Dom 80m2 - rozmieszczenie kanałów, jaki rekuperator?

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

TomekIT
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 26 maja 2018, 7:41
Dom 80m2 - rozmieszczenie kanałów, jaki rekuperator?

autor: TomekIT » 07 wrz 2019, 12:42

Mam dom dwukondygnacyjny 80m2. Na górze pokój + sypialnia.
Na dole salon z otwartą kuchnią, łazienka i przedpokój / garderoba.

Do łazienki i na schody na piętro wchodzi się z przedpokoju. Do salonu są drzwi z przedpokoju.

Jak rozmieścić kanały nawiewno-wywiewne? Sztuka mówi, żeby dać wywiewny w łazience i kuchni. Zatem nawiewne bym musiał mieć w salonie (po przeciwległej części pomieszczenia, jak najdalej od kuchni), pokoju na górze i sypialni.
Oznaczało by to, że łazienka (zakładając szczelność domu) zaciągała by powietrze pod szczeliną drzwi z kanałów nawiewnych z piętra.
Czy taka instalacja ma sens?

A może zbilansować wentylacje na piętrze, dając wywiewny w sypialni, a na parterze dać dodatkowo nawiewny w przedpokoju/garderobie skąd powietrze brała by łazienka?

Jaki rekuperator polecacie do takiego domu?

Na jakich kanałach robicie instalacje?
Rekuperator będzie u mnie na strychu nieużytkowym docieplonym, skąd mogę zejść do holu na piętrze i ścian kolankowych. Ze ścian kolankowych mogę wejść już do każdego pomieszczenia na parterze w takim miejscu jak chce. Mam miejsce na kanały Spiro, przekonuje mnie ich mały opór wewn., łatwość czyszczenia i prostota. A może coś innego?

EDIT:
Z rekuperatorów widzę kilka kandydatów:
- Luna 200 (ale trzeba się dużo nakombinować przy niej),
- Vents VUT 200 mini (mniejsza sprawność niż Luna, ale mniej problemów z rozmrażaniem)
- Mistral 250 (droższy, ale czy lepszy od powyzszych?)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom 80m2 - rozmieszczenie kanałów, jaki rekuperator?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 wrz 2019, 2:50

Instalacje dobiera się do domu ilości osób i centrali
Wywiewy mogą być tylko w łazienkach i ewentualnie bardzo mały w kuchni, inaczej nie zbilansuje się wentylacji
Nie ma sensu kupować central z wentylatorami AC - tylko EC
Wymienione centrale są maksymalnie dla dwóch osób

Bu doradzić najlepsze rozwiązanie, muszę znać kwotę jaką chce Pan przeznaczyć na cały materiał.
HVAC - najtańszy komfort.

TomekIT
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 26 maja 2018, 7:41
Re: Dom 80m2 - rozmieszczenie kanałów, jaki rekuperator?

autor: TomekIT » 08 wrz 2019, 21:46

Do tego jeszcze potrzebuje klimatyzacje kanałową. Dom na etapie modernizacji + wykonywania izolacji termicznej. Zapotrzebowanie na moc grzewczą >5KW. Chciałbym zamontować klimatyzator kanałowy 3,5-5KW, a ew. braki dogrzać się drugim źródłem ogrzewania: podłogówka elektryczna. Klimatyzacja będzie miała swoje kanały, jako, że ciężko było by to zgrać z wentylacją.

Ilość osób: 2 + pies.

