Budowa domu jednorodzinnego plus magazynu z biurem / sklepu

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

GepardWatches
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 14 sty 2020, 14:32
Budowa domu jednorodzinnego plus magazynu z biurem / sklepu

autor: GepardWatches » 14 sty 2020, 14:56

Od ponad roku szukam w okolicy działek, na których chciałbym zamieszkać wraz z żoną. Z racji, że prowadzę działalność gospodarczą (sklep wysyłkowy) na chwilę obecną wynajmuję lokal, ale jak to zwykle bywa przy udanym biznesie, rozwój działalności jest ograniczony przez metraż, a z kolei ceny przestrzeni magazynowych, które mnie interesują są dużo wyższe niż ten który mam obecnie. W związku z powyższym potrzebowałbym działki (powyżej 1500m^2) lub działek sąsiednich na których mógłbym wybudować dom oraz mały magazyn. Na chwilę obecną liczę na około 80-100m^2 magazynu i jakieś 40m^2 przestrzeni biurowej a do tego oczywiście dom który z garażem zajmowałby drugie tyle. Nie ukrywam, że problem jest ze znalezieniem działki, które mają w większości ustalone warunki zabudowy oraz jak wiadomo przy dużym mieście ceny są zawrotne, więc szukam czegoś trochę dalej od miasta (na terenie powiatu obornickiego w Wielkopolsce), jednak na chwilę obecną największy problem mam z interpretacją. Jeżeli działka ma ustalone warunki zabudowy na dom jednorodzinny, to czy jest jakiś realny i zgodny z prawem sposób na np. zmianę tego i wybudowania dwóch niezależnych od siebie budynków na jednej działce, gdzie jeden będzie pełnił funkcję sklepu / magazynu z biurem (wysokość nie przekraczająca 4m) a drugi normalnego domu? Jeżeli takiej możliwości nie byłoby na pojedynczej działce to czy jest taka możliwość przy zakupie dwóch działek gdzie jedna miałaby przeznaczenie pod dom a druga pod sklep? Szukałem porad w sieci jednak moje pytanie nie jest standardowe i trudno mi było znaleźć cokolwiek w tym temacie. Wydaje mi się (sądząc po innych artykułach), że można starać się o zmianę warunków zabudowy ale nie wiem czy jest tak na pewno i w takim przypadku na ile by to było realne. Poza tym wydaje mi się, że taka możliwość istnieje, ponieważ znam w okolicy wiele prywatnych posesji, które po jakimś czasie dobudowywały sobie hale, wiaty, sklepy czy innego rodzaju obiekty nakierowane na działalność zarobkową. Jednak z racji, że prawo budowlane ciągle ewoluuje wolałbym zasięgnąć rady u doświadczonych użytkowników. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Dasos
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 20 sty 2012, 16:09
Re: Budowa domu jednorodzinnego plus magazynu z biurem / sklepu

autor: Dasos » 27 sty 2020, 15:51

Najlepiej dowiedz się w urzędzie gminy, do której należy działka.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Yandex [Bot] i 31 gości

Gotowe projekty domów