i przyspieszą korozję zbrojenia.
Obrazek


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Proximic [Crawler] i 28 gości

Gotowe projekty domów