Jaką centrale wentylacyjną w takim razie polecasz (przejdźmy bez Pan)?
Budżet jest. Zaproponowane rozwiązanie musi mieć ekonomiczny sens. Np. Jeśli miałbym dopłacić krocie do centrali z EC, to kiedy mi się to zwróci w prądzie? 5 lat? 10 lat? Nigdy?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom 80m2 - rozmieszczenie kanałów, jaki rekuperator?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 wrz 2019, 12:48

Dobra kanałówka 3,5 kW Midea ( sam mam taką) kosztuje 4800 brutto 23%
centrala PremAir 350 alnor 6200
kanały antybakteryjne do klimy i wentylacji do 5000zł
Załączniki
69251953_10206034924548875_6781028971199856640_n.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Dom 80m2 - rozmieszczenie kanałów, jaki rekuperator?

autor: szari » 09 wrz 2019, 20:04

16000 PLN wydane a ile będzie kosztował montaż Pan Tomasz wszystko w VAT 23% sprzedaje aby nie brać odpowiedzialności za złe wybory swoich klientów. Bo za czasów jak montował to po sądach się szlajał. Świadomy inwestorze proszę idź do dowolnej firmy która wyceni sprzęt wraz z instalacją w VAT = 8%.

Tomasz Brzęczykowski jest doskonale znany w Polsce ze swoich nie popartych niczym twierdzeń, a dobór rekuperacji pod ilość osób to jakaś herezja! Od wystarczy wpisać Tomasz_Brzeczkowski w googla aby poznać jaką to radosną twórczość prezentuje i dlaczego wywalili go (dożywotni ban) na większości liczących się forów w Polsce.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

TomekIT
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 26 maja 2018, 7:41
Re: Dom 80m2 - rozmieszczenie kanałów, jaki rekuperator?

autor: TomekIT » 11 wrz 2019, 8:07

Zatem czy wydatek rekuperatora dobiera się do ilości osób czy wielkości domu?
W zasadzie u mnie to i mały dom i mało osób, czy zatem rekuperator 350m3/h nie jest za duży?

Jaka jest średnica kanałów w kanałówce?

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Dom 80m2 - rozmieszczenie kanałów, jaki rekuperator?

autor: szari » 11 wrz 2019, 8:16

Kup sobie Dospela Lunę 200 jak znajdziesz używkę wydasz max 1000 PLN jak będziesz musiał kupić nowy wydasz 1700 PLN. Luna to dobry sprzęt sam taki mam może bierze trochę więcej prądu ale nie kosztuje 6000 czy 9000 PLN.

"Wydatek" standart kuchnia z gazem 60m3/h, łazienka 40m3/h, garderoba 10m3/h z brudnych pomieszczeń zabierasz powietrze a do czystych salon, przedpokój, itp. oddajesz czyste powietrze.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom 80m2 - rozmieszczenie kanałów, jaki rekuperator?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 wrz 2019, 10:52

TomekIT pisze:Zatem czy wydatek rekuperatora dobiera się do ilości osób czy wielkości domu?
W zasadzie u mnie to i mały dom i mało osób, czy zatem rekuperator 350m3/h nie jest za duży?

Jaka jest średnica kanałów w kanałówce?

Wentylatory EC najefektywniej i najciszej pracują na 30% , Poza tym im ,małej kubaturze przy tej samej ilości osób strumień powinien być większy.
Średnice kanałów wylicza się z pola powierzchni kanałówki np mamy 5 punktów i kanałówkę z wyjściem 16/60cm to nakały są 160mm
HVAC - najtańszy komfort.

TomekIT
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 26 maja 2018, 7:41
Re: Dom 80m2 - rozmieszczenie kanałów, jaki rekuperator?

autor: TomekIT » 11 wrz 2019, 18:34

A jest jakiś reku jak Luna, ale bez jej bolączek? Jestem w stanie dać 3-4k za reku, który jest szczelny i ma wbudowaną funkcje odmarzania. Czytałem, że Luna spoko, ale nie mam ochoty na start kombinowanie z silikonowaniem/uszczelnianiem obudowy. A może jednak warto? :D

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Dom 80m2 - rozmieszczenie kanałów, jaki rekuperator?

