instalacja C.O. wymieniać czy nie wymieniać i na co?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

leśnik

autor: leśnik » 15 lip 2008, 19:22

Widać wyraźnie podział na dwie grupy dyskutantów. Jedni to zwolennicy nowych rozwiązań w instalacjach co, drudzy do których zaliczam i swoją osobę bardziej tradycyjni starający się łączyć rozsądnie to co tradycyjne i to co nowatorskie.
Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że na początku modernizacji swojej kotłowni poszedłem w elektronikę i miałem .....iść dalej, ale na skutek między innymi udziału na forach internetowych i własnych doświadczeń zmieniłem opcję. Miałem już dosyć ciągłego ustawiania parametrów, przedmuchów, obrotów itp. oraz hałasu powodowanego przez wentylator. Z całej elektroniki pozostawiłem jeno pompkę cyrkulacyjną i czujnik temperatury spalin. Obecnie mój kocioł Zębiec KWK 25 (pracuje przez okrągły rok- cw.) funkcjonuje na naturalnym ciągu, instalacja w grawitacji (układ zamknięty). Jako paliwa używam drewna z własnego lasu i chrustu do podgrzewania cw. w lato. W okresach większych mrozów palę węglem, którego zużywam około 500-700kg. Dochodzi do tego jeszcze znaczna oszczędność na energii elektrycznej. Mówiąc wprost : tanio, cicho, prosto i ekologicznie.
Jeszcze na temat zładu w instalacji co. Zgadzam się z Adamisem, że nie jest to rzecz najistotniejsza, gdyż zład stanowi rodzaj zbiornika buforowego, który zabezpiecza jednocześnie instalację przed zagotowaniem wody. Obecnie w instalacjach cienko rurowych promuje się dodatkowo ....... zbiorniki buforowe. Tendencja do wygody na siłę jest nieracjonalna i droga. Zauważcie , że najwięcej pytań na forach mają właściciele kotłów na ekogroszek. Przedstawiciel firmy produkującej kotły powiedział mi ostatnio,że produkują kotły wyposażając ich w różne bajery, bo .....taka jest moda.
Proponuję Panom poczytać więcej na temat procesów spalania paliw stałych, a wtedy być może zmienicie zdanie w tej mierze jak ja kiedyś.
Na koniec jeszcze o prądzie. Obecnie mieszkam na wsi, gdzie często brakuje energii i co wtedy. Poważniejsza awaria energetyczna (ostatnio Szczecin) spowoduje katastrofalne skutki w przypadku srogiej zimy.
Pozdrawiam wszystkich

mezik0
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 467
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:30

autor: mezik0 » 16 lip 2008, 20:57

Popieram kolege Adamisa, niema takiej opcji żeby rury były zatkane kamienim rura koroduje jeżeli znajduje się w wilgoci,chyba że ktoś często spusza wode i ją dolewa co dzieni

adamik
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 12 lip 2008, 0:53
Lokalizacja: Wawa

autor: adamik » 17 lip 2008, 4:07

Witam i dziękuję !
Czytam z uwagą wszystkie Panów wypowiedzi i dalej mam watpliwości co zrobić z tym fantem -czyli moją starą instalacją: wymieniać tylko kociołna nowocześniejszy gazowy i przepłukać rury i grzejniki czy jednak wszystko wymienić -jak nie którzy radzą.Szczerze mówiąc nie bardzo mam ochotę palić węglem - jak radzi P.Leśnik, drewna też nie mam za dużo, chociaż w ogrodzie się zawsze coś znajdzie do spalenia...Ja oczywiście też nie jestem przekonana do kotłów z super elektroniką.Teraz mam kocioł gazowy ponad 20-letni do C.O - bez żadnej pompy i dodatkowo kocioł 100 l./ też stary , ale nadal dobrze funkcjonujący/-do grzania wody.Myślę, że kotły z zasobnikami są lepszym rozwiązaniem gdyz zimą od razu grzeją również wodę.Myślę, żę najlepszy rozwiązaniem byłoby mieć jeden kocioł gazowy i drugi na paliwa stałe - w razie co.Ale to byłby teraz dla mnie za duży wydatek.Pozdrawiam serdecznie.

