Help. Wentylacja mechaniczna a zaduch w sypialni

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

SylwiaT
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 15 cze 2020, 22:41
Help. Wentylacja mechaniczna a zaduch w sypialni

autor: SylwiaT » 16 cze 2020, 9:57

Drodzy eksperci. Pomóżcie. Jestem załamana. Zapłaciłam "specjalistom" za zrobienie instalacji nawiewno wywiwnej z rekuperacją ale coś nie działa. Już nie mówię że namowiono mnie na kanały spiro, które strasznie halasuja już na poziomie 2 A przy 4 wszystko szumi jak przy starcie odrzutowca to w dodatku w sypialniach na górze domu w ogóle mam wrażenie że nic nie działa. Jeśli śpimy przy zamkniętych drzwiach to w nocy robi się tak potworny zaduch że aż nas budzi. Drzwi są z dużymi podcieciami u dołu. Dom jest parterowy z poddaszem użytkowym. Na dole mam 2 kanały nawiewne w salonie i wywiew w kuchni i łazience. Na górze 4 sypialnie z nawiewem oraz pralnia i łazienka z wywiewem. Rekuperator mam Viessmann Vitovent 300. Dom 125m2 powierzchni użytkowej. Instalacja kosztowała majatek...juz mąż ustawił na sterowniku tak że wywiew jest odrobinę większy niż nawiew ale i tak nie ciągnie prawie w ogóle przez anemostaty wywiewne u góry. Nawiwew czuć ręką...blagam...gdize mam się zwrócić ...do kogo żeby mi to naprawił ?:(

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Help. Wentylacja mechaniczna a zaduch w sypialni

autor: szari » 16 cze 2020, 17:46

Samo urządzenie pozostawia wiele do życzenia jeśli ktoś robi wszystko od kolektorów słonecznych, przez kotły gazowe, pompy ciepła, na rekuperacji skończywszy wiadomo że to musi być do niczego.
Rury spiro... a nie było niczego normalnego jak PE-FLEX?

Trzeba było kombinować przed zakupem a nie po zakupach pisać że coś jest źle zrobione. Teraz najlepiej to wszystko wywalić i zrobić samemu do porządku ale wiadomo że taka propozycja Was nie urządza. Więc reklamować w firmie która to robiła, niech montują tłumiki na rurach i może będzie dobrze.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Help. Wentylacja mechaniczna a zaduch w sypialni

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 cze 2020, 18:47

Gdzie Pani mieszka? Postaram się pomóc bezpłatnie
Nie robi się wentylacji domowej na przemysłowych kanałach, a na taki dom dobra wentylacja to 10000zł , najwyższa półka 15000zł
A ponieważ odzysk ciepła nie ma sensu przy ogrzewaniu centralnym ( wodnym) to kojarzona z centralnym na pewno się na rekuperacji nie wyznaje.
HVAC - najtańszy komfort.

SylwiaT
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 15 cze 2020, 22:41
Re: Help. Wentylacja mechaniczna a zaduch w sypialni

autor: SylwiaT » 19 cze 2020, 15:38

[quote="Tomasz_Brzeczkowski"]Gdzie Pani mieszka? Postaram się pomóc bezpłatnie
Nie robi się wentylacji domowej na przemysłowych kanałach, a na taki dom dobra wentylacja to 10000zł , najwyższa półka 15000zł
A ponieważ odzysk ciepła nie ma sensu przy ogrzewaniu centralnym ( wodnym) to kojarzona z centralnym na pewno się na rekuperacji nie wyznaje.[/quote]

Witam

Jestem z Katowic. Mój wykonawca umywa ręce i uważa że wszystko jest super :( I że dobrze wszystko zrobił. Będę wdzięczna za każdą pomoc.

SylwiaT
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 15 cze 2020, 22:41
Re: Help. Wentylacja mechaniczna a zaduch w sypialni

autor: SylwiaT » 19 cze 2020, 15:49

Nadmienię tylko że za instalacje wraz z urządzeniem wydałam 21 000 zł. Myślałam że pracuje z profesjonalną firmą i zdałam się na nich całkowicie za co niestety przychodzi mi teraz płacić.

SylwiaT
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 15 cze 2020, 22:41
Re: Help. Wentylacja mechaniczna a zaduch w sypialni

autor: SylwiaT » 20 cze 2020, 7:43

Panowie właśnie do mnie dotarło ze my używamy tej wentylacji zawsze tylko na 25%...1 bieg ze względu na hałas. Zrobiłam test...przy 4 biegu faktycznie chodzi dużo sprawniej wymiana powietrza. Ale...halas jest nie możliwy...nie da się przy tym spać...nawet radio zagłusza. Czy możemy jakimś cudem to wyciszyć? Tylko błagam nie piszcie że mam nowe kanały położyć bo są zabudowane płytami z karton gipsu A dom ma rok...nastepny potężny remont minimum za 10 lat planuje. Czy istnieje jakaś inna możliwość wyciszenia ?

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Help. Wentylacja mechaniczna a zaduch w sypialni

autor: denvi » 26 cze 2020, 9:10

Skoro są podcięcia to nie powinno być problemu.
Kanały spiro, to te miękkie? Może jeszcze bez izolacji i nie dokładnie zamocowane? Takie dędą wibrować i hałasować. Jeżeli to sztywne, blaszane w izolacji i połączone ze skrzynkami rozprzężnymi kawałkiem miękkiego kanału preizolowanego, to nie powinno być nic słychać. Mam kanałówkę która dmucha 1000-1500m3/h, czyli kilkanaście razy mocniej niż reku na 1-szym biegu i nic nie słychać. Dlatego przypuszczam, że to miękkie spiro z folii aluminiowej.
Drugi możliwy błąd to źle wykonana instalacja. Łaczenie kanałów bez redukcji średnic. Skoro poszli w spiro to przypuszczam, że nie stosowali skrzynek rozdzielczych. Po każdym odejściem od kanału głównego powinna zostać redukowana jego średnica, żeby podnieść ciśnienie. Jeżeli zrobili wszystko na jednej średnicy to pierwsze odejście będzie dmuchać najmocniej a im dalej tym gorzej. Zgadłem?
No i przypuszczalna skucha nr 3 to brak skrzynek rozprężnych i montaż anemostatów bezposrednio w spiro. Czy tak jest?


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 86 gości

Gotowe projekty domów