Problem z fugą epoksydową - bladnięcie, wykwity.

Łazienka w stylu nowoczesnym czy klasycznym? Jaką wybrać armaturę łazienkową i kolor płytek? Wanna czy prysznic? Jak zaaranżować małą łazienkę w bloku? Takie pytania zadaje sobie każdy, kto ma przed sobą wizję remontu łazienki.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Karezoid
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 25 lis 2019, 10:46
Problem z fugą epoksydową - bladnięcie, wykwity.

autor: Karezoid » 25 lis 2019, 11:18

Witam wszystkich.

Pomyślałem, że spytam na forum, czy może ktoś orientuje się co może być przyczyną brzydkiego "zachowania" fugi epoksydowej. Już opisuję problem.

Jakieś półtora roku temu zrobiłem podłogę w łazience używając fugi epoksydowej ATLAS. Wszystko było kładzione przez ludzi mających doświadczenie, rekomendacje i dobre portfolio. Dom się wystał (zbudowany ponad rok wcześniej). W łazience jest ogrzewanie podłogowe, które doskonale sprawdza się tez w innych częściach domu. Płyty 80x80 zostały ułożone bardzo starannie, a że mają kolor grafitowy, to aby fuga nie odcinała sie od nich zbytnio zastosowałem kolor czarny (matowy wygląda jak grafit). Wszystko było ok do czasu kiedy pod prysznicem, w przypadkowych miejscach fuga zaczęła robić się...BIAŁA. Prawdopodobnie była to sprawa kamienia kotłowego i postanowiłem na to zaradzić kupując zmiękczacz wody mający się pozbyć tego kamienia z wody. Niestety fuga pozostała już uszkodzona. Co ciekawe te zbielenia nie pojawiły sie na wszystkich częściach spoiny pod prysznicem, a przecież powierzchnie były poddane działaniu jakichkolwiek płynów w tym samym stopniu. Fuga cementowa zastosowana w przedpokoju na podłodze to MAPEI ULTRACOLOR PLUS, jednym z pokoi i kuchni jest taka sama jaka była na początku, a jest narażona na działanie tej samej wody, chemikaliów i ogrzewana podłogowo. Nic się z nią nie dzieje !. Pierwsze pytanie:

1. Czy fuga epoksydowa powinna tak łatwo i w krótkim czasie tak silnie zareagować na kamień i z grafitowej zrobić się permanentnie biała (nie ma możliwości usunięcia tego !) ?

Jakby tego było mało w jednym lub dwóch miejscach, które nie zbielało, z fugi zaczęło coś wykwitać. Na pierwszy rzut oka wygląda to jak gliceryna i taką samą ma konsystencję. Może mniej tłustą. Pachnie wyraźnie octowo. Pojawia się ewidentnie podczas działania ogrzewania podłogowego !

I tutaj drugie pytanie:

2. Czy biorąc pod uwagę potwierdzoną trwałość fugi epoksydowej podgrzewanie podłogowe może mieć wpływ na takie jej zachowanie?

Trzecie pytanie:
3. Czy wszystkie elementy problemu mogą na siebie wpływać jednocześnie ?
(zmiękczona woda, fuga epoksydowa - jej skład, podgrzewanie podłogowe). Czy ktoś w ogóle spotkał się z takim problemem ?

Byłoby mi miło, gdyby ktoś miał jakąś odpowiedź, teorię. Wiedziałbym co ewentualnie robić dalej.

Pozdrawiam
Michał

Karezoid
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 25 lis 2019, 10:46
Re: Problem z fugą epoksydową - bladnięcie, wykwity.

autor: Karezoid » 03 sty 2020, 17:59

WItam ponownie.
Nikt nic nie wie. Nikomu sie nie przytrafił podobny problem ? :(

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.


Wróć do „Łazienki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości

Gotowe projekty domów