Brak pozwolenia na budowę. Pilne

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Joanna7979
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 11 lut 2020, 13:20
Brak pozwolenia na budowę. Pilne

autor: Joanna7979 » 11 lut 2020, 13:42

Witam.
Bardzo proszę o pomoc bo juz nie wiem co nam robić. We wrześniu ubiegłego roku upatrzylam sobie małą działkę, poszłam do gminy PRZED zakupem dzialki dowiedziec się jaki budynek mogę tam postawic, Pan kierownik z wydziału planowania przestrzennego powiedzial mi , ze na tej działce mogę postawic jeden dom ba granicy ze ślepą scianą bo tam hest cały pas 7 działek pod zabudowę szeregową, moja dzialka miala byc pierwsza , narożna, powiedzial mi także , ze moj dom moze stanąc jako pierwszy i do niego doklei się następny. Zakupilam tą działkę , zliozyłam o pozwolenie na budowę i NIE dostalam go, naczelnik twierdzil, ze zabudowa szeregowa to 3 domu i trzeba naraz wnioskowac na te 3 domy na trzech dzialkach polozonych obok siebie. Wrocilam z tą decyzją to gminy ram nadal twierdzono , ze to Starostwo sie myli i ze ja mogę ram zaczàc ciąg szeregowy sama bez sąsiadow, poprosilam wiwczas aby Pan kierownik na lpismie mi todal, stało sie tak, takie pismo id gminy otrzymalam, z tym pismem od nich i koim odwolanie zlozylam to wszystko do Wojewody i po pol roku czekania otrzymalam dzis od Wojewody decyzhę negatywną, podtrzymującą zdanie starostwa. Wynika z tego ze kierownik w gminie wprowadzil mnie w bład jeszcze przed zakupem działki. Proszę czy ktos z Państwa moze mi doradzic co ja w tej sytuacji mogę zrobic, nie mam zadnych pieniędzy zeby zakupic inną działkę, proszę o jakąs poradę , jestem naprawde zalamana tą sytuacją.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Brak pozwolenia na budowę. Pilne

autor: Om3k » 11 lut 2020, 14:46

Czy możesz zamieścić skany decyzji administracyjnych?

Joanna7979
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 11 lut 2020, 13:20
Re: Brak pozwolenia na budowę. Pilne

autor: Joanna7979 » 11 lut 2020, 20:15

Tak wrzucę skan dokumentow jak tylko listem przyjdzie mi uzasadnienie od wojewody ( bo o tum, ze decyzje otrzymam negatywną dowiedzialam sie telefonicznie)

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Brak pozwolenia na budowę. Pilne

autor: Om3k » 12 lut 2020, 8:57

To na razie wrzuć decyzję o warunkach zabudowy bądź wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzję odmowną Starosty i pismo z gminy.
Zakryj dane osobowe itp.

euro_tuned
Aktywny
Aktywny
Posty: 290
Rejestracja: 01 lip 2018, 19:11
Re: Brak pozwolenia na budowę. Pilne

autor: euro_tuned » 12 lut 2020, 22:31

Kluczowe są warunki zabudowy, a nie ustna opinia jakiegoś pana. Co masz w warunkach zabudowy?!

Joanna7979
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 11 lut 2020, 13:20
Re: Brak pozwolenia na budowę. Pilne

autor: Joanna7979 » 13 lut 2020, 14:42

W wypisie jest zalus ze ba tym terenie jest przewidziaba zabydowa szeregowa i to jest zrozumiale, problem w tym ze Starostwo uwaza ze zabudowa szeregowa oznacza ze mysze razem z sąsiadami wystepiwac o budowe zeby byly 3 domy naraz, w gminue zas przed zakupem dzualki kierownik planistyki mowil ze owszem szeregowa zabydowa, ale ze chodzi tu o to ze mam wybudowac budynek ba granicy ze slepą ścianą bez obowiązku występowania o pozwolenie na budowę wlascicieli pozostalych dwoch dzialek, zreszta pytalam tych wlascicieli, oni budowac nie chcą a ja bez nich tez jak sie okazuje nie moge. Pizniej wrzuce skany.

euro_tuned
Aktywny
Aktywny
Posty: 290
Rejestracja: 01 lip 2018, 19:11
Re: Brak pozwolenia na budowę. Pilne

autor: euro_tuned » 13 lut 2020, 14:50

Masz się zastosować do tego co masz w warunkach zabudowy. Cała reszta nie ma znaczenia.

Joanna7979
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 11 lut 2020, 13:20
Re: Brak pozwolenia na budowę. Pilne

autor: Joanna7979 » 13 lut 2020, 18:19

Nie mam warunkiw tylko wypis z planu, sle tu nie chodzi o to czy ram na byc szeregowa czy nie bo wiadomo ze tak bo taki jest zalpis w planie, problem tu jest w interpretacji czy musimy 3 budynki na raz stawiac z sąsiadami czy tez mozemy te szeregowki budowac nie pokolei? To jest problemem , bo gmiba ktora plan tworzyla twierdzi ze mozemy nie pokolei budowac a starostwo twierdzi ze musimy razem.

euro_tuned
Aktywny
Aktywny
Posty: 290
Rejestracja: 01 lip 2018, 19:11
Re: Brak pozwolenia na budowę. Pilne

autor: euro_tuned » 13 lut 2020, 18:54

Jak nie masz WZ to nic nie zbudujesz.

