Remont łazienki w bloku - pytania odnośnie instalacji CWU, ZWU, kanalizacji, PEX

Instalacja wodna w mieszkaniu czy w domu to bardzo istotna kwestia. Jeżeli masz problem ze swoją instalacją wodną, nie wiesz jak ją rozplanować, jak zainstalować hydrofor, czy wykonać podłączenia, tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

KtoPytaNieBladzi1
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 23 lip 2020, 6:59
Remont łazienki w bloku - pytania odnośnie instalacji CWU, ZWU, kanalizacji, PEX

autor: KtoPytaNieBladzi1 » 23 lip 2020, 7:12

Witam, planuję remont małej łazienki 2,5m2 w bloku z 1969 roku. Planowana jest całkowita wymiana instalacji wody użytkowej z rur stalowych (ocynkowanych) na system PEX. Poniżej zamieszczam projekt 3D z rozplanowaniem punktów wodnych. Mam pytania odnoście instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Być może niektóre pytania będą głupie, ale lepiej dla mnie jak dopytam niż zrobię potem źle.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

HYDRAULIKA:

1. Czy można krzyżować rury ze sobą w tynku? Teoretycznie da się je położyć bez krzyżowania (patrz obrazek), ale będzie z tym więcej zabawy. Odnośnie ścian to ta szara na obrazku za umywalką to ściana nośna komina, więc nie wiem, czy skrzyżowanie dwóch rur PEX 20 w otulinie, czyli ok. 5cm nie wpłynie negatywnie na nośność ściany (przedostatnie piętro). Dwie lewe ściany są z gipsu więc tam można śmiało krzyżować.

2. Czy przedstawione na rysunku średnicę rury PEX będą odpowiednie? PION – 20, Stelaż WC – 16, Umywalka – 16, Prysznic – 20, Pralka – 16, Zlew – 16/20. Odnośnie zlewu to się zastanawiam, czy 16 czy 20 szczególnie dla zimnej wody, bo planowane jest podłączenie zmywarki pod zlew.

3. Czy rury PEX w tynku należy dawać w otulinie, czy może w peszlu, czy zalewając pianką montażową? A może trzy sposoby na raz, a może otulina+pianka lub peszel+pianka?

4. Czym najlepiej wtopić rurki w ścianę? Gipsem budowlanym? Pianką montażową?

5. Czym zabezpieczyć złączki w tynku? Podobno korodują, więc trzeba je czymś zabezpieczyć.

6. Czym połączyć otulinę na łączeniach? Czy taśma Duct Tape da radę?

7. Czy właściwe jest posmarowanie bruzd na rury folią w płynie, szczególnie w miejscach kolanek i trójników?

8. Czy na zakrętach lepiej wyginać rurę PEX w łuk, czy stosować kolanka?

9. Jaka jest optymalna wysokość przyłączy pralki i umywalki? Czy przyłącza pralki mogą być schowane za pralką (wysokość do 85cm)?

10. Jak podłączyć rurę PEX pod rurę stalową tak, aby w przyszłości łatwo te połączenie zmodyfikować. Jak wygląda późniejszy demontaż oraz ponowny montaż?

Planuję samemu wykonać instalację PEX na systemie prasowanym. Jednak prawdopodobnie złącza pionu będą trochę modyfikowane w późniejszym terminie przez hydraulika. Czy mogę teraz samemu podłączyć się za zaworem pionu złączką pex skręcaną do której będzie dostęp i w razie przeróbki odkręcić złączkę, uciąć trochę rurę i założyć złączkę zaprasowaną?

11. Czy w tak małej instalacji ma znaczenie cena zastosowanych rur i złączek? Jaki dobry i przystępny cenowo system PEX polecacie?

12. Czy zawór doprowadzający wodę do pralki trzeba zamykać po praniu?


KANALIZACJA:

13. Czy chcąc uzyskać kąt 90 stopni na odpływie kanalizacji, trzeba stosować minimum dwa kolanka 45 stopni? Pytam głównie odnośnie pralki i umywalki.

14. Czy odprowadzenie wody od pralki rurą 32mm będzie dobre? Czy można podpiąć umywalkę również pod 32 lub 40 niekoniecznie 50?

15. Czy trzeba stosować syfon natynkowy kulkowy do pralki? Jedni mówią, że trzeba, a inni, że pralka ma w sobie syfon i nie trzeba zakładać żadnych dodatkowych, a większa siła produkowana przez pompę do podniesienia kulki działa destrukcyjnie na czas eksploatacji pralki. Czy można nie dawać syfonu natynkowego, a syfon uformować z rury od pralki?

16. Jaka jest różnica między rurami (kanalizacyjnymi wewnętrznymi) szarymi a białymi? Czy można je stosować zamiennie?

17. Czy w takiej łazience trzeba montować napowietrzenie kanalizacji?

KtoPytaNieBladzi1
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 23 lip 2020, 6:59
Re: Remont łazienki w bloku - pytania odnośnie instalacji CWU, ZWU, kanalizacji, PEX

autor: KtoPytaNieBladzi1 » 28 lip 2020, 0:31

Jako, że na tym forum ogłaszają się tylko firmy, chcąc znaleźć potencjalnych klientów odpowiem na swoje pytania uwzględniając odpowiedzi z dwóch innych for oraz moje widzi mi się. Może nie wszystko będzie ze "sztuką budowlaną", ale mówi się trudno.

