Inwentaryzacja budowlana

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
erdzik2
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 04 paź 2016, 8:30
Inwentaryzacja budowlana

autor: erdzik2 » 04 paź 2016, 8:33

Witam serdecznie,

Mam następujące pytanie. Jaka ustawa lub rozporządzenie definiują pojęcie "inwentaryzacja architektoniczna / budowlana". Nigdzie nie mogę znaleźć informacji popartymi jakimiś wytycznymi z czego powinna się składać inwentaryzacja i kto może ją wykonać.

Dziękuję i pozdrawiam

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Inwentaryzacja budowlana

autor: Jan_Kalita » 04 paź 2016, 9:09

Obawiam się, że nasze Prawo Budowlane nie rozwiązuje kwestii prawnych co do inwentaryzacji obiektu budowlanego. Jakiś czas temu znalazłem to: http://www.wymiar.eu/procedury-obmiaru.htm
W tym wypadku normy regulujące to: PN-70/B-02365 i PN-ISO 9836:1997.
Teoretycznie inwentaryzację może zrobić każdy kto się na tym zna, wytyczne co do zakresu inwentaryzacji: czy mają to być tylko powierzchnie użytkowe, czy dodatkowo grubość ścian, przewody wentylacyjne i/lub dymowe zazwyczaj określa architekt pod którego jest w/w inwentaryzacja robiona. Czasami nie jest wymagana szczegółowa. Kiedyś robiłem inwentaryzację dla strażaka w celu określenia długości dróg ewakuacyjnych i lokalizacji pomieszczeń, oraz ich funkcje.

W wypadku przebudowy/nadbudowy/rozbudowy zazwyczaj wymagane jest wtedy zinwentaryzowanie WSZYSTKIEGO i też miałem sytuację, w której inwestor uparcie twierdził, że już ma inwentaryzację budynku - 200 m2 użytkowej, 120 m2 zabudowy. Okazało się, że miał tylko inwentaryzację pomieszczeń zrobioną przez panią po kursie dekoratorstwa wnętrz, za którą zapłacił bagatela 2 500 zł!

Najprościej - chcesz coś robić -> idź do projektanta, który będzie się tym zajmował i oni przeważnie mają swoich zaufanych ludzi, którzy takie rzeczy wykonują za rozsądną cenę.

Bobbyy82
Aktywny
Aktywny
Posty: 207
Rejestracja: 05 wrz 2016, 11:20
Re: Inwentaryzacja budowlana

autor: Bobbyy82 » 24 paź 2016, 8:52

Moja rodzina korzystała kiedyś z usług firmy geodezyjnej GLOB KZ z Warszawy. Z tego co pamiętam, to oni wykonują inwentaryzację budynków jakimiś nowoczesnymi metodami. Dla nas zajmowali się badaniem stanu prawnego nieruchomości i byliśmy bardzo zadowoleni z obsługi.

INWENTARYZACJA
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 30 gru 2016, 23:16
Re: Inwentaryzacja budowlana

autor: INWENTARYZACJA » 30 gru 2016, 23:35

Sporo informacji na temat inwentaryzacji można znaleźć w poradniku pod adresem:
http://www.inwentaryzacja-budowlana.com ... adnik.html

Do wniosku o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu należy załączyć inwentaryzację budowlaną podpisaną przez osobę mającą uprawnienia budowlane.

Zawsze warto zlecić to firmie, w której ktoś weźmie odpowiedzialność za to co zrobił przez podpisanie rysunków. Oczywiście najlepiej gdy osoba taka ma uprawnienia.

Pozdrawiam

kolegaR
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 04 paź 2017, 17:34
Re: Inwentaryzacja budowlana

autor: kolegaR » 04 gru 2017, 17:16

nie mieliśmy pojęcia że trzeba przed położeniem nowego dachu przeprowadzić inwentaryzację, dopiero tu w firmie Edman dowiedziałem się i wyczytałem i całe szczęście że nie było jeszcze za późno bo bylibyśmy w czarnej d....dziurze ;)

polly28
Aktywny
Aktywny
Posty: 245
Rejestracja: 14 lis 2017, 13:39
Re: Inwentaryzacja budowlana

autor: polly28 » 20 gru 2017, 13:27

Bardzo profesjonalną inwentaryzację przeprowadziła dla mnie firma Zarządzanie Przemysław Boczar. Architektoniczno- budowlana inwentaryzacja naszego budynku mieszkaniowego została wykonana pod czujnym okiem specjalistów ze Szczecina. Z przywiązaniem do najmniejszych detali, pełen profesjonalizm.

manion
Aktywny
Aktywny
Posty: 151
Rejestracja: 11 lut 2019, 1:37
Re: Inwentaryzacja budowlana

autor: manion » 25 wrz 2019, 19:00

a z Łodzi kogo w tym zakresie polecicie?

mariov
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 24 lip 2020, 12:00
Re: Inwentaryzacja budowlana

autor: mariov » 24 lip 2020, 12:46

Ja korzystałem z usług firmy Geo Pomiar, z tego co wiem działają na terenie całej Polski.
Mogę ich polecić z czystym sumieniem.

