Wybór ogrzewania do nowego domu- różne warianty

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Wybór ogrzewania do nowego domu

PV| kocioł elektryczny CO| podłogówka
2
40%
PV| elektryczne ogrzewanie podłogowe
0
Brak głosów
PC | podłogówka
3
60%
 
Liczba głosów: 5

Piotr1989
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 16 gru 2019, 17:35
Wybór ogrzewania do nowego domu- różne warianty

autor: Piotr1989 » 16 gru 2019, 19:02

Szanowni Państwo,

Zwracam się z prośbą o pomoc.

Pod lupą projekt dom w jabłonkach 15 : https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-jablonkach-15-g2-m87d2320e50673

Działka 25a, Dolny Śląsk

Dom chciałbym wyposażyć w wentylację mechaniczną z centralą CWP z o3ozon, rezygnując z budowy komina.

Zastanawiam się nad wyborem ogrzewania oraz instalacji.

Pierwotnym pomysłem było zainstalowanie powietrznej pompy ciepła i ogrzewania podłogowego. Co raz bardziej daje mi się we znaki i zniechęca mnie stosunkowo wysoka cena pomp oraz krótki okres gwarancyjny. W tej chwili zastanawiam się nad skorzystaniem z programu dofinansowania do fotowoltaiki i skorzystania z ogrzewania elektrycznego.

Mój dylemat to takie możliwe konfiguracje:

PV| kocioł elektryczny CO| podłogówka hydrauliczna
PV| elektryczne ogrzewanie podłogowe

W tym momencie zakładam możliwość zainstalowania paneli o dużej mocy do 10 kWp tak, żeby w jak największym stopniu pokryć zapotrzebowanie na prąd na ogrzewanie i może życie codzienne. Wychodzę z założenia, że tanie w zakupie/instalacji ogrzewanie elektryczne pokryje inwestycje w PV na tyle, żeby brać pod uwagę takie rozwiązanie.

Oraz pierwotny pomysł :
PC | podłogówka


Zależy mi, żeby:

-Koszt rozwiązań (sprzęt plus instalacje) był w każdym przypadku zbliżony. Jeżeli warto docieplić dom, kosztem tańszych rozwiązań grzewczych to jest to istotna wskazówka.
- Nie były to żadne paliwa stałe
- Całość powinna być żywotna, bezawaryjna i niezawodna
- Nie płacić wysokich rachunków - wolę na początku zapłacić więcej i później cieszyć się niskimi rachunkami

Jestem jeszcze przed zakupem projektu, więc zakładam wszelkie rozwiązania i pomysły.

Nie zależy mi na przekomarzaniu się, a jedynie na przedstawieniu swojego punktu widzenia na ten temat

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Wybór ogrzewania do nowego domu- różne warianty

autor: szari » 16 gru 2019, 20:19

Pompa ciepła powietrze woda każda inna opcja to 1:1 1kW=1kW ciepła. Pompę kupisz powiedzmy jakieś LG Therma V za 18k PLN do tego za 12k PLN fotowoltaikę i masz ogrzewanie za darmo.
Jak podłączysz do kotła elektrycznego i mat grzejnych to licznik energii będzie robił za grzejnik.
Pompa ciepła 7kW weźmie max 2,5kW prądu, maty w podłodze 80W/m2 przy 100m2 chałupie to 8,6kW, tak samo z kotłem elektryczmym.

Z paneli PV nie starczy Ci prądu na grzanie chałupy kablami czy kociołkiem elektrycznym. Mam 7kW w fotowoltaicę ale za grzanie prądem klimatyzacją ale tylko w okresach przejściowych, pompy ciepła nie mam bo zwiększam powierzchnię domu o 70m2 więc mam na co wydawać.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Piotr1989
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 16 gru 2019, 17:35
Re: Wybór ogrzewania do nowego domu- różne warianty

autor: Piotr1989 » 16 gru 2019, 22:19

Lubię OZE, sądzę też, że pompy to przyszłość. Jednak gwarancja na 2 lata w przeciwieństwie do 25 lat na folie grzewcze to różnica. Stąd rozterki.

Czy istnieje zatem jakieś rozsądne wykorzystanie paneli o dużej mocy do ogrzewania domu ?

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Wybór ogrzewania do nowego domu- różne warianty

autor: szari » 17 gru 2019, 12:09

Gwarancja na pompy ciepła to najczęściej 5-7 lat zresztą co ma się tam popsuć jak to taka odwrócona lodówka (składa się dokładnie z tych samych elementów - sprężarki).
Na maty masz 25 lat gwarancji jednak jeśli masz płytki np. w kuchni, łazience, przedpokoju będą trwale związane z podłożem i jak Ci przyjdzie za 5-10 lat zmienić płytki panele zostaną uszkodzone i co z tego że gwarancja to 25 lat.