1. Krzyżować rury można jak najbardziej. Nie zaleca się kłaść rur w ścianie komina, a już na pewno nie można przekuć się do światła komina i zmniejszyć jego przekrój rurami. U mnie już lecą w ścianie komina rury stalowe 1/2 cala, więc najprawdopodobniej w tych bruzdach po nich puszczę nowe rury i raczej zrobię jakoś tak, że uniknę krzyżowania rur w ścianie komina.
2. Średnice raczej powinny odpowiadać, choć pewnie lepiej dać wszystko na PEX 20. Ja to rozumuję tak: wodomierze są na 1/2 cala, a odpowiednik 1/2 cala to rura PEX 20, bateria umywalkowa i kuchenna mają przyłącza na 3/8 cala, więc pex 16 wystarczy. Bateria prysznicowa ma przyłącza 1/2 cala więc tu pex 20. Pralka raczej 16 starczy. I WC podtynkowy też jest na wężyku chyba, a poza tym, to nie musi się spłuczka tak szybko napełniać więc pex 16 też myślę, że wystarczy. Jeszcze zobaczę jak to cenowo będzie wyglądać, bo możliwe, że trójniki 20x16x20 będą droższe od zwykłych 20x20x20 i po podliczeniu kosztów wyjdzie bardzo podobna cena.
3. Ciepła woda obowiązkowo w otulinie, a zimną można dać w peszlu. W miejscu zakrytym przez płytkę rury można zalać pianką montażową, a tam gdzie nie będzie płytek, to wtopić na gips budowlany, czy tam inny podobny specyfik.
4. Jak w punkcie 3.
5. Można zabezpieczyć taśmą izolacyjną, peszlem itp.
6. W sklepach można kupić czerwoną oraz niebieską "taśmę do otulin typu Duct Tape", więc to to samo co zwykły szary Duct Tape, tylko, że w innym kolorze.
7. W zasadzie nie ma takiej potrzeby, ale posmarować nie zaszkodzi, szczególnie na takim małym metrażu.
8. Każde kolanko to ryzyko wycieku. Dodatkowo złączki zmniejszają przekrój, więc im jest ich mniej tym lepiej. Na zakrętach najlepiej wygiąć rurę sprężyną.
9. Woda od umywalki niżej niż umywalka, ale też nie za nisko, bo trzeba będzie dokupywać wężyki dłuższe. Woda pralki praktycznie nie ma znaczenia. Odpływ pralki powyżej wysokości wody w pralce podczas prania, aby woda nie wylała się, więc tak min. 60cm. Odpływ umywalki na równi z syfonem, albo poniżej.
10. Można zastosować złączkę skręcaną (ale tylko tam, gdzie jest swobodny dostęp, a nie zatynkowywać). Przy kolejnej modyfikacji potrzebna nam będzie nowa złączka. Rukę należy wtedy trochę uciąć i nałożyć nową złączkę, albo dużo uciąć i zastosować mufę, potem przedłużyć rurę oraz dać nową złączkę. Można też zastosować śrubunek, ale odnośnie szczegółów to nie wyjaśnię, bo nie praktykowałem.
12. Trzeba zamykać, bo raczej od tego jest. Gdyby zawór w pralce się zepsuł to byłaby powódź. Ale niektórzy nie zakręcają, pewnie do pierwszego zalania.
13. Lepiej 2x45 stopni, jeśli rury będą w ścianie, a tam gdzie są na widoku i dostępne (np. przy samej umywalce) to może i można 90 stopni. Gdy damy 90 stopni w ścianie, to jest ryzyko, że podczas przepychania sprężyną, sprężyna nie przejdzie przez takie kolanko.
14. Rura 32mm dla pralki do trójnika powinna być ok. Syfony umywalkowe są na 32mm, więc można też tyle dać do trójnika. Syfony zlewowe robią na 40mm, więc też można dać do trójnika 40mm, no chyba, że do zlewu (zamiast do toalety) wylewasz np. gęstą zupę z ryżem to wtedy od razu za syfonem daj 50mm.
15. Tyle ile osób, tyle opinii. Są syfony podtynkowe które mają głębokość w ścianie 10cm, ja mam ścianę 7cm, więc u mnie odpada. Są też syfony natynkowe kulkowe, ale podobno kulka się zapycha i trzeba ją regularnie czyścić. Można też wetknąć rurę pralki, bez żadnych syfonów i zobaczyć czy będzie smród, bo niektórzy piszą, że u nich nic nie śmierdzi. Można też puścić rurę do umywalki lub brodzika. Każdy sposób należy do indywidualnej oceny.
16. Trzeba by się zagłębić w noty katalogowe producentów, ale praktycznie większej różnicy nie ma. Ale jak już robisz instalację, to najlepiej z jednego koloru, a nie mieszaną.
17. Pion kanalizacyjny w bloku jest zakończony kominem, który wychodzi na zewnątrz, więc nie ma potrzeby napowietrzania, no chyba, że masz problem np. z wysysaniem wody z syfonu brodzikowego lub odpływu liniowego przez podciśnienie. Ale to są rzadkie (lub bardzo rzadkie) przypadki.

Pozdrawiam wszystkich instalatorów, którzy przeczytali mój pierwszy post i nie znaleźli szansy na zaoferowanie swoich usług.

matski
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 26 sie 2020, 10:42
Re: Remont łazienki w bloku - pytania odnośnie instalacji CWU, ZWU, kanalizacji, PEX

autor: matski » 30 sie 2020, 19:39

Hydraulikę najlepiej powierzyć zaufanej firmie. U mnie Instalację hydrauliczną montował HYDRAMAX i mimo upływu lat i wielu litrów wody wszysko działa sprawnie, bez awarii.


Wróć do „Instalacje wodne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości

Gotowe projekty domów

cron