Ogrzewanie elektryczne i fotowoltaika po 2021r

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Nojsza
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 22 lut 2020, 14:11
Ogrzewanie elektryczne i fotowoltaika po 2021r

autor: Nojsza » 22 lut 2020, 14:25

Witam wszystkich zainteresowanych
Moje pytanie jest dość skąplikowane.
Każdy nowo budowany dom po 2021r musi spełnić normę iż współczynnik EP <75kWh/M2*rok.
W takich warunkach użytkowanie instalacji elektrycznej do ogrzewania domu i ciepłej wody jest niewykonalne. Chciałbym w tym przypadku wykorzystać instalacje fotowoltaiczną. Zakładając dom o zużyciu 40kWh/m2rok dla 160,M2 daje nam zużycie roczne energii 6,4MWh. ( W teorii)
Zakładając zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej 9,9kWp wykorzystuje 100% energii na ogrzewanie i CWU z OZE.
Czy w tym wypadku mój współczynnik EP wynosi 0?
Jakie zmiany muszę nanieść w projekcie budowlanym aby mógł coś takiego wykonać legalnie i odebrać budynek gdy w projekcie mam ogrzewanie gazowe?

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ogrzewanie elektryczne i fotowoltaika po 2021r

autor: Enerbau » 23 lut 2020, 1:54

Nie widzę problemu. Ustawodawca postawił warunek dla budynków ogrzewanych prądem, aby zainstalowana instalacja fotowoltaiczna, pokrywała część kosztów ogrzewania budynku ze źródeł odnawialnych. O ile się nie mylę, to minimalna moc fotowoltaiki wynosi ok. 4 kWp.

Przy zastosowaniu ogrzewania na podczerwień, zużycie energii na ogrzewanie, dla budynku o zapotrzebowaniu 40 kWh/m2/rok, przy powierzchni ogrzewanej 160 m2, powinno wynosić, ok. 3600 kWh za sezon grzewczy.

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika, sposobu izolacji budynku oraz jego konstrukcji. Proponuję zapoznać się z kosztami ogrzewania jednego z naszych domów opomiarowanych.

https://enerbau.pl/dom-dobroszow-olesnicki-169-m²​/

Nojsza
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 22 lut 2020, 14:11
Re: Ogrzewanie elektryczne i fotowoltaika po 2021r

autor: Nojsza » 23 lut 2020, 10:07

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Zapoznam się z ofertą Państwa firmy, ale chciałbym zapytać czy wykonują Państwo niezbędna dokumentację do zmiany systemu ogrzewania budynku?
Nie znam się na dokumentacji - ale szukam własnie firmy , dzięki której ogrzewanie elektryczne w moim domu będzie w pełni legalne i będę mógł odebrać budynek, gdy w projekcie zastosowano ogrzewanie gazowe.
Pozdrawiam i proszę o odpowiedź

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ogrzewanie elektryczne i fotowoltaika po 2021r

autor: Enerbau » 23 lut 2020, 22:41

Wystarczy, by architekt w charakterystyce energetycznej budynku podał ogrzewanie elektryczne jako ogrzewanie alternatywne i dodatkowo, że energia będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych. Wtedy nie będzie obowiązywał współczynnik nakładu (x3), który obligatoryjnie jest podawany w przypadku ogrzewań prądem.
Współczynnik ten w charakterystyce energetycznej robi z budynku o zapotrzebowaniu energetycznym 40 kWh/m2rok, budynek który zużywa 120 kWh/m2/rok!
Taka ściema dla maluczkich. Podobno chodzi tu o ekologię. Dla węgla wynosi on (x1,1) .

W rzeczywistości budynek o wyliczonym zapotrzebowaniu 40 kWh/m2/rok zużywa przy
zastosowaniu ogrzewania podczerwienią 27 kWh/m2/rok!

Cud? Nie, fizyka!

Nojsza
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 22 lut 2020, 14:11
Re: Ogrzewanie elektryczne i fotowoltaika po 2021r

autor: Nojsza » 25 lut 2020, 0:43

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Ja fizykę doskonale rozumiem, jestem inż elektrykiem, dlatego ogrzewanie elektryczne i fotowoltaika wyjdzie mnie przy własnoręcznym wykonaniu wybitnie tanio. Jedynie zapłacę za materiały.
Jeśli chodzi o tą "podczerwień" - nie chce się kłócić, bo odpowiedzi podane w tym temacie były mi bardzo przydatne i bardzo za nie dziękuję, natomiast wiem czym się różni podczerwień a czym są kable grzejne, lub folie grzejne :-). Nie chce się rozowdzić nad tym. Grunt że to działa.
Dla mnie, jako inwestora, najważniejsze jest to że za niewiele wyższą cenę ogrzewania wodnego podłogowego, z piecem na ekogroszek bądź inne cudo ekologi, mam darmowe ogrzewanie podłogowe elektryczne, ciepłą wodę użytkową i darmową energię elektryczną w domu. Zapewne różnica cenowa będzie wahała się 5-15 tyś zł ( nie liczę swojej robocizny, vs, liczę robociznę hydraulika) a prąd przez minimum 20 lat będzie za 0zl, a wygoda w domu niesamowita.
Inwestycja zwróci się błyskawicznie.
Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie elektryczne i fotowoltaika po 2021r

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 lut 2020, 9:11

Nojsza pisze:Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Ja fizykę doskonale rozumiem, jestem inż elektrykiem, dlatego ogrzewanie elektryczne i fotowoltaika wyjdzie mnie przy własnoręcznym wykonaniu wybitnie tanio. Jedynie zapłacę za materiały.
Jeśli chodzi o tą "podczerwień" - nie chce się kłócić, bo odpowiedzi podane w tym temacie były mi bardzo przydatne i bardzo za nie dziękuję, natomiast wiem czym się różni podczerwień a czym są kable grzejne, lub folie grzejne :-). Nie chce się rozowdzić nad tym. Grunt że to działa.
Dla mnie, jako inwestora, najważniejsze jest to że za niewiele wyższą cenę ogrzewania wodnego podłogowego, z piecem na ekogroszek bądź inne cudo ekologi, mam darmowe ogrzewanie podłogowe elektryczne, ciepłą wodę użytkową i darmową energię elektryczną w domu. Zapewne różnica cenowa będzie wahała się 5-15 tyś zł ( nie liczę swojej robocizny, vs, liczę robociznę hydraulika) a prąd przez minimum 20 lat będzie za 0zl, a wygoda w domu niesamowita.
Inwestycja zwróci się błyskawicznie.
Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.

