kociol gazowy czy ekogroszek?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

kinghah
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 23 sie 2008, 7:32
kociol gazowy czy ekogroszek?

autor: kinghah » 23 sie 2008, 7:44

witam,
jestem totalnym laikiem, kupilismy dom w stanie deweloperskim:
powierzchnia zabudowy - 104,41m2,
uzytkowa - 106,28m2,
kubatura - 735,78m2 (pietrowy),
pustak max, styropian 10 cm, welna Knauf 20 cm,
okna plastikowe 5-komorowe,
2 lazienki i przedpokoje w ogrzewaniu podlogowym
i stoimy przed dylematem wyboru pieca: gazowy (kondensacyjny czy zwykly?) czy ekogroszek? dodam, ze mamy mala kotlownie, groszek/pelety trzeba bedzie kupowal na biezaco (zmiesci sie na raz ok. 1 tony), gaz mamy na granicy dzialki, ok. 10 metrow od domu, z tym, ze podlacz musi pojsc dookola domu (kotlownia po drugiej stronie domu), co radzicie?
aha, jest nas 2 dorosle osoby i dziecko.
bardzo prosze o pomoc!

astim
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 518
Rejestracja: 25 kwie 2006, 22:39
Lokalizacja: Lublin

autor: astim » 23 sie 2008, 16:08

najlepszy będzie kocioł gazowy kondensacyjny. Kocioł węglowy źle współpracuje z podłogówką (niezbędny wymiennik ciepła) która wymaga precyzyjnej regulacji temperatury wody w instalacji..
a swoją drogą w jaki sposób wyszło Ci, ze przy powierzchni użytkowej 106,28m2 kubatura wynosi 735,78m3 ??

soltherm
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 23 sie 2008, 19:48
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
kondens & ekogroszek

autor: soltherm » 23 sie 2008, 20:29

W twoim przypadku podłogówka nie ma większej powierzchni niż 40 m kw nie potrzeba wymiennika odpowiedż jest prosta wygoda albo syf lub obserwuj ceny paliw

kinghah
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 23 sie 2008, 7:32

autor: kinghah » 23 sie 2008, 21:58

astim pisze:najlepszy będzie kocioł gazowy kondensacyjny. Kocioł węglowy źle współpracuje z podłogówką (niezbędny wymiennik ciepła) która wymaga precyzyjnej regulacji temperatury wody w instalacji..
a swoją drogą w jaki sposób wyszło Ci, ze przy powierzchni użytkowej 106,28m2 kubatura wynosi 735,78m3 ??


wiem, wiem, wszyscy sie dziwia, to kubatura budynku...

beny_hil
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 07 lut 2008, 20:55
Lokalizacja: toruń

autor: beny_hil » 23 sie 2008, 22:59

przy cenie ekogroszku wybrałbym stanowczo gaz wieksza wygoda a i koszt eksploatacji nie duzo wiekszy

statecznik
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 24 sie 2008, 8:09
Lokalizacja: katowice
kocioł

autor: statecznik » 24 sie 2008, 8:31

Tylko ecogroszek dobry węgiel, właściwie wykonana instalacja .Ja to wykonuje
i działa ok.

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 24 sie 2008, 15:05

kinghah,jeśli mieszkasz na Śląsku i masz dostęp do taniego groszku,to można się zastanawiac.W innej sytuacji,kiedy groszek jest koszmarnie drogi, zdecydowanie wolał bym gaz i kocioł kondensacyjny.
adam

Broda79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 652
Rejestracja: 09 lip 2008, 7:51
Lokalizacja: Mikołów
Kontaktowanie:

autor: Broda79 » 25 sie 2008, 13:33

Nie wiem jak z ceną gazu i eko-groszku u Was, ale na śląsku grzanie gazem to jest wydatek kilka tysięcy złoty więcej na sezon. Poza tym przy ogrzewaniu gazowym wiecznie brakowało ciepłej wody, albo było zimno w domu. Teraz mam dwa piece: gaz i eko-groszek i to jest chyba wyjście najlepsze. Tzn chodzi mi o dwa źródła ciepła. Może być np piec węglowy i dodatkowo zbiornik na ciepłą wodę z grzałka elektryczną. teraz robie w swoim domu nową instalację i wykonawca sam mi polecił takie rozwiązanie. Róznica w kosztach - kilkaset złoty w przypadku grzałki w zbiorniku a jeżeli chodzi o dwa piece no to trza ten drugi piec kupić
projekty przyłączy wod-kan. info na priv.

kinghah
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 23 sie 2008, 7:32

autor: kinghah » 25 sie 2008, 16:30

Broda79 pisze:Nie wiem jak z ceną gazu i eko-groszku u Was, ale na śląsku grzanie gazem to jest wydatek kilka tysięcy złoty więcej na sezon. Poza tym przy ogrzewaniu gazowym wiecznie brakowało ciepłej wody, albo było zimno w domu. Teraz mam dwa piece: gaz i eko-groszek i to jest chyba wyjście najlepsze. Tzn chodzi mi o dwa źródła ciepła. Może być np piec węglowy i dodatkowo zbiornik na ciepłą wodę z grzałka elektryczną. teraz robie w swoim domu nową instalację i wykonawca sam mi polecił takie rozwiązanie. Róznica w kosztach - kilkaset złoty w przypadku grzałki w zbiorniku a jeżeli chodzi o dwa piece no to trza ten drugi piec kupić


z ta woda zimna i zimnem w domu to podobno tak sie dzieje w przypadku pieca dwufunkcyjnego (bez dodatkowego zbiornika na wode) dla duzej rodziny - to po prostu zly wybor, tak ma moj szwagier i faktycznie porazka...

migaczi
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 27 sie 2008, 15:07

autor: migaczi » 27 sie 2008, 21:52

wybor powinien byc prosty - wygoda. Ale ona kosztuje, z drugiej strony ekogroszek do najtanszych paliw tez nie nalezy

Broda79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 652
Rejestracja: 09 lip 2008, 7:51
Lokalizacja: Mikołów
Kontaktowanie:

autor: Broda79 » 28 sie 2008, 7:41

Ale gaz jest droższy i tak. A piec na ekogroszek to dobry kompromis między cena i wygodą... Tylko właśnie problem jest z tym podłogowym ogrzewaniem.
projekty przyłączy wod-kan. info na priv.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości

Gotowe projekty domów