Pomyśl też ile prądu zapłacisz przez 25 za ogrzewanie foliami grzejnymi. Ja planuje 1 folię grzejną pod lustrem w łazience.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Piotr1989
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 16 gru 2019, 17:35
Re: Wybór ogrzewania do nowego domu- różne warianty

autor: Piotr1989 » 17 gru 2019, 12:50

[quote="szari"]jak Ci przyjdzie za 5-10 lat zmienić płytki panele zostaną uszkodzone i co z tego że gwarancja to 25 lat.
[/quote]

To akurat trafny argument.

Które pompy ciepła są warte uwagi ? Powiedzmy, że odrzucam najtańsze i najdroższe rozwiązania.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Wybór ogrzewania do nowego domu- różne warianty

autor: szari » 17 gru 2019, 16:05

Ja jak będę brał to LG Therma V ale fajne są też Panasonic Aquarius, Daikin Altherma i właściwie tyle.

Różnica między LG a najdroższym Panasonicem T-cap jeśli chodzi o finase to przepaść 17 do 30k PLN, a co za te dodakowe pieniądze dostajemy? Delikatnie lepszy współczynnik SCOP ale do jakieś miejsce po przecinku. Stąd ja odrzucam najdroższe i pośrednie rozwiązania dla LG które moim zdaniem jest bardzo przyzwoite.

Jak będziesz stawiał chałupę w projekcie i tak będziesz miał 20 cm styropianu na ścianach, okna standard to 3 szybowe z ciepłym montażem i ciepłymi parapetami. Ja na tę chwilę mam SSZ + tynki i wkładam właśnie 40 cm wełny pod dachem. Drzwi zewnętrzne Wikęd Termo prestige lux okna dachowe z dodatkowymi kołnierzami odradzam Veluxy ciekną weź fakro.

Projekt rysowałem sam ponieważ to dobudówka do stojącego już domu.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

lukaszstando
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 29 gru 2019, 21:08
Re: Wybór ogrzewania do nowego domu- różne warianty

autor: lukaszstando » 29 gru 2019, 21:11

Witam serdecznie,
mam ten sam dylemat co autor posta.
Chciałbym "spiąć" PV z matami/foliami grzewczymi bez budowy kotłowni i kominów.
Czy może ktoś z forumowiczów ma zainstalowane takie rozwiązanie i może się podzielić swoimi doświadczeniami?
Pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wybór ogrzewania do nowego domu- różne warianty

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 gru 2019, 4:40

lukaszstando pisze:Witam serdecznie,
mam ten sam dylemat co autor posta.
Chciałbym "spiąć" PV z matami/foliami grzewczymi bez budowy kotłowni i kominów.
Czy może ktoś z forumowiczów ma zainstalowane takie rozwiązanie i może się podzielić swoimi doświadczeniami?
Pozdrawiam

Taniej będzie i znacznie wiekszy komfort z pompą ciepła powietrze powietrze , elektrycznie ogrzeje Pan podłogę a pompą ciepła schłodzi i ogrzeje powietrze. Większy komfort, bo podłoga nie musi być za ciepła, zużycie kilka razy mniejsze więc i fotowoltaika ponad 2 x mniejsza.
https://www.youtube.com/watch?v=MsYiHHH7lb4
HVAC - najtańszy komfort.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Wybór ogrzewania do nowego domu- różne warianty

autor: szari » 30 gru 2019, 12:36

Z dala od mat grzejnych są drogie w użytkowaniu a pompa ciepła powietrze powietrze to nieakceptowalny rodzaj ogrzewania. Więcej zaszkodzi niż ogrzeje, jeśli pompa ciepła to tylko powietrze woda z wodną podłogówką.
Nawet mając 10kW PV nie starczy Ci prądu na ogrzewanie matami grzejnymi.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: Wybór ogrzewania do nowego domu- różne warianty

autor: Konsultant Viessmann » 30 gru 2019, 20:33

A może pompa ciepła? Można połączyć z PV i mieć w domu samowystarczalny system. W swojej ofercie również mamy fotowoltaikę. Zachęcam do złożenia zapytania ofertowego. Jest to całkowicie bezpłatne, a nasi specjaliści pomogą dobrać urządzenia specjalnie do twoich potrzeb.

