Dom 250m2 - ogrzewanie, ??

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

weglower
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 18 mar 2020, 19:37
Dom 250m2 - ogrzewanie, ??

autor: weglower » 18 mar 2020, 19:38

Witam, Potrzebuję porady odnośnie tego na co przerzucić się z tradycyjnego pieca tak zwanego "kopciucha".
Pod koniec 2019 roku założyłem panele fotowoltaiczne o mocy 5KW, instalacja z lekkim zapasem patrząc na roczne zużycie prądu.
Dom ok 250 m2, budownictwo '96 rok - ściany: 45cm, konstrukcja: pustak żużlobetonowy, izolacja: styropian 6cm, przeważnie przez zimę spalam ok 3,5 tony no ale policzmy że 4t. węgla. W domu na parterze grzejniki aluminiowe, 1 piętro płytowe  plus tylko w dwóchpomieszczeniach podłogówka. Co było by dla mnie najbardziej opłacalne, zważając czy może jednak nie, na to że mam panele i żeby kierować się ku wykorzystywaniu tego prądu. Rozważałem wiele opcji i wielu fachowców ale żaden nie potrafił doradzić konkretnie. Wiadomo że chciałbym żeby było tanio i dobrze choć brałem pod uwagę różne opcje polecane przez różnych majstrów: 
- Kocioł indukcyjny firmy pererko 10 KW (chyba najdroższa opcja),
- pompa ciepła powietrze 10KW + grzałka 6/9 KW z termostatem 
- grzałka 9 KW + bufor (choć nie wiem czy sama grzałka "wyrobi") więc może do tego awaryjnie do tzwn. dogrzania:
- piec gazowy  (lub sam piec gazowy -jest zrobione przyłącze)
- piec elektryczny (chociaż o tej opcji wiem najmniej) 
Przekopałem wiele w internecie ale nadal nie wiem na co się zdecydować i co było by najlepszym rozwiązaniem, może ktoś z Państwa miałby jakieś propozycje, żeby nie wyrzucić pieniędzy w błoto i żeby nie płacić majątku za ogrzewanie domu i wody w sezonie zimowym. Z góry dziękuje za poświęcony czas i odpowiedź. pozdrawiam 

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom 250m2 - ogrzewanie, ??

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 mar 2020, 19:29

Proponowałbym ogrzewanie bezpośrednie, bez udziału wody. Jest tanie i komfortowe cały rok.
HVAC - najtańszy komfort.

Andrzej_123
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 03 mar 2021, 10:56
Re: Dom 250m2 - ogrzewanie, ??

autor: Andrzej_123 » 03 mar 2021, 12:53

Miałem podobny dylemat, tylko powierzchnia 140 m2. Dom z lat 90. Ocieplony 15 styropianem. Po miesiącach przemyśleń, rad fachowców i dyskusjach na forach zdecydowałem się na pereko. Jestem po pierwszym sezonie grzewczym. Jest tak jak się spodziewałem.


weglower pisze:Witam, Potrzebuję porady odnośnie tego na co przerzucić się z tradycyjnego pieca tak zwanego "kopciucha".
Pod koniec 2019 roku założyłem panele fotowoltaiczne o mocy 5KW, instalacja z lekkim zapasem patrząc na roczne zużycie prądu.
Dom ok 250 m2, budownictwo '96 rok - ściany: 45cm, konstrukcja: pustak żużlobetonowy, izolacja: styropian 6cm, przeważnie przez zimę spalam ok 3,5 tony no ale policzmy że 4t. węgla. W domu na parterze grzejniki aluminiowe, 1 piętro płytowe  plus tylko w dwóchpomieszczeniach podłogówka. Co było by dla mnie najbardziej opłacalne, zważając czy może jednak nie, na to że mam panele i żeby kierować się ku wykorzystywaniu tego prądu. Rozważałem wiele opcji i wielu fachowców ale żaden nie potrafił doradzić konkretnie. Wiadomo że chciałbym żeby było tanio i dobrze choć brałem pod uwagę różne opcje polecane przez różnych majstrów: 
- Kocioł indukcyjny firmy pererko 10 KW (chyba najdroższa opcja),
- pompa ciepła powietrze 10KW + grzałka 6/9 KW z termostatem 
- grzałka 9 KW + bufor (choć nie wiem czy sama grzałka "wyrobi") więc może do tego awaryjnie do tzwn. dogrzania:
- piec gazowy  (lub sam piec gazowy -jest zrobione przyłącze)
- piec elektryczny (chociaż o tej opcji wiem najmniej) 
Przekopałem wiele w internecie ale nadal nie wiem na co się zdecydować i co było by najlepszym rozwiązaniem, może ktoś z Państwa miałby jakieś propozycje, żeby nie wyrzucić pieniędzy w błoto i żeby nie płacić majątku za ogrzewanie domu i wody w sezonie zimowym. Z góry dziękuje za poświęcony czas i odpowiedź. pozdrawiam 

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Dom 250m2 - ogrzewanie, ??

autor: szari » 03 mar 2021, 13:34

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Proponowałbym ogrzewanie bezpośrednie, bez udziału wody. Jest tanie i komfortowe cały rok.


