Sam buduję instalację fotowoltaiczną

Fotowoltaika w domu to instalacja składająca się z paneli słonecznych, falownika i odpowiedniego okablowania. Instalacja fotowoltaiczna pozwala wykorzystać energię słoneczną jako nieograniczone źródło zasilania. Panele słoneczne to połączone ogniwa fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną. Dowiedz się czy warto inwestować w fotowoltaikę i jak starać się o dofinansowanie do niej. Poznaj plusy i minusy wykorzystania energii słonecznej jako odnawialnego źródła energii.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Damina90000
Aktywny
Aktywny
Posty: 100
Rejestracja: 31 maja 2019, 8:47
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: Damina90000 » 25 paź 2019, 9:14

Jeśli chodzi o instalacje fotowoltaiczną to Ml System jest bardzo dobrą firmą, która wykonuje usługę, mogę zdecydowanie polecić. Cena za usługę też dobra.

tukan559
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 05 mar 2006, 9:33
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: tukan559 » 19 sty 2020, 23:18

kiedos pisze:Witam
Chciałbym sam zbudować instalację.
Znalazłem panele longi za 590zł i mikroinwerter za 900zł na dwa panele envertech-evt560

Powinno mi wystarczyć 12 paneli czyli 6 inwerterów. Ewentualnie jak będzie słabo to jeszcze 2 dołożę, Zużycie roczne koło 2800kWh
Chcę mikro żeby nie robić zabezpieczeń i szybko to złożyć. Jak się coś zepsuje to tylko jeden inwerter a nie cała instalacja stoi.
Czy te inwertery mogę podpiąć pod jedną fazę? Czy trzeba rozdzielić na 3. Wolałbym pod jedną bo większość domu jest na jednej ale nie wiem jak z rozliczaniem miedzyfazowym w Tauronie.



Możesz zbudować na jedna fazę lub dwie czy też trzy fazy to zaleczy od ciebie. Generalnie staraj się nie przekraczać 4kW na jedna fazę a reszta to twoja inicjatywa. Oczywiście na jedną fazę będzie tańsza bo masz mniej zabezpieczeń i przewodów.
Adam

tukan559
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 05 mar 2006, 9:33
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: tukan559 » 19 sty 2020, 23:25

Czy znalazł ktoś jakaś stronę z instrukcjami obsługi ,certyfikatami itp gdzie można ściągnąć te dokumenty do mikrfalowników oferowanych w Chinach aby można było je zalegalizować w Polsce. Z tego co się orientuje to potrzebne są certyfikaty w j. Polskim
Osobiście potrzebuję do SG600W ,SG1200W, WVC600,WVC1200W, WVC1400W
Jeżeli takowych nie ma rozważam zakup innego mikroinvertera legalnego w Polsce o symbolu Apsystems QS1 który jest znacznie droższy. Macie jakieś doświadczenia w tych mikroinverterach?
Adam

SUSPENSER
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 03 wrz 2014, 21:15
Lokalizacja: Miłoszyce, tel. 690 678 778
Kontaktowanie:
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: SUSPENSER » 04 lut 2020, 8:08

bachus pisze:Witam wszystkich robiących "własnymi ręcami."
. Z zewnątrz wygląda to tak:

Obrazek
Baterie w mojej sytuacji stanowią daszek nad werandą, która to bez zadaszenia w trakcie operacji słonecznej rozgrzewała się tak, ze trudno było tam wytrzymać, natomiast zimą słońce będzie dogrzewać w sposób doskonały. Daszek z baterii sięga nad taras, tak że w czasie deszczu można na nim siedzieć. A więc załatwiłem konstrukcja baterii parę spraw przy okazji.
W mojej sytuacji wykonałem konstrukcję mocującą do ściany z delikatnych profili aluminiowych 25X25X1 pospawanych do siebie. Najwięcej czasu zajęło mi mocowanie całej tej konstrukcji do ściany. Całość została od strony baterii zabezpieczona taśmą aluminiową tak aby mieć szczelny dach na całej połaci. A tak to się przedstawia od spodu.

Obrazek


Jak to się sprawuje po kilku latach użytkowania - czy konstrukcji nie uszkodził mocny wiatr w tym okresie, wszystko działa jak należy ?
Na co zwracać uwagę poza porządnym zakotwieniem w ścianie [15 cm styropianu a pod nim 25 cm Porotherm] ?
Preferuję kontakt przez @ bo prywatne wiadomości znikają.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: szari » 04 lut 2020, 8:58

Jakiś czas temu rozmawiałem przez tel z Bachusem, będzie zdejmował z dachu trochę solarów i w to miejsce dołoży fotowoltaikę. Więc musi działać prawidłowo i nic się z tym nie wydarzyło.
No chyba że Bachus sam się wypowie?
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

wujot1
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 10 lut 2020, 20:08
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: wujot1 » 10 lut 2020, 21:00

