Sam buduję instalację fotowoltaiczną

Fotowoltaika w domu to instalacja składająca się z paneli słonecznych, falownika i odpowiedniego okablowania. Instalacja fotowoltaiczna pozwala wykorzystać energię słoneczną jako nieograniczone źródło zasilania. Panele słoneczne to połączone ogniwa fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną. Dowiedz się czy warto inwestować w fotowoltaikę i jak starać się o dofinansowanie do niej. Poznaj plusy i minusy wykorzystania energii słonecznej jako odnawialnego źródła energii.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

adam.watly1
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 08 maja 2020, 15:06
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: adam.watly1 » 09 cze 2020, 13:46

wideo5 pisze:Daliśmy kredyt zaufania polskiej firmie i zostaliśmy na lodzie z bublem. Nic nie mam a nawet jestem za popieraniem rodzimych firm, jest jeden warunek, muszą działać a nie leżeć bezużyteczne w kartonie.


Dlatego ja dla przykładu postawiłem na sprawdzoną firmę (zielonyvolt) działającą kilka lat na rynku i specjalizującej się w jednej dziedzinie, bo jak ktoś jest od wszystkiego to jest do niczego.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: szari » 09 cze 2020, 15:47

No a zielonego Volta na forum aż tyle że widać że pracownicy klepią post za postem bo roboty nie mogą znaleźć. Jak ktoś jest do niczego to nawet reklama mu nie pomoże.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

wideo5
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 13 maja 2020, 7:44
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: wideo5 » 09 cze 2020, 19:05

bartS pisze:Nie rozumiem tej nagonki na Elnixy: ja od ponad miesiąca jestem użytkownikiem 3-fazowego inwertera Elnix 6KW.
Zadowolonym - włącza się szybko, wyłącza późno, już przy instalacji mój elektryk (nie znał marki) stwierdził że urządzenie ma bardzo szerokie możliwości konfiguracji nastawów.
Prąd się produkuje, sprzęt działa.


Zadowolony właściciel Elnixa jest jak Yeti, słyszano o nim ale nikt go nie widział :) Daj jakieś namiary ,ktoś chętnie pojedzie i zobaczy ten działający cud techniki. :)
W linku poniżej film jak działał mój nowy Elnix 5kW przy wytwarzanej mocy zaledwie 2,8kW. Zwróćcie uwagę na temperaturę układu w prawym górnym rogu. :) Co by było gdyby pracował z pełną mocą?
https://drive.google.com/file/d/15Pr47a ... sp=sharing

Derryll
Aktywny
Aktywny
Posty: 171
Rejestracja: 01 lut 2020, 11:04
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: Derryll » 16 cze 2020, 21:20

Ja nigdy nie zdecydowałbym się na samodzielną instalację fotowoltaiczną. Panele muszą być dobrze dobrane, zabezpieczone i zamontowane. Dla mnie wszystkie te usługi wykonała firma produkuj-prad.pl. Jestem bardzo zadowolony z efektów całej inwestycji. Moje rachunki za energię zmniejszyły się prawie dwukrotnie.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: szari » 16 cze 2020, 21:24

wideo5 pisze:
bartS pisze:Nie rozumiem tej nagonki na Elnixy: ja od ponad miesiąca jestem użytkownikiem 3-fazowego inwertera Elnix 6KW.
Zadowolonym - włącza się szybko, wyłącza późno, już przy instalacji mój elektryk (nie znał marki) stwierdził że urządzenie ma bardzo szerokie możliwości konfiguracji nastawów.
Prąd się produkuje, sprzęt działa.


Zadowolony właściciel Elnixa jest jak Yeti, słyszano o nim ale nikt go nie widział :) Daj jakieś namiary ,ktoś chętnie pojedzie i zobaczy ten działający cud techniki. :)
W linku poniżej film jak działał mój nowy Elnix 5kW przy wytwarzanej mocy zaledwie 2,8kW. Zwróćcie uwagę na temperaturę układu w prawym górnym rogu. :) Co by było gdyby pracował z pełną mocą?
https://drive.google.com/file/d/15Pr47a ... sp=sharing


Ej Weź zejdź ze mnie Ja Elnixa nawet za darmo bym nie wziął, to schit i kupa łajna a nie inwerter.
Ostatnio zmieniony 17 cze 2020, 9:09 przez Administrator, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawione nazwy cytowanych użytkowników
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

wideo5
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 13 maja 2020, 7:44
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: wideo5 » 17 cze 2020, 8:39

Sorki Szari, widocznie system spłatał figla i błędnie stałeś się autorem cytowanego posta :)

wojcik.tomek82
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 08 maja 2020, 15:14
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: wojcik.tomek82 » 17 cze 2020, 12:37

szari pisze:No a zielonego Volta na forum aż tyle że widać że pracownicy klepią post za postem bo roboty nie mogą znaleźć. Jak ktoś jest do niczego to nawet reklama mu nie pomoże.


myślę, że to są osoby zadowolone :) przecież każdy też może skorzystać z innych źródeł, żeby sprawdzić dodatkowe opinie np google. Za to pisanie takich komentarzy przez Ciebie na temat czegoś z czym nie miałeś doświadczenia jest bezsensu.