Ile w zimę ta klima prądu wpierdziela to każdy doskonale wie podobnie jak ten cop co podajesz 6 to w środku lata na grzaniu z włączonymi grzałkami a nie w środku zimy przy -20*C wtedy cop sięga niecałych 2. A dom ogrzewa licznik energii elektrycznej takie ilości prądu musi zliczać.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Kantorek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 92
Rejestracja: 09 lut 2017, 18:55
Re: Dom 250m2 - ogrzewanie, ??

autor: Kantorek » 16 mar 2021, 22:29

na jakie ogrzewanie zdecydowales sie ostatecznie?

kojka
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 70
Rejestracja: 06 sty 2017, 21:17
Re: Dom 250m2 - ogrzewanie, ??

autor: kojka » 17 mar 2021, 14:36

korzystałeś z jakiejś dotacji albo dofinansowania do wymiany kopciucha na lepszy piec? Ja nie wiedzialam ze jest cos takiego i pelne koszty wzielam na siebie, zastanawiam sie czy jest mozliwosc z uwstecznieniem na jakis zwrot chociaz czesci kosztow. Juz i tak finansowo srednio stoimy przez covida wiec ciecia robilmy gdzie sie da. Zmienilismy tez dostawce opału na pana groszka bo dostawa jest darmowa i mozna na raty.

Miler4
Aktywny
Aktywny
Posty: 117
Rejestracja: 09 lut 2021, 13:50
Re: Dom 250m2 - ogrzewanie, ??

autor: Miler4 » 29 cze 2021, 13:59

Również zgadzam się z innymi, że jeśli ktoś chce wykonać sobie ogrzewanie nowoczesne, dopasowane do jego potrzeb to faktycznie można liczyć na wybór jeśli chodzi o kotły grzejne i w tym względzie oferta wypada świetnie.

BetonJarka
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 27 sie 2021, 16:50
Re: Dom 250m2 - ogrzewanie, ??

autor: BetonJarka » 12 wrz 2021, 22:55

Ogrzanie domu o takim metrażu jest bardzo kosztowne, dlatego warto zdecydować się na najbardziej opłacalne rozwiązanie. Moim zdaniem warto zwrócić uwagę na kotły C.O. na ekogroszek - kotły są świetnie wykonane, a ekogroszek to jedno z najbardziej opłacalnych źródeł energii cieplnej. Sam zamówiłem taki piec w zeszłym roku i sprawdza się znakomicie.

Lena80
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 09 lis 2016, 16:07
Re: Dom 250m2 - ogrzewanie, ??

autor: Lena80 » 24 paź 2021, 14:38

Ogrzewanie tradycyjne powoli odchodzi do lamusa nie lepiej zainteresować się ogrzewaniem panelami na podczerwień?

Motyllia
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 26 gru 2016, 17:58
Re: Dom 250m2 - ogrzewanie, ??

autor: Motyllia » 26 paź 2021, 18:58

Lena80 pisze:Ogrzewanie tradycyjne powoli odchodzi do lamusa nie lepiej zainteresować się ogrzewaniem panelami na podczerwień?


Tak, panele na podczerwień znakomicie sprawdzają się w domach jednorodzinnych. U mnie siostra ma takie ogrzewanie w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną . Rachunki małe, a sposób obsługi i komfort w domu doskonały. Z tego co wiem ogrzewanie na podczerwień zamawiali od polskiego producenta, który dokonywał montażu. Panele ma zamontowane na suficie co bardzo ładnie i estetycznie wygląda.

budowlanka23
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 01 maja 2022, 17:51
Re: Dom 250m2 - ogrzewanie, ??

autor: budowlanka23 » 26 maja 2022, 0:29

Polecam pompy ciepła. Świetnie ogrzeją dom bez dużego wysiłku z naszej strony. Koszty eksploatacyjne też są niższe niż w przypadku pieca. Polecam sunking specjalizujących się w montażu paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz magazynów energii. Są prawdziwymi profesjonalistami, a na blogu możesz znaleźć wiele ciekawych informacji na temat OZE

MarkusP88
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 17 maja 2022, 12:14
Re: Dom 250m2 - ogrzewanie, ??

autor: MarkusP88 » 26 maja 2022, 10:01

Pompy ciepła są spoko. Jak masz odpowiedni budżet. Zastanów się też nad fotowoltaiką, bo często opłaca się łączyć pompę z panelami. Wychodzi to wtedy troszkę lepiej finansowo aniżeli instalacja osobno.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], Omgili [Crawler] i 91 gości

Gotowe projekty domów