Witam wszystkich
Od 30 listopada działa mi instalacja 3,41kWp/3000W AC i mogę podać nieco inf o samodzielnym wykonaniu (NA DACHU SKOŚNYM NISKIEGO DOMU PARTEROWEGO);
1. Uprawnienia i umiejętności
aby zamontować PV samodzielnie potrzebna jest wiedza na poziomie szkoły średniej technicznej, zdany egzamin SEP koszt 125 zł o ile pamiętam, umiejętności manualne średnie.
Nie wypowiadam się tu o przypadkach dachu na dużej wysokości!
Potem należy studiować dostępną wiedzę o PV. Mi to zajęło dwa tygodnie po kilka godzin.
Najtrudniejszy temat to ochrona przeciwprzepięciowa całej instalacji a nie sama instalacja PV. Następnie za 100 zł "kupiłem" kilka porad od instalatora zawodowego. I już.

2. Na co zwrócić uwagę:
- staranność połączeń, prowadzenia przewodów aby nie nastąpiły przegrzania, przetarcia (uwaga kuny lubią gryźć kable)
-klasy zabezpieczeń przeciwprzepięciowych DC w zależności od rodzaju dachu i długości kabli czyli odległości PV-inverter
-przy wbijaniu szpilek uziomu długo przypominałem sobie przebieg kabli, przewodów podlewania automatycznego na działce aby nie zrobić sobie ała

3. Jakie minusy:
- nie wiem jak poradziłbym sobie w razie usterki gwarancyjnej: teoretycznie mam gwarancje na 5 lat, praktycznie wolałbym tego nie sprawdzać
- posiadam tańszy inwerter 1F i musiałem kombinować w tablicy rozdzielczej aby odpowiednio podpiąć obciążone obwody pod odpowiednią fazę ale to malutki minus

4. Jakie plusy:
- SATYSFAKCJA PRZEOGROMNA
- koszt całości to nieco ponad 10 000 zł (firma robiła u brata taką moc za 18500 zł ale na 3F)
- stopa zwrotu po dotacjach i ulgach podatkowych to 2,5 do 3 lat (realny koszt jaki poniosę to trochę ponad 4000)

- inwerter firmy Gr... myślałem, że będę musiał ustawiać na PL - a tu niespodzianka - nastawy już są takie jakie powinny być i nic nie trzeba kombinować (to dobra zmiana w stosunku do tego co czytałem wcześniej na forach, Chińczycy już się starają i na nasz rynek). Na zapytanie do serwisu otrzymałem odpowiedź potwierdzającą

Polecam wszystkim mającym nisko dachy. Moja instalacja produkuje zgodnie z kalkulacją ze strony PVGIS EU (produkcja z grudnia i stycznia).

Stegosaurus
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 22 sty 2020, 16:45
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: Stegosaurus » 12 lut 2020, 17:16

wujot1 pisze:Witam wszystkich
Od 30 listopada działa mi instalacja 3,41kWp/3000W AC i mogę podać nieco inf o samodzielnym wykonaniu (NA DACHU SKOŚNYM NISKIEGO DOMU PARTEROWEGO);
1. Uprawnienia i umiejętności
aby zamontować PV samodzielnie potrzebna jest wiedza na poziomie szkoły średniej technicznej, zdany egzamin SEP koszt 125 zł o ile pamiętam, umiejętności manualne średnie.
Nie wypowiadam się tu o przypadkach dachu na dużej wysokości!
Potem należy studiować dostępną wiedzę o PV. Mi to zajęło dwa tygodnie po kilka godzin.
Najtrudniejszy temat to ochrona przeciwprzepięciowa całej instalacji a nie sama instalacja PV. Następnie za 100 zł "kupiłem" kilka porad od instalatora zawodowego. I już.

2. Na co zwrócić uwagę:
- staranność połączeń, prowadzenia przewodów aby nie nastąpiły przegrzania, przetarcia (uwaga kuny lubią gryźć kable)
-klasy zabezpieczeń przeciwprzepięciowych DC w zależności od rodzaju dachu i długości kabli czyli odległości PV-inverter
-przy wbijaniu szpilek uziomu długo przypominałem sobie przebieg kabli, przewodów podlewania automatycznego na działce aby nie zrobić sobie ała

3. Jakie minusy:
- nie wiem jak poradziłbym sobie w razie usterki gwarancyjnej: teoretycznie mam gwarancje na 5 lat, praktycznie wolałbym tego nie sprawdzać
- posiadam tańszy inwerter 1F i musiałem kombinować w tablicy rozdzielczej aby odpowiednio podpiąć obciążone obwody pod odpowiednią fazę ale to malutki minus

4. Jakie plusy:
- SATYSFAKCJA PRZEOGROMNA
- koszt całości to nieco ponad 10 000 zł (firma robiła u brata taką moc za 18500 zł ale na 3F)
- stopa zwrotu po dotacjach i ulgach podatkowych to 2,5 do 3 lat (realny koszt jaki poniosę to trochę ponad 4000)

- inwerter firmy Gr... myślałem, że będę musiał ustawiać na PL - a tu niespodzianka - nastawy już są takie jakie powinny być i nic nie trzeba kombinować (to dobra zmiana w stosunku do tego co czytałem wcześniej na forach, Chińczycy już się starają i na nasz rynek). Na zapytanie do serwisu otrzymałem odpowiedź potwierdzającą

Polecam wszystkim mającym nisko dachy. Moja instalacja produkuje zgodnie z kalkulacją ze strony PVGIS EU (produkcja z grudnia i stycznia).


