Dokument zakończenia budowy, a sprzedaż domu

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
ww2891
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 29 sty 2020, 15:43
Dokument zakończenia budowy, a sprzedaż domu

autor: ww2891 » 29 sty 2020, 15:50

Witam. Chciałbym prosić o poradę. Jestem tutaj nowy, nie wiem, czy był już taki temat jak ten, jednak zależy mi na opinii kogoś, kto zna się na rzeczy.

Postaram się pokrótce nakreślić, w czym problem.

Moja znajoma chce sprzedać dom. Jest to dom wybudowany w 1991 roku. Posiada wszystkie dokumenty , mapki, wyciągi z urzędów odnośnie zagospodarowania terenu, księgi wieczyste itp. Zgromadziła wszystkie dokumenty zalecone przez notariusza do podpisania umowy przedwstępnej. Jednak nabywca poprosił o dokument , pozwolenie na użytkowanie, czyli dokument stwierdzający zakończenie budowy tego domu. Dom posiada dokumentację techniczną, jest pozwolenie na budowę wydane w 89 roku, czyli w ustawowym terminie rozpoczęła sie jego budowa. I teraz powstaje kłopot.
Nie wiem, czy dokument zakończenia budowy przez te prawie 30 lat gdzieś zaginął, czy nie został wydany. Właściciele budujący ten dom już nie żyje, jego żona (teraz sprzedająca) nie może odnaleźć tego dokumentu. Osoby mieszkające w tym domu są zameldowane właściwie od początku lat 90tych, w 91 roku został nadany urzędowo numer budynku.

I teraz, moje pytanie, czy osoba chcąca kupić ten dom w tym momencie ma się czego obawiać, że jest to jakaś samowola budowlana albo,że dom nadal widnieje jako niedokończona budowa? W 94 roku zmieniły się przepisy prawa budowlanego, chciałbym się dowiedzieć, czy kupujący może spokojnie taki dom kupić, bez obaw, że jakiś nadzór budowlany stwierdzi, że nie można tam mieszkać.

Powtarzam, dom ma całkowicie czystą sytuację prawną, jest pierwszy właściciel, wszystkie urzędowe, geodezyjne i notarialne sprawy są jak najbardziej w porządku. Jak odnieść się do braku tego zaświadczenia o pozwoleniu na użytkowanie?

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 597
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Dokument zakończenia budowy, a sprzedaż domu

autor: Om3k » 18 mar 2020, 16:33

Jeśli właściciel posiada decyzję o pozwoleniu na budowę – to jest dowód, że nie jest to samowola budowlana. No chyba, że wybudowano inny budynek niż w projekcie. Ale skoro jest również dokumentacja projektowa, to można to sprawdzić i wykluczyć samowolę.
Z tego co piszesz, to jest kłopot, ponieważ właściciel nie posiada decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. A więc jest wątpliwość, czy właściciel dopełnił obowiązku zawiadomienia o oddaniu obiektu do użytkowania lub otrzymania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Jeśli masz decyzję o pozwoleniu na budowę, to sprawdź, czy znajduje się w niej dyspozycja bądź pouczenie o obowiązkach po zakończeniu budowy?
Informacja o tym, czy wymagane było uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, czy wymagane było tylko zawiadomieniu organu o oddaniu obiektu do użytkowania, znajdować się bowiem powinna w decyzji o pozwoleniu na budowę. Jeśli w decyzji o pozwoleniu na budowę nie było nałożonego obowiązku otrzymania pozwolenia na użytkowanie to składało się tylko zawiadomienie. Natomiast organ administracji publicznej nie miał obowiązku potwierdzania przyjęcia zawiadomienia. Być może stąd właściciel nie ma potwierdzenia – dowodu o wykonaniu tego obowiązku.
W wyniku reformy administracji publicznej, Urzędy Rejonowe przekształcono w Starostwa Powiatowe i PINB. Akta spraw związane ze zawiadomieniami przekazywane były do PINB.
Jeśli z powodu planowanej sprzedaży domu jest potrzebne obecnie potwierdzenie zgłoszenia lub decyzja o pozwoleniu na użytkowanie to właściciel powinien zwrócić się o to do PINB. Jeśli akta zaginęły w PINB to za przypadki takie nie mogą ponosić odpowiedzialności zainteresowani obywatele i uzasadniają w takim przypadku zastosowanie wykładni w sytuacjach niejasnych, że należy stosować zasadę „na korzyść strony”.

aneta87
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 05 cze 2018, 9:39
Re: Dokument zakończenia budowy, a sprzedaż domu

autor: aneta87 » 19 sie 2020, 9:21

Dokładnie tak jak mówi przedmówca. Jeśli posiadają pozwolenie na budowę to jak najbardziej zabezpiecza właściciela przed abolicją[ budowlaną. Polecam artykuł https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-bedzie-wygladala-budowlana-abolicja-7657583.html, który porusza ważne kwestie.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości

Gotowe projekty domów