leśnik

autor: leśnik » 17 lip 2008, 19:24

Z treści wypowiedzi wynika, że adamiak to pani, dlatego tak bardzo boi się podjąć decyzji. Żartując: chciałabym, a boję się. Najgorszą decyzją.....jest brak decyzji. A mówiąc poważnie to nie ma idealnych rozwiązań. Każdy musi dostosować swoją instalację do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Wiele osób montuje dodatkowo piece na paliwa stałe, łącząc ich razem z instalacją gazową. Palenie węglem nie jest takie straszne, a w ostateczności można poprosić jakiegoś pana by od czasu do czasu szuflę dorzucił.
Pozdrawiam

adamik
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 12 lip 2008, 0:53
Lokalizacja: Wawa

autor: adamik » 23 lip 2008, 2:23

:roll:
Poradził mi fachowiec, ze oczywiście wymiana starej instalacji nie daje dużych oszczędności, ale skoro już i tak robię remont domu to jednak opłaca się wymienić bo nigdy nie wiadomo ile te stare jeszcze wytrzymają.Poleca też rury plastikowe z wkładkami aluminiowymi.No i wymianę wpieca.
Pozdrawiam i dziękuję za rady.

maza
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 29 lut 2008, 11:53
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:
Wymiana

autor: maza » 31 lip 2008, 6:49

Witam
jak robisz remont generalny to również wymień instalację grzewczą. Później będziesz żałował (a). Wymień wszystkie elementy instalacji albo nic.
Pozdrawiam

beny_hil
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 07 lut 2008, 20:55
Lokalizacja: toruń

autor: beny_hil » 03 sie 2008, 9:03

przyłaczam sie do wypowiedzi Adamisa i Pawła o braku większych oszczedności przy wymianie samej instalacji, natomiast jeśli ma sie gaz ziemny do dyspozycji montaz kotła kondensacyjnego jest najlepszym rozwiazaniem a koszty zwiazane z wymiana instalacji przeznzczyc na izolacje budynku ,które przyniosa wymierne korzyści.Mozna wymieniac wszystko tylko inwestor musi znzc swoje mozliwosci finansowe a instalator ma mu podpowidziec rozsadne rozwiazania

Broda79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 652
Rejestracja: 09 lip 2008, 7:51
Lokalizacja: Mikołów
Kontaktowanie:

autor: Broda79 » 20 sie 2008, 13:38

Przyznam się, że nie czytałem wszystkich wypowiedzi, ale właśnie mam u sibie identyczną sytuację. Dom z lat 60-tych, cegła nieocieplony stara instalacja. Po kalkulacji kosztów, robociuzny, brudu, kłopotów okazało się że najelepiej wymienić wszystko: piec, woda, , kaloryfery słowem cała instalacja. Koszt 22000 zł dla jednej kondygnacji i ok
30 000 zł dla dwóch kondygnacji. Z piecem, bojlerem, cipła woda z centralnego full wypas. Mam wersję nr 1 (za 22 tys) i wyciągnięciem instalacji na poddasze.
projekty przyłączy wod-kan. info na priv.

adamik
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 12 lip 2008, 0:53
Lokalizacja: Wawa

autor: adamik » 21 sie 2008, 3:30

Witam ponownie!
No i niby wszystko było postanowione, że będzie kondensat, ale okazało się, że nie są problemy z zainstalowaniem bo: problem z odprowadzeniem kondensatu- trzeba by kuć w podłodze, żeby zrobić odprowadzenie do rury kanalizacyjnej, no i częściej trzeba wybierać szambo, no i droższe kaloryfery o większej mocy i komin/specjana rura/- prawie drugie tyle co normalne.Wykonawca radzi, żeby kupić kocioł Niedzwiedz firmy Saunier Duval, ale ja nic nie wiem na temat tego kotła.On go bardzo chwali.Ja raczej jestem za Vaillantem jednofunkcyjnym z zasobnikiem tylko normalny, nie kondensat.No i radzi grzejniki aluminiowe, a podobno stalowe są lepsze.Dodam, że instalacja grzewcza będzie w plastikach.Tyle wątpliwości, że głowa boli.Pozdrawiam i proszę o rady.