Joanna7979
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 11 lut 2020, 13:20
Re: Brak pozwolenia na budowę. Pilne

autor: Joanna7979 » 13 lut 2020, 19:15

Przeciez jak jest plan to nie wystepuje sie o warunki zabudowy, u nas jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wiec zgodnie z tym stawia sie budynek o warunki wystepuje sie jak planu zagospodarowania nie ma.

euro_tuned
Aktywny
Aktywny
Posty: 290
Rejestracja: 01 lip 2018, 19:11
Re: Brak pozwolenia na budowę. Pilne

autor: euro_tuned » 13 lut 2020, 20:04

Ok, nie doczytałem że masz tam miejscowy PZT. Decyzyjny jest ten kto daje zgode na budowe czyli starostwo itp.

Edyta śląskie
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 04 sie 2021, 9:15
Re: Brak pozwolenia na budowę. Pilne

autor: Edyta śląskie » 04 sie 2021, 10:09

Dzień dobry
Zakupiłam działkę przy drodze wewnętrznej skarbu państwa.
Główna działka została podzielona na 5 mniejszych. 3 bardziej oddalone od drogi publicznej były na tzw. WZ, a dwie bliżej drogi publicznej są z planem zagospodarowania. I tu zaczyna się mój problem. Wszyscy zakupiliśmy działki w jednym dniu. Osoby które zakupiły działki na WZ juz się pobudowały w zeszłym roku. Ja zakupiłam druga działkę w rzędzie z planem zagospodarowania. W tym roku planowałam rozpocząć budowę, ale nie dostałam pozwolenia na budowę ! W uzasadnieniu, kiedy wezwano mnie do uzupełnienia wniosku wskazano, że w planie istnieje ciąg rowerwo-pieszy i z tego powodu kazano, jak się wyraził naczelnik, udowodnić mi, że mam dostęp do drogi publicznej . W odpowiedzi napisałam, że przy tej drodze jest już zabudowa, brak jest znaków mówiących o zakazie ruchu dla samochodów, we wszystkich posiadanych przeze mnie dokumentach widnieje wpis, że posiadam dostęp do drogi publicznej przez drogę wewnętrza skarbu państwa. Napisałam do Naczelnika Gminy z zapytaniem o rzeczony ciąg rowero-pieszy i w odpowiedzi napisano, że w gminie w której zakupiłam działkę niema i nigdy nie będą budowane ściezki rowerowe.
Niestety naczelnik uznał, że te wszystkie zgromadzone przeze mnie "dowody" nic nie wnoszą do sprawy i dostałam decyzje odmowną. Najpierw była to informacja telefoniczna. Po kilku dniach dostałam kolejny telefon od sympatycznej pani z biura, że mogę sie powołać na Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, roździał 2 - Dojścia i dojazdy , paragraf 14, pkt 3. wg pani z biura powinnam zwrócicc się do działu nieruchomości i poprosić o pozwolenie przejazdu działkami skarbu państwa. I jeśli tylko dostanę pozwolenie na przejazd to architektura bez problemu rozpatrzy ponownie mój wniosek o wydanie pozwolenia na budowę i bedzie on pozytywny. Ale na tą chwilę będzie odmowa. Zwróciłam się więc do biura nieruchomości i po 30 dniach dostała informacje, że mam doprecyzować czy chodzi mi o słuzebność ? Dobrze że nie czekałam na odpowiedz, tylko złozyłam odwołanie do Urzędu Wojewódzkiego od decyzji naczelnika, bo miałam na to tylko 14 dni i po tym czasie wszystkie drogi miałabym juz zamkniete.
Nie chcę wchodzić w służebnośc, ponieważ domy na WZ nie były wezwane do jej ustanowienia, więc dlaczego ja mam w to wchodzić ? Jedna z działek skarbu państwa oznaczona jest w planach jako "dr", za zgodą starostwa została jej już nadana nazwa nomen omen ul Urocza ;(
Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem ?

Kayac
Aktywny
Aktywny
Posty: 244
Rejestracja: 25 lut 2019, 9:17
Re: Brak pozwolenia na budowę. Pilne

autor: Kayac » 27 gru 2023, 8:53

Pozwolenie na budowę a zebranie wszystkich potrzebnych dokumentów do pozwolenia to zupełnie dwie różne rzeczy. Pozwolenie na budowę, o ile wszytsko zebrało się jak należy, to kwestia miesiąca. Ale zbieranie wszystkich potrzebnych dokumentów do pozwolenia to owszem 1,5/2 lata

Przyspieszyć można na budowie domu. I wybrać technologię budowy z prefabrykatów; https://greenhomes.pl/domy/

Jaką oferuje Greenhomes.
[img]https://greenhomes.pl/wp-content/uploads/2020/12/greenhomes-dom-poltora


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

Gotowe projekty domów