Pompa Ciepła Powietrze - Powietrze

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Iros91
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 54
Rejestracja: 26 lis 2019, 12:46
Re: Pompa Ciepła Powietrze - Powietrze

autor: Iros91 » 08 sty 2020, 18:26

Widziałem rozwiązania jak robili w warstwie pod izolacją. W pierwszej warstwie betonu.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Pompa Ciepła Powietrze - Powietrze

autor: szari » 08 sty 2020, 22:15

On doradza..i widziałeś nie JEGO ale ekipę którą robiła czarną robotę.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Pompa Ciepła Powietrze - Powietrze

autor: denvi » 09 sty 2020, 8:27

Można, pewnie, że można. Tylko czy się przjrzałes jakie jest światło, tzn. wysokośc od dołu kanału do krawędzi skrzynki rozprążnej. Ok. 50-60 cm, które musisz czymś wypełnić. Można izolacją, Będzie zajedobrze zaizolowany grunt. ;) Niektórzy szalują kanały, a pozostałą powierzchnię wypełniają żwirem i zalewają. Poszukaj sobie fotek w sieci.
Wydaje mi sie że w szkieletowcu można to zrobić taniej. Oddając część powierzchni na zabudowę pionów lub poszerzenie ścian i schowanie tam kanałów. Wszystkie opcje są dopuszczalne.

Iros91
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 54
Rejestracja: 26 lis 2019, 12:46
Re: Pompa Ciepła Powietrze - Powietrze

autor: Iros91 » 09 sty 2020, 14:54

Pewnie i tak w stropie puszczę kanały. Parter będzie grzany z góry a piętro od dołu ;)

Iros91
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 54
Rejestracja: 26 lis 2019, 12:46
Re: Pompa Ciepła Powietrze - Powietrze

autor: Iros91 » 23 sty 2020, 23:18

Zastanawiam się czy założyć dwie osobne jednostki , po jednej na kondycję . A może system Feelco? Korzysta ktoś może z tego systemu?

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Pompa Ciepła Powietrze - Powietrze

autor: denvi » 24 sty 2020, 8:58

Nadmuch jak każdy inny. Pytałem ich o wycenę. Polski Komfort też. Cena z kosmosu. (60-70 tys.). Z wszystkimi "bajerami" jak filtry nawilżacz i rekuperator pewnie do stówki dobijesz. Też nie pogadasz, że chciałbyś, z czegoś zrezygnować itd. Oni wiedzą lepiej i "będzie pan zadowolony".
Sprzet przemycany z hameryki. Danych o SCOP, czy etykiety energetycznej nie uwidzisz. (przynajmniej 3 lata temu tak było). Ta jednostka wewnętrzna "Feelco" wygląda jak piec nadmuchowy, z tym, że zamiast palnika gazowego wsadzono nagrzewnicę. Taki retrofit dla wysłużonych pieców używanych w Stanach i Kanadzie. No i zapytaj gdzie mają zakład produkcyjny tego "Feelco" :lol:
Czy nie lepiej zestaw kanałowy (czyli pompę i jed. wew.) wziąć od jednego producenta. Nie będzie też problemów z serwisem. A tu jesteś zwiazany z firmą na "ament". Ciekawy czy mają magazyn część? Pytanie retoryczne. Znając realia - raczej nie.
Poczekasz sobie z miesiąc na dostawe ze Stanów. W środku zimy to nic przyjemnego.

Iros91
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 54
Rejestracja: 26 lis 2019, 12:46
Re: Pompa Ciepła Powietrze - Powietrze

autor: Iros91 » 24 sty 2020, 13:31

Dostałem wycenę na 26 tys złotych. Feelco na PC Mitsubishi. Rekuperacja i nawilżacz to dodatkowe ok 9 tys zł.

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Pompa Ciepła Powietrze - Powietrz

autor: denvi » 24 sty 2020, 17:28

26 jest Ok. Dobra cena. Podobnie miałem wycenioną instalację z pompą 7kW. Taka na styk wg OZC. Jednak namówili mnie na mocniejszą 10kW. Większa PC, większe kanały. Wyszło mi 10 tys. więcej.

Iros91
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 54
Rejestracja: 26 lis 2019, 12:46
Re: Pompa Ciepła Powietrze - Powietrze

autor: Iros91 » 24 sty 2020, 21:11

Ta wycena jest na PC o mocy 6 kw o ile dobrze pamiętam. Nie mogę dokopać się do wyceny. Chyba jak jest na PC Mitsubishi to raczej problemu z naprawami i części zamienne nie powinny stanowić problemu.
Czekam właśnie na wycenę z polskiego komfortu, zobaczymy co oni odpowiedzą.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pompa Ciepła Powietrze - Powietrze

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 26 sty 2020, 15:08

Iros91 pisze:Ta wycena jest na PC o mocy 6 kw o ile dobrze pamiętam. Nie mogę dokopać się do wyceny. Chyba jak jest na PC Mitsubishi to raczej problemu z naprawami i części zamienne nie powinny stanowić problemu.
Czekam właśnie na wycenę z polskiego komfortu, zobaczymy co oni odpowiedzą.