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Wybór ogrzewania do nowego domu- różne warianty

autor: denvi » 31 gru 2019, 10:12

szari pisze: a pompa ciepła powietrze powietrze to nieakceptowalny rodzaj ogrzewania.

Po pierwsze, to minimum pół hameryki grzeje się powietrzem, za pomocą różnych paliw.
Po drugie, to wszystkie obiekty wielkopowierzchniowe grzane są powietrzem. Nie da się tego zrealizować grzejnikami czy podłogówką. Dawniej służyły do tego nagrzewnice wodne w wielkich centralach wentylacyjnych.
Obecnie biura i sklepy grzeje się systemem vrf/vrv. czyli multi-splitami. Jest to ogrzewanie niecentralne i ekonomiczne.
Ostatnio gadałem w właścicielem biurowca o wynajmie i kosztach. Na biuro 500m2 ogrzewane/chłodzone fancoilami sufitowymi Daikina koszt energii to ok. 1500zł/m-c.
300zl/100m2(ok. 3,5m wysokości)/miesiąc klimy lub grzania, gdzie są duże przeszklenia i nikt się nie obcyndala z temperaturami, jak w domu, to chyba dobry wynik? Czym da się taniej?
Skoro tam można, to dlaczego nie w domku jednorodzinnym?

Mewaa
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 30 mar 2016, 9:34
Re: Wybór ogrzewania do nowego domu- różne warianty

autor: Mewaa » 31 gru 2019, 13:31

Mam podobny dylemat :D ta sama tematyka jednak nie wiem czy zdecydować się na tradycyjne rozwiązanie fotowoltaiki, montowane na dachu czy lepsza będzie fotowoltaika na gruncie: https://ozeprojekt.pl/news/44/17/Fotowoltaika-na-gruncie Czytam o plusach i minusach i wychodzi mi ze i to i to jest korzystne. Na co byście postawili przy nie dużym domku rodzinnym 170-190 metrów?

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: Wybór ogrzewania do nowego domu- różne warianty

autor: Konsultant Viessmann » 31 gru 2019, 13:45

Jeśli masz możliwość na dachu - lepiej na dachu zaoszczędzisz miejsca w grodzie.
Jeśli nie możesz, to plus teraz jest taki, że już przynajmniej VAT jest ten sam bez względu na lokalizację. Wcześniej to się jeszcze mniej opłacało.

lukaszstando
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 29 gru 2019, 21:08
Re: Wybór ogrzewania do nowego domu- różne warianty

autor: lukaszstando » 01 sty 2020, 11:41

Dziękuję bardzo za podpowiedzi,
zastanawiam się nad tym rozwiązaniem maty grzejne + PV 10KW bo wydaje się że było by to bardzo prostym rozwiązaniem, bez przeglądów i w zasadzie bezawaryjne. Jak liczę koszt rozłożenia wodnej podłogówki + PC do CO i CWU + pomieszczenie na "kotłownię" (bez PV) to wychodzi że zapłacę więcej, będę miał więcej elementów które mogą się popsuć , które trzeba regularnie serwisować itp.
Dodam że mój dom ma mieć ok 150m2 i zapotrzebowanie energetyczne ok 40kWh/m²/rok.
A kolejne pytanie, co sądzicie o "rekuperatorkach" ściennych, czy mogę tym zastąpić wentylację grawitacyjną i tylko na tym oprzeć cały dom?
Z góry dziękuję,

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wybór ogrzewania do nowego domu- różne warianty

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 01 sty 2020, 17:27

lukaszstando pisze:Dziękuję bardzo za podpowiedzi,
zastanawiam się nad tym rozwiązaniem maty grzejne + PV 10KW bo wydaje się że było by to bardzo prostym rozwiązaniem, bez przeglądów i w zasadzie bezawaryjne. Jak liczę koszt rozłożenia wodnej podłogówki + PC do CO i CWU + pomieszczenie na "kotłownię" (bez PV) to wychodzi że zapłacę więcej, będę miał więcej elementów które mogą się popsuć , które trzeba regularnie serwisować itp.
Dodam że mój dom ma mieć ok 150m2 i zapotrzebowanie energetyczne ok 40kWh/m²/rok.
A kolejne pytanie, co sądzicie o "rekuperatorkach" ściennych, czy mogę tym zastąpić wentylację grawitacyjną i tylko na tym oprzeć cały dom?
Z góry dziękuję,
To lepiej do mat dołożyć pompę ciepła powietrze powietrze, za 10000 z montażem i pv 5 kW. taniej i wiekszy komfort,
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Tomek5, Yandex [Bot] i 82 gości

Gotowe projekty domów