Mam w starym domu instalację HVAC rekuperacja + pompa ciepła + ogrzewanie elektryczne + ogrzewanie wody. Zapłaciłem za instalację w 2015 12000 zł . Byli z innogy i stwierdzili, ze za małe rachunki na fotowoltaikę .
HVAC - najtańszy komfort.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Ogrzewanie elektryczne i fotowoltaika po 2021r

autor: szari » 25 lut 2020, 11:08

A co ma Innogy do fotowoltaiki? To sprzedawca energii elektrycznej a nie inspektor do spraw fotowoltaiki. Brzęczu miesza się w zmyślaniu
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

kurczefelek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 67
Rejestracja: 15 mar 2014, 12:31
Lokalizacja: Wawa
Re: Ogrzewanie elektryczne i fotowoltaika po 2021r

autor: kurczefelek » 29 lut 2020, 20:39

Warto może zamówić sobie w takim przypadku audyt fotowoltaiczny? Ja mogę polecić firmę pgmpv, która taki audyt wykonuje. Na pewno pomogą ocenić, jak fotowoltaika sprawdzi się u Ciebie.

Nojsza
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 22 lut 2020, 14:11
Re: Ogrzewanie elektryczne i fotowoltaika po 2021r

autor: Nojsza » 07 kwie 2020, 15:07

Audyt fotowoltaiczny to mi może kolega ze studiów wykonać, natomiast tak jak z ludźmi zajmującymi się tym rozmawiałem ( studiuję elektrotechnike na PW, mgr), moc 9,9kwp będzie napewno wystarczająca na ogrzewanie, ciepłą wodę i bieżące zużycie energii elektrycznej w domu. Nie ma realnych szans , że mój rachunek będzie opiewał na 0kwh, natomiast kwoty do zapłaty będą bardzo niskie.
Bardzo wszystkim dziękuję za posty. Temat można zamknąć.
Z firmą Enerbau będę kontaktował się już telefonicznie.

mario10
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 88
Rejestracja: 27 maja 2017, 21:44
Re: Ogrzewanie elektryczne i fotowoltaika po 2021r

autor: mario10 » 08 maja 2020, 20:47

Nie wszystkie firmy liczą sobie osobno za audyt. W Levadzie ogarniesz temat kompleksowo. Fachowcy wypytają o zapotrzebowanie na energie, lokalizacje itp., podjadą jak trzeba, ocenią teren i dopasują oferte. Pózniej oni tez montuja i serwisują co roku

robert.abramowicz90
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 08 maja 2020, 15:28
Re: Ogrzewanie elektryczne i fotowoltaika po 2021r

autor: robert.abramowicz90 » 13 maja 2020, 14:52

w ogóle nie płaciłem za audyt a technik juz był następnego dnia. Dziwnie, ze firma liczy sobie za audyt

adam.watly1
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 08 maja 2020, 15:06
Re: Ogrzewanie elektryczne i fotowoltaika po 2021r

autor: adam.watly1 » 18 maja 2020, 12:30

robert.abramowicz90 pisze:w ogóle nie płaciłem za audyt a technik juz był następnego dnia. Dziwnie, ze firma liczy sobie za audyt


ja tak samo nie płaciłem za audyt a było wszystko bardzo dobrze przygotowane i instalacja na dachuj od miesiąca :)

iwona.kukula1
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 08 maja 2020, 15:24
Re: Ogrzewanie elektryczne i fotowoltaika po 2021r

autor: iwona.kukula1 » 21 maja 2020, 13:21

ja tak samo nie płaciłam za audyt. Po 1 telefonie ustaliłam z zielonym voltem termin audytu pan przyjechal wszystko sprawdził i nic nie płaciłam. Przygotowali ofertę i jasno wytłumaczyli cały proces więc ich wzięłam bo lubię mieć wszystko klarowne

adam.watly1
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 08 maja 2020, 15:06
Re: Ogrzewanie elektryczne i fotowoltaika po 2021r

autor: adam.watly1 » 26 maja 2020, 11:05

iwona.kukula1 pisze:ja tak samo nie płaciłam za audyt. Po 1 telefonie ustaliłam z zielonym voltem termin audytu pan przyjechal wszystko sprawdził i nic nie płaciłam. Przygotowali ofertę i jasno wytłumaczyli cały proces więc ich wzięłam bo lubię mieć wszystko klarowne


też mam właśnie od nich :)

Beage
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 21 gru 2022, 8:57
Re: Ogrzewanie elektryczne i fotowoltaika po 2021r

autor: Beage » 01 mar 2023, 12:10

Wybierając pompę ciepła można brać pod uwagę rożne firmy i wykonawców. Na pewno w Radomiu działa oferta przygotowywana przez fabrykę energii. Montaż pomp znanych producentów, autoryzacja z ich strony. Solidni wykonawcy oferujący także pełen serwis instalacji.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 183 gości

Gotowe projekty domów