Mitsubishi i to HEAVY 6 kW jednostka zewnętrzna katalogowo kosztuje 1880Euro dwie kanałówki po 3.5kW to 1380 euro to 14000 zł netto . Instalator poczatkujacy ma minimum 25% to 10500zł -
czyli 14000 za montaż?
HVAC - najtańszy komfort.

Iros91
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 54
Rejestracja: 26 lis 2019, 12:46
Re: Pompa Ciepła Powietrze - Powietrze

autor: Iros91 » 26 sty 2020, 19:52

Sądziłem , że to przyzwoita cena. A na ile Pan wyceni taki montaż ? Od początku do końca . Z kanałami itd?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pompa Ciepła Powietrze - Powietrze

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 sty 2020, 5:24

Iros91 pisze:Sądziłem , że to przyzwoita cena. A na ile Pan wyceni taki montaż ? Od początku do końca . Z kanałami itd?

Te 6 kW to z jedną kanałówką? Kanałówka mitsubishi heavy 6 kW kosztuje katalogowo 2500 euro to jeszcze 800 euro taniej.
odradzam montaż tak dużej a więc i głośnej kanałówki, lepiej dać dwie w systemie multi. Krótsze kanały i strefy , oraz prostszy montaż

Nie wyceniam robocizny bo nie zajmuję się tym . U mnie za podłaczenie wziął rok temu 1000zł. Rozdzielacze i kanały antybakteryjne izolowane 160mm to maksymalnie 2000zł
roboty na jeden dzień
Wg mnie 7000-8000 zł za robotę to wystarczająco, zwłaszcza, że na materiale jeszcze ma instalator 3000zł
Dwie kanałówki w systemie multi z kanałami antybakteryjnymi rozdzielaczami i anemostatami nie powinno kosztować więcej jak 22000 brutto Ma zarobku drugie tyle co koszt materiałów i jeden dzień roboty.
HVAC - najtańszy komfort.

Iros91
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 54
Rejestracja: 26 lis 2019, 12:46
Re: Pompa Ciepła Powietrze - Powietrze

autor: Iros91 » 27 sty 2020, 9:36

Dostałem jeszcze wycenę na dwie osobne jednostki Gree o ile dobrze pamiętam. Za 20.000 zł.
Raczej zdecyduje się na montaż dwóch jednostek , każde piętro osobna. Nie będę musiał w ten sposób grzać tak samo całego domu.

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Pompa Ciepła Powietrze - Powietrze

autor: denvi » 27 sty 2020, 9:41

Mitsubishi Electric i Mitsubishi Heavy Industries to zupełnie inne firmy.
Feelco oferuje Mitsubishi E, nie Heavy. Zubadany i jakiś prostszy model. Nie wiadomo co wycenili, czy to kanałówka czy jednostaka wewnątrzna, ta piecopodobna, sygnowana przez Feelco? Wydaje mi się, że nie ma Zubadanów powietrze-powietrze. Po drugie, ta jed. nadmuchowa wygląda na zasilaną wodą. Wnioskuję po pośrednicy przyłączy. Więc pompa to powietrze-woda.
Druga kwestia jest taka, że nikt nie robi całej instalacji na "flakach", jak Brzęczkowski. O uszkodzenie cienkiej folii nie trudno. Wyczyścić się tego nie da. No i z rozerwanego wewnątrz przewodu bedzie "wylatać" wata. Raczej nikt nie chciał by tego wdychać.
Trzecia sprawa. PC PW zrobi od razu ciepła wodę. Przy "klimatyzatorach" musisz montować boiler elektryczny lub PC PW do CWU.
Jeżeli jest to PC PW, kanały stalowe, to cena jest podejrzanie niska. Nie będzie to raczej Zubadan. To jedne z najlepszych pomp na rynku, ale kosztują też odpowiednio. Stawiał bym na Ecodana.
Iros91, zdradź może więcej szczegółów, to będzie można porównać jabłko do jabłka. Na razie to takie strzelanie z gumy w majtach. ;)
Jeszcze jedna uwaga. Mam 10kW i jej nie słychać na 1 biegu (minimalny szum powietrza na kratce powrotnej, w końcu to 1000m3/h). Przy zamkniętych drzwiach w sypialniach nawet na 3 w kratkach cisza. Ale to tylko dla sprawdzenia. Wentylatory w zimie cały czas chodzą na jedynce. 2 tylko gdy chcę szybciej schłodzić chatę latem.

Iros91
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 54
Rejestracja: 26 lis 2019, 12:46
Re: Pompa Ciepła Powietrze - Powietrze

autor: Iros91 » 27 sty 2020, 13:02

Pompa ciepła z Centrala nawiewna Mitsubishi HyperHeating
o mocy 6kW

Taki opis znalazłem na wycenie i nic więcej. Na flakach nie będę robil całej instalacji.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 29 gości

Gotowe projekty domów