dariarymanowska
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 14 maja 2020, 13:23
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: dariarymanowska » 17 cze 2020, 13:07

bachus pisze:Witam wszystkich robiących "własnymi ręcami."
Ja również jak i Pan Piotr wziął się za własną elektrownię. Z tym, ze moja elektrownia jest już na ukończeniu. Z zewnątrz wygląda to tak:

Obrazek
Baterie w mojej sytuacji stanowią daszek nad werandą, która to bez zadaszenia w trakcie operacji słonecznej rozgrzewała się tak, ze trudno było tam wytrzymać, natomiast zimą słońce będzie dogrzewać w sposób doskonały. Daszek z baterii sięga nad taras, tak że w czasie deszczu można na nim siedzieć. A więc załatwiłem konstrukcja baterii parę spraw przy okazji.
W mojej sytuacji wykonałem konstrukcję mocującą do ściany z delikatnych profili aluminiowych 25X25X1 pospawanych do siebie. Najwięcej czasu zajęło mi mocowanie całej tej konstrukcji do ściany. Całość została od strony baterii zabezpieczona taśmą aluminiową tak aby mieć szczelny dach na całej połaci. A tak to się przedstawia od spodu.

Obrazek
Od spodu widać, że baterie są podłączone do trzech inwerterów. Jeden inwerter obsługuje 4 baterie słoneczne, ostatni obsługuje tylko dwa ale to tylko chwilowo bo zdejmę dwa dolne kolektory i w ich miejsce wejdą dwie baterie.
Jest to rozwiązanie całkiem inne niż zastosował Pan Piotr ale to tylko dla tego, ze w pewnych okresach będzie rzucany cień na baterie i gdybym zastosował spięcie baterii w jednym stringu to najmniejszy cień spowodował by drastyczny spadek mocy. A więc jeżeli macie taką sytuację trzeba stosować mikro inwertery po jednym dla każdej baterii z osobna jak to jest u mnie. Zastosowałem inwertery pod nazwą WVC1200

Chociaż widać, że cztery baterie są podłączone do jednego urządzenia to to tylko ze względu na koszt zakupu, to 4 w jednym.

Obrazek
Schemat połączenia jest prosty jak sikanie w komplecie jest wszystko. Schemat poniżej:
Obrazek

Do tego jest pełna wizualizacja każdej baterii z osobna

Obrazek
Po przez mały modemik podłączony do sieci elektrycznej.



ogólnie to nie wygląda to estetycznie a przede wszystkim bezpiecznie. Przy gorszej pogodzie będzie to wyrywało się niszczyło elewacje budynku, a i jeszcze nie jest wzięte zacienienie modułów pod uwagę. Jestem zdania, że lepiej dać do zrobienia firmie z wieloletnim doświadczeniem. Mam też świadomość, że niech każdy robi jak uważa - tylko potem niech nie płacze

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: bachus » 10 lip 2020, 20:59

dariarymanowska pisze:ogólnie to nie wygląda to estetycznie a przede wszystkim bezpiecznie. Przy gorszej pogodzie będzie to wyrywało się niszczyło elewacje budynku, a i jeszcze nie jest wzięte zacienienie modułów pod uwagę. Jestem zdania, że lepiej dać do zrobienia firmie z wieloletnim doświadczeniem. Mam też świadomość, że niech każdy robi jak uważa - tylko potem niech nie płacze

Bzdury koleżanko opowiadacie!!!
Ta instalacja działa już od jakieś 5 lat i nic się nie wyrywa i nie psuje. Jeszcze pewnie 2 lata i będę wymieniał baterie na bardziej sprawne.
Zacienienie jest wzięte pod uwagę i dla tego każda bateria z osobna jest podłączona do osobnego inwertera.
Jak już chce koleżanka czymś zabłysnąć to radzę się podszkolić w czytaniu ze zrozumieniem.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

dariarymanowska
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 14 maja 2020, 13:23
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: dariarymanowska » 13 lip 2020, 15:34

jestem ciekawa Pana uzysków w takim razie ;)

iwona.kukula1
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 08 maja 2020, 15:24
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: iwona.kukula1 » 13 lip 2020, 15:51

mi estetyka sie nie podoba i też dałabym do zrobienia firmie ale jeżeli właścicielowi odpowiada to czemu nie :)

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: bachus » 14 lip 2020, 12:17

dariarymanowska pisze:jestem ciekawa Pana uzysków w takim razie ;)

Około 2000kWh rocznie, o ile te liczby coś szanownej koleżance mówią.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

dariarymanowska
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 14 maja 2020, 13:23
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: dariarymanowska » 21 lip 2020, 15:44

szanowna koleżanka prosi o screena z apki ;)

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: bachus » 24 lip 2020, 14:19

dariarymanowska pisze:szanowna koleżanka prosi o screena z apki ;)

Popatrz dokładnie koleżanko jak wyglądają inwertery, tam jeszcze nie było apek. Powinnaś o tym dobrze wiedzieć. A może być zdjęcie licznika?
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: szari » 27 lip 2020, 12:44

Proszę koleżanko masz dane z 5 lat policz sobie
all.PNG
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna


Wróć do „Instalacje fotowoltaiczne i panele słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów

cron