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 21 sie 2008, 7:05

Jak już taki obrót sprawy przybrały,to trzymaj się tego Vaillanta.Qurde,jak można stawiac wyżej francuza nad Vaillantem :shock: Nie ustępuj!
Tego kondensatu nie będzie aż tak dużo,żebyś odczuł to przy kosztach szamba.A kuc nie trzeba.Wystarczy wywiercic w rurze otwór taki jak wężyk,który tam wciskasz i po bólu.
A nie da się tam wyprowadzic rury spalinowej przez ścianę?To o wiele taniej.
Co znaczy to,że stalowe grzejniki są lepsze?Przecież nie oddają lepiej ciepła,nie generują oszczędności,nie są trwalsze.Są po prostu inne.Kup takie,jakie ci się podobają i są tańsze (pomijając oczywiście chińskie).
adam

adamik
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 12 lip 2008, 0:53
Lokalizacja: Wawa

autor: adamik » 22 sie 2008, 1:44

Witam.Dzięki Adamis za rady, ale może niejasno wszystko napisałam.Z tym kondensatem jest problem bo w tej piwnicy, w której mógby być bo posiada odpowiednie wymiary- jest duża, ale za to jest oddalona sporo od rury kanalizacyjnej, więc, żeby mozna odprowadzić kondensat trzeba wkuć się w podłoge i poprowadzić tę rurę jakies 4m, aż do wlotu rury kanalizacyjnej.Oczywiście wszystko można, ale to podraża sprawę.A przez ściane wylotu spalin nie można bo kocioł musi być większej mocy niż 21KW.No i jeszcze okropnie drogie kaloryfery.Przypominam , że dom ma ponad 200m2 pow.
Poza tym radziłam się jeszcze w jakiejś firmie i powiedzieli , że tak naprawdę te oszczędności w przypadku kotła kondensacyjnego są raczej teoretyczne.Pozdrawiam.

beny_hil
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 07 lut 2008, 20:55
Lokalizacja: toruń

autor: beny_hil » 22 sie 2008, 21:21

adamik pisze:Witam.Dzięki Adamis za rady, ale może niejasno wszystko napisałam.Z tym kondensatem jest problem bo w tej piwnicy, w której mógby być bo posiada odpowiednie wymiary- jest duża, ale za to jest oddalona sporo od rury kanalizacyjnej, więc, żeby mozna odprowadzić kondensat trzeba wkuć się w podłoge i poprowadzić tę rurę jakies 4m, aż do wlotu rury kanalizacyjnej.Oczywiście wszystko można, ale to podraża sprawę.A przez ściane wylotu spalin nie można bo kocioł musi być większej mocy niż 21KW.No i jeszcze okropnie drogie kaloryfery.Przypominam , że dom ma ponad 200m2 pow.
Poza tym radziłam się jeszcze w jakiejś firmie i powiedzieli , że tak naprawdę te oszczędności w przypadku kotła kondensacyjnego są raczej teoretyczne.Pozdrawiam.
totalna bzdura co do braku oszczednosci jesli nie wierzysz o oszczednosciach zapytaj sie znajomych ktorzy maja podobne domy o kosztach ogrzewania jest tylko jeden problm nie mozna isc w najtanszy model kondensata

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 22 sie 2008, 21:45

Czy puszczenie4m rurki fi 32 po ścianie ,z przekuciem nawet,to takie straszne koszty?
Czy rachunek miesięczny za gaz dla domu o pow 550m2 wynoszący 900-1100zł przy kotle kondensacyjnym,to dużo?Właściciel jest zachwycony.
adam


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości

Gotowe projekty domów