JANszymON
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 30 lip 2020, 6:38
Re: Inwentaryzacja budowlana

autor: JANszymON » 30 lip 2020, 6:44

manion pisze:a z Łodzi kogo w tym zakresie polecicie?

Dużo inwentaryzacji na terenie Łodzi robi firma PKIG z Warszawy. Jakiś czas temu widziałem, jak skanowali kamienicę na ulicy Piotrkowskiej. Podobno na potrzeby konserwatora. Całkiem fajnie to wygląda :)

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 591
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Inwentaryzacja budowlana

autor: Om3k » 07 sie 2020, 7:55

W ustawie Prawo Budowlane, art.3, pkt.14b jest definicja "geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej" - należy przez to rozumieć geodezyjną inwentaryzację powykonawczą obiektów budowlanych w rozumieniu art.2 pkt. 7b ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Wojciech Asik
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 10 lut 2022, 14:14
Re: Inwentaryzacja budowlana

autor: Wojciech Asik » 10 lut 2022, 14:22

Witam,
mam zlecenie na kompletną inwentaryzację budowlaną z przekrojami + chmura punktów. 2 biurowce w Zgorzelcu/Görlitz. Szkopuł w tym, że ten po stronie PL musi być mierzony wg PN-ISO 9836:1997, a ten po stronie DE wg DIN 277. Polecacie jakąś polską firmę, która ma uprawnienia na oba te kraje? Dokumentacja musi być również w dwóch językach.
Pozdrawiam

DM projekt
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 11 lut 2022, 14:44
Re: Inwentaryzacja budowlana

autor: DM projekt » 11 lut 2022, 15:33

W zeszłym roku współpracowałem z firmą SuperplanR z polecenia, wiem że działają na terenie całych Niemiec i Polski a chyba nawet w Azji. U nas była akurat inwentaryzacja budowlana 4 hal produkcyjnych plus warsztaty i całe zaplecze sanitarne, około 30 tyś m2 to zeskanował je laserowo jeden gość w 5 dni. Ja szacowałem 35 :D

DM projekt
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 11 lut 2022, 14:44
Re: Inwentaryzacja budowlana

autor: DM projekt » 11 lut 2022, 15:51

są z Krakowa ale przyjechali do nas pod Zieloną Górę.

Wojciech Asik
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 10 lut 2022, 14:14
Re: Inwentaryzacja budowlana

autor: Wojciech Asik » 21 lut 2022, 10:49

DM projekt pisze:W zeszłym roku współpracowałem z firmą SuperplanR z polecenia, wiem że działają na terenie całych Niemiec i Polski a chyba nawet w Azji. U nas była akurat inwentaryzacja budowlana 4 hal produkcyjnych plus warsztaty i całe zaplecze sanitarne, około 30 tyś m2 to zeskanował je laserowo jeden gość w 5 dni. Ja szacowałem 35 :D


Dziękuję za kontakt, budynki zostały już zeskanowane, miał Pan rację, działają szybko. Chmura punktów budynku wygląda profesjonalnie. Kompletna inwentaryzacja budynku ma do mnie dotrzeć na dniach, ale o rysunek inwentaryzacji się nie obawiam, widziałem przykłady.
Życzę zdrowia i pozdrawiam,
WA

shadow123
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 13 kwie 2023, 11:25
Re: Inwentaryzacja budowlana

autor: shadow123 » 13 kwie 2023, 11:35

Polecam współpracę z biurem projektowym Bimsmart z Krakowa. Jest to biuro architektoniczne które specjalizuje się w skanowaniu 3D budynków i opracowaniu. inwentaryzacji budowlanej Ich dokumentacja jest bardzo szczegółowa
Okazało się, że można otrzymać dobre opracowanie CAD i model 3D, a nie tylko chmurę punktów jak w przypadku geodetów, z której do tej pory korzystałam. Chmura punktów jest świetna, ale wymaga opracowania. Pomogli mi również w zrobieniu modelu 3D, z chmur punktów, które do tej pory otrzymywałam.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

Gotowe projekty domów