Dziwny zapach w mieszkaniu

Wilgoć w domu to trudny, ale często spotykany przypadek, szczególnie w starszych budynkach. Jak się jej pozbyć? Co zrobić by mieszkać w suchym, zdrowym domu? Jakie są sposoby osuszania budynków i murów? W tym dziale znajdziesz podpowiedzi co robić, by pozbyć się wilgoci i jej skutków.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

p_maciek
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 27 lip 2019, 15:04
Dziwny zapach w mieszkaniu

autor: p_maciek » 27 lip 2019, 15:37

Witam,
proszę o poradę. W jednym z pokoi w domu jednorodzinnym pojawia się dziwny zapach przypominający na mój nos zgniłe rośliny, zioła. Zapach ten pojawia się z reguły w wilgotne, deszczowe dni lub też czasami po nocy gdy okna i drzwi są zamknięte. z reguły po wywietrzeniu znika, Zapach ten wyczuwalny jest najbardziej w pobliżu ścian z płyt rygipsowych. Czy to wskazuje na grzyba pod ścianą w tych miejscach ? Z zewnątrz nie ma żadnych śladów ani wykwitów.
W poprzednim sezonie grzewczym w tym pokoju był włączany codziennie nawilżacz powietrza na kilka godzin. Czy to mogło spowodować osadzenie się grzyba pod płytami kartonowo gipsowymi?
Jak się można tego pozbyć?
Pokój był już raz ozonowany ale nie pomogło w 100% . Czy zabieg należy powtórzyć? Czy ozon przeniknie przez płyty kartonowo gipsowe czy trzeba robić nawierty ?

Poproszę o jakieś wskazówki lub porady, co jeszcze można sprawdzić aby zidentyfikować problem?

Pozdrawiam
Maciej

marles
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 07 cze 2019, 13:10
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu

autor: marles » 07 sie 2019, 15:16

Najprawdopodobniej to grzyb. Nawet jeśli go nie widać, a czuć.

Jest tylko jeden sposób:

1. Wyszukać PRZYCZYNĘ zawilgocenia i usunąć ją
2. Zidentyfikować grzyba i usunąc go wraz z przylegającymi materiałami
3. Zdezynfekowac chemią dla pewności
4. Wytynkować, pomalowac itd.


Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu

autor: Sławek12 » 27 sie 2019, 8:24

Cześć.

Jest to wilgoć. Przyczyn może być kilka, oczywiście na wstępie niesprawna wentylacja grawitacyjna (grzyb). Jednak w kwestii wilgoci najczęściej mamy kwestię złej izolacji fundamentu, albo stary fundament, uszkodzona izolacja lub jej brak.

Oceń ścianę... tylko przebarwienia wskazujące na wilgoć czy już wykwity jasnobrązowo-żółte do czarnych?
Jeśli zawilgocenie idące od listwy przypodłogowej... trzeba zrobić iniekcje na poziomi listwy, skuć tynk, zastosować tynk oddychający.
W przypadku grzyba... Trzeba ustalić czy pojawia się przy podłodze czy przy suficie?
Na pewno będzie trzeba odkuć tynk, zrobić ozonowanie pomieszczenia. zastosować preparat grzybobójczy i jeśli potrzeba osuszyć i dopiero zatynkować...
Wszystko zależy od tego skąd bierze się wilgoć.
Pozdrawiam.
geo-technika.pl

szymek33
Aktywny
Aktywny
Posty: 135
Rejestracja: 05 lis 2016, 9:46
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu

autor: szymek33 » 27 sie 2019, 22:20

marles pisze:Najprawdopodobniej to grzyb. Nawet jeśli go nie widać, a czuć.
Jest tylko jeden sposób:
1. Wyszukać PRZYCZYNĘ zawilgocenia i usunąć ją
2. Zidentyfikować grzyba i usunąc go wraz z przylegającymi materiałami
3. Zdezynfekowac chemią dla pewności
4. Wytynkować, pomalowac itd.
Pozdrawiam

Dokładnie, jeśli chodzi o grzyba, innej drogi nie ma. Z tym, że sam nie jesteś tego w stanie zrobić. Zgłoś sie do firmy Eko Projekt. Oni wykonują ekspertyzy budowlano-mykologiczne, czyli właśnie ustalają przyczynę gromadzenia się wilgoci, proponują najlepsze z możliwych rozwiązań by tę wilgoć zlikwidować, ustalają rodzaj grzyba i dobierają środki, które go najszybciej i najskuteczniej likwidują.

Awatar użytkownika
Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu

autor: Sławek12 » 31 sie 2019, 23:51

Spokojnie...

Postarasz się to zrobisz...

