Wentylacja kotłowni, donos kontrole kominiarskie

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

duzy_777
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 02 kwie 2020, 16:50
Wentylacja kotłowni, donos kontrole kominiarskie

autor: duzy_777 » 02 kwie 2020, 17:17

Witam,
chciałbym pokrótce opisać swoją historię. Wspólnota mieszkaniowa, kotłownia w bloku w pewnym sensie na korytarzu, zamknięta w "schowku" na półpiętrze. Nagle po x latach jednemu z sąsiadów zaczęło coś przeszkadzać. W Wyniku nasyłanych kominiarzy stwierdzono m.in lekko osmolony przewód spalinowy i pomieszczenie które nie spełnia wymogów. Był "plan" przeniesienia pieca, jednak fizycznie nie ma takiej możliwości.
Zalecenia z protokołu to m.in
wykonać wentylację nawiewowo wywiewną o stałym dopływie powietrza, i żadnych szczegółów ?
usuąć wszelkie materiały łatwopalne, obić drzwi materiałem ognioodpornym itd itd.

Znalazłem taki oto artykuł:
Jan Budzynowski
Korporacja Kominiarzy Polskich
Piotr Cembala
Stowarzyszenie Kominy Polskie

Wentylacja pomieszczeń kotłowni – przepisy i rzeczywistość

Fragment:
"Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych , jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w § 136.11 dla kotłowni zasilanych paliwem stałym (obecnie daje się zauważyć ich „renesans” ) i olejem opałowym wprowadza obowiązek wykonania wentylacji - „ w pomieszczeniu , w którym zainstalowane są kotły na paliwo stałe lub olej opałowy , powinien być zapewniony nawiew niezbędnego strumienia powietrza dla prawidłowej pracy kotłów z mocą cieplną nominalną , a także nawiew i wywiew powietrza dla wentylacji kotłowni .” Wcześniej w ust1.§136 czytamy „Pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na paliwa stałe......powinny odpowiadać przepisom rozporządzenia , a także wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwo stałe”.
Zdaniem autorów jako kotłownię wbudowaną na paliwo stałe powinno się traktować również salon z tzw. kominkiem z płaszczem wodnym , który jest przecież niczym innym jak kotłem CO zasilanym paliwem stałym , o zmodyfikowanej budowie. Cytując Polską Normę PN-87/B-02411 kotłownie wbudowane na paliwa stałe. Wymagania. niewiele się dowiemy o wentylacji w punkcie 2.1.6.1 „….wentylacja nawiewna – w pomieszczeniu kotła ( a więc także w salonie z kominkiem z płaszczem wodnym) powinien znajdować się otwór niezamykany o powierzchni co najmniej 200 cm2” .
Punkt 2.1.6.2 „…wentylacja wywiewna – pomieszczenie kotła powinno mieć kanał wywiewny o przekroju nie mniejszym niż 14x14 cm , z otworem wlotowym pod sufitem pomieszczenia, wyprowadzony ponad dach i umieszczony obok komina . Otwór wlotowy do kanału wywiewnego powinien mieć wolny przekrój równy przekrojowi kanału. Kanał wywiewny i otwór wlotowy do niego nie mogą mieć urządzeń do zamykania . Stosowanie wentylacji wyciągowej mechanicznej jest niedopuszczalne .Przewód wentylacyjny powinien być wykonany z materiału niepalnego”.
Wytłuszczenia w tekście cytowanym z Normy pochodzą od autorów , zwracając uwagę na dwie z wielu lekceważonych obecnie zasad wyprowadzenie wylotu wentylacji ponad dach i wykonanie przewodu z materiału niepalnego – obecnie coraz to częstszym zjawiskiem staje się wykonywanie przewodów wentylacyjnych z tworzyw sztucznych (np.PCV) i wyprowadzanie ich tylko przez ścianę budynku . "


Jeśli chodzi o kwestię "co jak i gdzie" z tą wentylacją to wszystko jest w miarę jasne. Jednak bardziej mnie zastanawia, jak mając pozwolenie na wykonanie centralnego ogrzewania po ładnych kilkunastu latach robi się kłopot bo nie ma wentylacji. No i druga sprawa, u nas we wspólnocie nikt nie ma takiej wentylacji, więc dlaczego ja mam byc przodownikiem i jako pierwszy ją wykonywać ?

Może pytania nie do końca na to forum, ale może znajdzie się ktoś kto wyrazi swoją opinię, bo opcja nr 2 to jakiś "fachowiec od prawa budowlanego.

Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 101 gości

Gotowe projekty domów