Świetny opis, i rewelacyjny okres zwrotu - gratulacje samozaparcia (dorzucisz jakieś foty?) :D

wujot1
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 10 lut 2020, 20:08
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: wujot1 » 13 lut 2020, 9:57

Fotowoltaike zrobilem, ale jak dodac fotke do postu rozkminic nie moge.

Administrator
forumbudowlane.pl
Posty: 265
Rejestracja: 21 lut 2003, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: Administrator » 13 lut 2020, 13:10

wujot1 pisze:jak dodac fotke do postu rozkminic nie moge.

Zdjęcie można dodać podczas pisania postu jako załącznik tak jak na załączonym screenie.
zalacznik.jpg
Pozdrawiam,
Admin

DanSO
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 13 lut 2020, 23:55
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: DanSO » 13 lut 2020, 23:58

SUSPENSER pisze:
bachus pisze:Witam wszystkich robiących "własnymi ręcami."
. Z zewnątrz wygląda to tak:

Obrazek
Baterie w mojej sytuacji stanowią daszek nad werandą, która to bez zadaszenia w trakcie operacji słonecznej rozgrzewała się tak, ze trudno było tam wytrzymać, natomiast zimą słońce będzie dogrzewać w sposób doskonały. Daszek z baterii sięga nad taras, tak że w czasie deszczu można na nim siedzieć. A więc załatwiłem konstrukcja baterii parę spraw przy okazji.
W mojej sytuacji wykonałem konstrukcję mocującą do ściany z delikatnych profili aluminiowych 25X25X1 pospawanych do siebie. Najwięcej czasu zajęło mi mocowanie całej tej konstrukcji do ściany. Całość została od strony baterii zabezpieczona taśmą aluminiową tak aby mieć szczelny dach na całej połaci. A tak to się przedstawia od spodu.

Obrazek


Jak to się sprawuje po kilku latach użytkowania - czy konstrukcji nie uszkodził mocny wiatr w tym okresie, wszystko działa jak należy ?
Na co zwracać uwagę poza porządnym zakotwieniem w ścianie [15 cm styropianu a pod nim 25 cm Porotherm] ?




:):):) Baaaaaardzo mi się podoba

Majaja
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 338
Rejestracja: 17 kwie 2018, 13:00
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: Majaja » 14 lut 2020, 14:51

O powodzenia! Ja bym się nie podjął ani zbudowania, ani samodzielnego montażu ale trzymam kciuki. A też mam fotowoltaikę - od ML System :) Super sprawa :)

DanSO
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 13 lut 2020, 23:55
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: DanSO » 14 lut 2020, 22:38

Ciekawe czy są tutaj KOBIETY, które same zamontowały sobie instalacje fotowoltaiczną :D :?:

arti986
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 16 sty 2020, 15:05
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: arti986 » 26 lut 2020, 10:41

Podziwiam! Sam w życiu chyba bym się nie podjął takiego zadania. Ale panele dobry pomysł, u mnie znacznie obniżyło to koszty ogrzewania np. wody. No ale sam nie montowałem, znajomy polecił mi firmę SPR i tak zostało. Naprawdę szacun za samodzielny montaż, jestem pod wrażeniem! :D

Stegosaurus
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 22 sty 2020, 16:45
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: Stegosaurus » 04 mar 2020, 11:08

wujot1 pisze:Fotowoltaike zrobilem, ale jak dodac fotke do postu rozkminic nie moge.


Wejdź na siacdn.com dodaj tam fote i skopiuj link

Potem na forum tam gdzie piszesz post klikasz (img) i do środka pomiędzy te nawiasy wklejasz link tego foto.

Przykład:

Kod: Zaznacz cały

[img]skopiowany link fotki[/img]

Administrator
forumbudowlane.pl
Posty: 265
Rejestracja: 21 lut 2003, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: Administrator » 04 mar 2020, 16:55

Zdjęcie można dodać jako załącznik pod postem są opcje i załączniki. Wystarczy tam przejść i wybrać zdjęcie.
zalacznik.jpg
Pozdrawiam,
Admin


Wróć do „Instalacje fotowoltaiczne i panele słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Gotowe projekty domów