W kwestii iniekcji to musi to zrobić specjalista, bo chemia dostępna w Castoramie to nie to samo, co może kupić koncesjonowany wykonawca.
geo-technika.pl

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu

autor: Interno » 01 wrz 2019, 10:45

Za mało danych aby sensownie udzielić odpowiedzi.
Najlepiej zaproś na wstępne oględziny doświadczonego budowlańca.
Co trzeba wiedzieć: rok budowy i konstrukcja budowli oraz zastosowane izolacje, lokalizacja pokoju w budynku i względem stron świata, jak odbywa się wymiana powietrza w pokoju/budynku, rodzaj okien i inne detale np. te płyty gipsowe jak mocowane, co pod nimi ?.

Kazek21
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 05 sie 2019, 19:05
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu

autor: Kazek21 » 18 wrz 2019, 12:31

Jak napisał już ktoś wcześniej, to prawdopodobnie grzyb. Nie działaj na oślep tylko postaraj się zlokalizować źródło zapachu. Ewentualnie postaw na dokładne i generalne sprzątanie pomieszczenia. Może to śmierdzi stary dywan albo brudna kanapa? Zajrzyj do Petrus Serwis tam znajdziesz profesjonalne środki czystości i sprzęt, który pomoże ci się uporać z przykrym zapachem. Mają bogatą ofertę produktów wysokiej jakości, które są sprawdzone i wydajne.

Awatar użytkownika
mya.hintz
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 20 wrz 2019, 15:06
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu

autor: mya.hintz » 20 wrz 2019, 15:15

Samemu ciężko będzie to wyplenić. Ja znam taką sytuację, gdzie dom był budowany z samych podkladów kolejowych (kuuupę lat temu u mojej babci) na podmokłym terenie. W domu ciągle dziwnie pachniało... koszt takiego usunięcia wilgoci to byłby kosmos. Czasem się zastanawiamy czy nie lepiej to zburzyć, wziąć kredyt i wybudować nowe porzadnie...

Magda2600
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:24
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu

autor: Magda2600 » 15 paź 2019, 11:29

Nie wiem, czy to dobre miejsce, ale nie wiem już gdzie szukać pomocy. Czy macie do polecenia jakąś sprawdzoną, skuteczną firmę, która przeprowadzi usuwanie prusaków w Warszawie? Już brakuje mi sił i pomysłów, jak z nimi walczyć... Podobno Cleanpest mają dobre opinie - co myślicie?

puchi01
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 12 mar 2019, 14:06
Kontaktowanie:
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu

autor: puchi01 » 14 kwie 2020, 17:11

Ja kupiłem ozonator i przykre zapachy zniknęły już po 2 ozonowaniu.

oe_foveotech
Aktywny
Aktywny
Posty: 197
Rejestracja: 13 lis 2014, 14:47
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu

autor: oe_foveotech » 30 kwie 2020, 18:26

Szanowni Państwo,
W takich przypadkach należy przede wszystkim zlokalizować źródło zawilgocenia i je usunąć, a następnie przystąpić do usuwania skutków problemu. Na widoczne ogniska grzybów i pleśni można zastosować preparat glono i grzybobójczy Foveo-Tech RG10. Preparat zawiera wysokiej jakości biocydy, które wnikają w strukturę grzybni niszcząc ją. Wyrób należy nanosić zgodnie z zaleceniami producenta, zachowując wszystkie środki bezpieczeństwa. Bardzo istotne jest usprawnienie wentylacji oraz utrzymywanie w pomieszczeniach stałej temperatury.

aldi46
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 25 cze 2020, 21:24
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu

autor: aldi46 » 26 cze 2020, 18:31

Nie bardzo wiem jak dodać temat, więc podpinam się do tego tematu. Mam dziwny zapach w pokoju przypominający zapach sera. Zapach ma w różnych okresach różny poziom nasilenia. Niekiedy zanika by znowu powrócić raz słabiej raz mocniej. Wypełnia ogólnie pokój i nie można zlokalizować jego źródła. Pokój był malowany i przed malowaniem gruntowany. Proszę o wskazówki.

Tomek320
Aktywny
Aktywny
Posty: 170
Rejestracja: 13 lip 2017, 14:44
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu

autor: Tomek320 » 29 cze 2020, 22:49

Może jakiś problem z izolacją? Gdzieś woda cieknie i stąd ten przykry zapach. Zanim znajdziesz źródło problemu możesz sprawdzić odświeżacze powietrza. Z doświadczenia wiem, że są bardzo skuteczne.


Wróć do „Osuszanie budynków - wilgoć i grzyb na ścianach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: FB ext hit [Bot] i 5 gości

Gotowe projekty domów