Dom chłodny latem i ciepły zimą – energooszczędne rozwiązania

Szukasz odpowiedniego materiału na ściany swojego domu? Nie wiesz jakie materiały będą odpowiednie do ich wzniesienia i wykończenia? Jakie trzeba ponieść koszty wynajęcia ekipy remontowej? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Redakcja
Redakcja
Posty: 5433
Rejestracja: 02 cze 2003, 8:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Dom chłodny latem i ciepły zimą – energooszczędne rozwiązania

autor: Redakcja » 26 cze 2017, 11:27

Choć budownictwo energooszczędne jest w naszym kraju coraz bardziej powszechne, to w dalszym ciągu istnieje spora grupa inwestorów... Dom chłodny latem i ciepły zimą – energooszczędne rozwiązania >>
Redakcja

MarcinMM
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 04 lip 2016, 14:46
Dom chłodny latem i ciepły zimą – energooszczędne rozwiązania

autor: MarcinMM » 26 cze 2017, 11:27

Napisaliscie jedna bardzo wazna rzecz- Nie warto w domu energooszczędnym stosowac zwykla wentylacje grawitacyjna. Znacznie lepszy rozwiazaniem jest wentylacja mechaniczna i rekuperator. Sam mam dom z rekuperatorem od Wanasa i bardzo sobie chwale takie rozwiazanie, poczatkowo wydaje sie kosztowne, ale to inwestycja na lata.

szikata
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 77
Rejestracja: 27 gru 2017, 12:06
Dom chłodny latem i ciepły zimą – energooszczędne rozwiązania

autor: szikata » 30 gru 2019, 21:51

Wystarczy zastosować materiały o dużej bezwładności termicznej - mało kto o tym w Polsce myśli, bo liczy się dążenie do jak najniższego współczynnika izolacyjności termicznej (tzw. "U"). Ale to tak naprawdę właśnie bezwładność cieplna decyduje o tym, w jakim czasie dom przegrzeje się w lecie. Izolacja nie służy przecież do tego, żeby w jakiś magiczny sposób odbijać promienie słoneczne - po prostu się nagrzeje od upału i "wpuści" ciepło do ściany. A od ściany nagrzeje się cały dom. Jedyna opcja to zastosowanie materiału konstrukcyjnego o dużej bezwładności cieplnej, czyli na tyle ciężkiego i akumulującego ciepło, żeby maksymalnie opóźnić moment przegrzania ściany. Takim materiałem są ciężkie materiały konstrukcyjne typu silikat albo Porotherm - najlepiej murowany na zaprawę cementowo-wapienną. Jest to zresztą po prostu kolejny argument za tego typu materiałami konstrukcyjnymi. Drugi, równie ważny moim zdaniem, to izolacyjność akustyczna.

erzecznikkt
Aktywny
Aktywny
Posty: 185
Rejestracja: 15 lip 2014, 14:08
Re: Dom chłodny latem i ciepły zimą – energooszczędne rozwiązania

autor: erzecznikkt » 22 sty 2020, 12:21

To prawda, teraz często stosuje się lekkie konstrukcje budynków, przez co posiadają mniejszą stateczność cieplną niż dawne domy murowane z tradycyjnej pełnej cegły. Termoizolacja może zwiększyć stabilność cieplną budynku, jednak pod warunkiem zastosowania jej odpowiednio grubej warstwy. Warto pamiętać, że im grubsza ściana, tym większa akumulacyjność i lepsza ochrona przed przenikaniem wysokich temperatur do wnętrza.

Awatar użytkownika
spiderwoman
Aktywny
Aktywny
Posty: 124
Rejestracja: 15 lut 2011, 9:14
Re: Dom chłodny latem i ciepły zimą – energooszczędne rozwiązania

autor: spiderwoman » 26 sty 2020, 22:03

Termoizolacja zwiększy bezwładność (stateczność) termiczną tylko w niewielkim zakresie. To wynika z niewielkiej pojemności cieplnej samej warstwy izolacji. Tak więc optymalne rozwiązanie to raczej zastosowanie materiału konstrukcyjnego o odpowiednio dużej bezwładności termicznej - czyli właśnie ceramiki poryzowanej albo silikatu. Nienajgorsze do tego celu jest też drewno konstrukcyjne, ale tam problem jest z izolacyjnością akustyczną i specyficznymi rozwiązaniami stropowymi, które są dla mnie nieakceptowalne z uwagi na trzeszczenie :P Najlepszym rozwiązaniem gwarantującym wszystkie kluczowe parametry ściany na właściwym poziomie to moim zdaniem Porotherm, który również w kwestii bezwładności jest bardzo dobry.
dom cały w remoncie to nie problem!


Wróć do „Ściany”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości

Gotowe projekty domów