autor: szari » 11 wrz 2019, 19:50

Ale opcja "odmrażania" do luny jest na chińskim alledrogo nazywa się W1209 i kosztuje 1,3 dolara z przesyłką. Odłącza wiatrak kiedy czujka temperatury zejdzie poniżej 0*C, włączy kiedy wymiennik będzie miał wyższą temperaturę niż określoną (wszystkie nastawy co 0,2*C)

Za 3-4 tyś będziesz miał tylko większe urządzenie, i może silniki DC. Luna na prawdę jest dobrym, budżetowym urządzeniem które ma choć cień szansy się zwrócić za Twojego życia. Spełnia swoje zadanie w 100% odzyskuje ciepło z wywiewanego i robi to w sposób wystarczający. Wersja z pilotem radiowym na 6 biegów chcesz wietrzyć odpalasz 6 bieg i zbiera czapki z głów, a normalnie pyrka sobie na niższych biegach.

Nie moim zamiarem jest przekonanie Cię do Luny ale kilku krotne obejrzenie wydawanej kwoty na rekuperator a różnica w działaniu pewnie nie do zmierzenia.
16000 PLN bez montażu lub trochę twojej roboty i przynajmniej 12000 PLN w kieszeni.

Aha nie sylikonuj obudowy Luny bo obudową jest styropian który topi się pod wpływem niektórych sylikonów, lepiej użyć srebrną taśmę klejącą.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom 80m2 - rozmieszczenie kanałów, jaki rekuperator?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 wrz 2019, 16:57

TomekIT pisze:A jest jakiś reku jak Luna, ale bez jej bolączek? Jestem w stanie dać 3-4k za reku, który jest szczelny i ma wbudowaną funkcje odmarzania. Czytałem, że Luna spoko, ale nie mam ochoty na start kombinowanie z silikonowaniem/uszczelnianiem obudowy. A może jednak warto? :D

Głównie chodzi o wentylatory AC, zeby cicho pracowały potrzebny jest falownik lub transformator,

A i tak jest duża różnica w zużyciu prądu
za zdjęciach podliczniki i centrale
czarna wtyczka ONYX passiv 650 z wentylatorami EC
Biała wtyczka Mistral 400 z wentylatorami AC
przy 100% 50% i 30%
Widać ogromną różnicę przy małych prędkościach, na których centrala pracuje 99% czasu.

Co do kasy... ile Pan chce przeznaczyć na cały materiał... to coś doradzę. Czasem lepiej poszukać tańszych kanałów i redukcji a dać nieco lepszą centralę.
Załączniki
1 inwer.jpg
2.jpg
3.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Dom 80m2 - rozmieszczenie kanałów, jaki rekuperator?

autor: szari » 12 wrz 2019, 20:05

Tomkute zdjęcia mają przynajmniej kilka lat te same publikowałeś na forum Murator dom, z którego cię wywalili za głupotę którą opisujesz. Poza tym można łatwo podważyć ich autentyczność nie widać co jest pod nie podłączone!
Luna na najniższym biegu wpierdziela 30W a na najwyższym 160W ale kosztuje 6 RAZY MNIEJ!!!. Wystarczy zaoszczędzoną kasę wsadzić na konto i procenty spokojnie ogarną koszty niewiele większego prądu.
Ale policzmy LUNA na max obrotach bierze 160W * 24h * 30 dni = 115 Kwh i razy prąd po 60 gr/kWh = 70 PLN miesięcznie jak LUNA idzie na max obrotach a mało kto lubi jak mu czapkę z głowy zwiewa. Częściej chodzi na 1-2 kreski i pobiera około 40W Przeliczmy: 30kWh po60gr/kwh wychodzi 18 PLN rocznie to 216 PLN więcej.
Podzielmy 16000 PLN bez montażu przez ten prąd który Luna weźmie więcej nawet jak chodzi na MAX cały rok!!! 16000 PLN / 840 PLN.rok = 20 LAT!!!! które urządzenie tyle podziała?
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom 80m2 - rozmieszczenie kanałów, jaki rekuperator?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 wrz 2019, 6:45

