Montaż pierwszej klimatyzacji w mieszkaniu 67m2

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

gruby19
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 29 cze 2020, 18:33
Montaż pierwszej klimatyzacji w mieszkaniu 67m2

autor: gruby19 » 29 cze 2020, 20:43

Niedługo rozpocznę wykańczanie mieszkania i przymierzam się do montażu klimatyzacji. Nigdy wcześniej nie miałem styczności z tym tematem, dlatego mam sporo pytań jak do tego podejść.

Chciałbym, żeby chłodzone były dwa pomieszczenia, które dzieli jedna ściana i na tej ścianie będzie znajdował się klimatyzator. Jedno pomieszczenie to część dzienna salonu z aneksem (30m2, z czego część dzienna 16m2) oraz sypialnia 12m2.

Z tego co już udało mi się wyczytać, to potrzebna będzie klimatyzacja działająca w systemie multisplit, czyli 1 jednostka zewnętrzna + 2 jednostki wewnętrzne - mocniejsza, do salonu, a słabsza do sypialni.

1. Czy multisplit to cecha jednostki zewnętrznej, czy wewnętrznej również? Tzn czy mogę sobie wybrać jednostkę wewnętrzną, taką która mi się podoba, czy jednak jest to ograniczony wybór jednostek pracujących w systemie multisplit.

2. Czy jest sens montować, w salonie jedn. wew. o wydajności 30m2, skoro część pomieszczenia to kuchnia, w której i tak ciężko będzie utrzymać żądaną temperaturę? Może wystarczy taka która efektywnie schłodzi salon, a kuchnia złapie "resztki"?

3. Rozważam montaż klimatyzatora firmy GREE, dokładnie taki model: Gree G-Tech GWH09AEC-K6DNA1A
Czy możecie polecić tę firmę? Zależy mi bardzo na możliwości sterowania poprzez WiFi, funkcjach SMART i funkcji ogrzewania.

4. Czy klimatyzacja powinna zostać zainstalowana jeszcze przed rozpoczęciem prac wykończeniowych? Zakładam, że tak bo wymagać to będzie kucia ścian pod instalacje elektryczne i podłączenie jednostki zew.

5. Zarządca budynku twierdzi, że mieszkania znajdujące się na 4 (ostatnim) piętrze mają kanały kominowe przystosowane do montażu jednostki zew. na dachu budynku, natomiast te znajdujące się na 3 piętrze (i niżej) już nie są tak przystosowane i konieczne jest zamontowanie jednostki zew. na balkonie. Pytanie brzmi, co stoi na przeszkodzie, żeby poprowadzić instalację klimatyzacji istniejącym kanałem kominowym, który podobno nie jest przystosowany do tego? Zakładam, że rurki nie są tak duże, że ich montaż wpłynie jakoś na drożność kanału. Dodam, że miejsce na dachu jest.

Oczywiście montażem zajmie się profesjonalna firma, jednak chciałbym mieć już jakieś rozeznanie, kiedy pójdę z nimi rozmawiać. Jeżeli możecie przy okazji polecić jakąś firmę z okolic poznania, to poproszę.


Pozdrawiam

gruby19
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 29 cze 2020, 18:33
Re: Montaż pierwszej klimatyzacji w mieszkaniu 67m2

autor: gruby19 » 06 lip 2020, 20:49

Cześć

Czy ktoś będzie w stanie mi pomóc ? :)