TomekIT pisze:A jest jakiś reku jak Luna, ale bez jej bolączek? Jestem w stanie dać 3-4k za reku, który jest szczelny i ma wbudowaną funkcje odmarzania. Czytałem, że Luna spoko, ale nie mam ochoty na start kombinowanie z silikonowaniem/uszczelnianiem obudowy. A może jednak warto? :D

najtańsza przyzwoita centrala z wentylatorami EC, (ministair250 alnor) z rozdzielaczami 125mm/6x75 +7 redukcji kątowych z anemostatami +20m kanału głównego izolowanego fi 125 + kanał PE75 taśmy instalacyjne i czerpnia to koszt 6000 zł brutto 23%.
taniej dobrze się nie da.

Uszczelnić lunę dokupić autotransformator i skrzynkę filtracyjną oraz kanały - nie będzie taniej. Poza tym luna jest centrala do postawienia na strychu, nie da się jej powiesić na ścianie. Centrale na strychu muszą mieć dobrze układy rozmrażania.
Załączniki
3a0c66853c184a51efd9fca33855ae4d.jpg
WP_20150618_07_52_48_Pro.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Dom 80m2 - rozmieszczenie kanałów, jaki rekuperator?

autor: szari » 15 wrz 2019, 19:24

Ponownie Brzęczu stara nam się wcisnąć sprzęt BEZ MONTAŻU = VAT 23%. Pytanie dlaczego? Bo sprzeda pan drogi towar, który inwestor sam sobie zamontuje, jeśli nie będzie działał Tomasz powie że Pan se źle zamontował i umywa ręce bo VAT=23%!!! Jak montował to poszukajcie szlajał się po sądach bo nie było jak na papierze.

Z tego samego względu proponuję tani rekuperator... czy proponowany przez Brzęcza ma grzałkę, ma jakiś mechanizm przeciw zamrożeniowy???!!! NIE nie ma ale kosztuje ponad 4000 PLN więcej. Pan chcesz wydać więcej kup se Airpacka za 13000 PLN ze srebrzonymi kanałami... ale tu znów nawet producent nie podaje ile tego srebra jest w kanałach. Więc kwestia jest dyskusyjna. Uprzedzam pytania 350PLN za 50m rury (1gr srebra to koszt około 90PLN próby 950 ile tam tego srebra może być?)

Naprawdę myślicie że na tym etapie jest Wam niezbędne wydanie 13000 na reku i kanały... + kanały rozprężne + anemostaty + czerpnie - sama czerpnia to 160 PLN do tego wyrzutnia kolejne 160 PLN)

LUNĘ spokojnie SAMI zrobicie na podstawie forów (auto transormator jak pokazałem kosztuje 1,3 dolara. ) zrobicie za MAX 3500 PLN może odzyska 1-3*C mniej ale czy to warte aby wydać 10.000 więcej? PRZEMYŚLCIE i pamiętajcie o VAT 8 lub 23% ;)
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

soot
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 16 wrz 2019, 20:11
Re: Dom 80m2 - rozmieszczenie kanałów, jaki rekuperator?

autor: soot » 22 wrz 2019, 18:04

[quote="szari"]Kup sobie Dospela Lunę 200 jak znajdziesz używkę wydasz max 1000 PLN jak będziesz musiał kupić nowy wydasz 1700 PLN. Luna to dobry sprzęt sam taki mam może bierze trochę więcej prądu ale nie kosztuje 6000 czy 9000 PLN.

"Wydatek" standart kuchnia z gazem 60m3/h, łazienka 40m3/h, garderoba 10m3/h z brudnych pomieszczeń zabierasz powietrze a do czystych salon, przedpokój, itp. oddajesz czyste powietrze.[/quote]

Gdzie można kupić nową Lunę za 1700 zł?


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Grapeshot [Crawler] i 11 gości

Gotowe projekty domów