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Montaż pierwszej klimatyzacji w mieszkaniu 67m2

autor: szari » 07 lip 2020, 10:54

1) 1 urządzenie zewnętrzne 2 urządzenia wewnętrzne.
2) 2 x 2,3kW mniejszych nie ma
3) co kupujesz i za co płacisz Twoja sprawa ja Gree bym nie brał tylko coś lepszego
4) Jak sobie Pan życzy lepiej za jedną robotą robić bajzel. Nikt nie będzie Ci robił bruzd pod rurki z czynnikiem tylko puszczą wszystko w peszlu/korytku.
5) Kominiarz Ci na to nie pozwoli i nie wyda pozytywnej opinii, wentylacja być musi więc urządzenie zewnętrzne na balkon lub na ścianę.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

gruby19
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 29 cze 2020, 18:33
Re: Montaż pierwszej klimatyzacji w mieszkaniu 67m2

autor: gruby19 » 08 lip 2020, 15:12

szari pisze:1) 1 urządzenie zewnętrzne 2 urządzenia wewnętrzne.
2) 2 x 2,3kW mniejszych nie ma
3) co kupujesz i za co płacisz Twoja sprawa ja Gree bym nie brał tylko coś lepszego
4) Jak sobie Pan życzy lepiej za jedną robotą robić bajzel. Nikt nie będzie Ci robił bruzd pod rurki z czynnikiem tylko puszczą wszystko w peszlu/korytku.
5) Kominiarz Ci na to nie pozwoli i nie wyda pozytywnej opinii, wentylacja być musi więc urządzenie zewnętrzne na balkon lub na ścianę.


Dziękuję, za odpowiedzi, ale mam wrażenie, że pytań nie przeczytałeś...

Ad1. Wiem, że 1 jedn. zew i 2 jedn. wew., ale pytanie brzmiało czy jednostki wew. muszą posiadać funkcję pracy w multisplit, czy wystarczy, że jednostka zew. będzie multisplit bo musi mieć dwa wyjścia, a wewnętrzne dowolne, bo po ich stronie nie ma znaczenia w jakim systemie pracują.

Ad2. Wiem, że mniejszych nie ma, i do sypialni na pewno 2.3kW wystarczy, ale czy jest sens montowania mocniejszej jednostki do salonu (16m2) z kuchnią(15m2) - według zaleceń producenta powinna być mocniejsza, bo powierzchnia chłodzenia to >30m2, jednak, część przestrzeni to kuchnia gdzie zawsze będzie cieplej od garnków i pytanie czy jest sens montować jednostke o więcej mocy, żeby schładzać przestrzeń, której nie da się efektywnie schłodzić.

Ad5. Wydaje mi się, że kanał kominowy jest na tyle szeroki, że pociągnięcie nim klimatyzacji nie wpłynie na jego drożność - o taką sytuacje pytałem. Nie biorę pod uwagi pozbawienia się wentylacji...

robert7979
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 02 lut 2016, 7:59
Kontaktowanie:
Re: Montaż pierwszej klimatyzacji w mieszkaniu 67m2

autor: robert7979 » 08 lip 2020, 18:07

Ad5. Wydaje mi się, że kanał kominowy jest na tyle szeroki, że pociągnięcie nim klimatyzacji nie wpłynie na jego drożność - o taką sytuacje pytałem. Nie biorę pod uwagi pozbawienia się wentylacji...

W takiej sytuacji może warto zainstalować tego typu urządzenie https://remont.biz.pl/rekuperator/mitsubishi-lossnay-vl100/

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Montaż pierwszej klimatyzacji w mieszkaniu 67m2

autor: szari » 10 lip 2020, 11:44

A widziałeś kiedyś aby jednostki wewnętrzne miały multisplit? Tylko jednostkę zewnętrzna musi mieć tyle złączy ile jednostek w domu (gaz+ ciecz więc 2 rury na urządzenie)
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Tadeusz433
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 14 lip 2020, 9:11
Re: Montaż pierwszej klimatyzacji w mieszkaniu 67m2

autor: Tadeusz433 » 14 lip 2020, 10:30

Ja też chce zamontować klimatyzację, ale w mieszkaniu o podobnym metrażu w Szczecinie. Fajny wątek, można się sporo dowiedzieć. Może ktoś z użytkowników może polecić jakąś firmę oferującą montaż klimatyzacji? z góry dzięki za pomoc,


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

Gotowe projekty domów